-4.2 C
Czech
Středa 18. února 2026
ZprávyNedostatek počítačových čipů bude dle firmy Cisco problémem po většinu roku

Nedostatek počítačových čipů bude dle firmy Cisco problémem po většinu roku

Nedostatek počítačových čipů ovlivňuje automobilky i firmy vyrábějící elektroniku. Dle šéfa jedné z největších počítačových firem Cisco bude nouze o tyto součástky problémem po většinu letošního roku. Informuje o tom BBC

Nejen pandemie covid-19, ale mnoho dalších faktorů hrálo roli v globálním nedostatku počítačových čipů. To pro mnoho firem znamenalo zpoždění výroby.

Dle Paula Triola, z konzultační skupiny Eurasia Group, byly také nedostatky prohloubeny tím, že se společnosti při objednávání komponentů snažili vytvořit zásoby, jelikož se obávali opětovného nedostatku.

Jedním z problémů byl pak také špatný odhad. Zpočátku totiž mnoho společností snížilo své objednávky čipů v domnění, že poptávka poklesne. Výsledkem toho bylo, že dodavatelé snížili kapacitu. Během pandemie však poptávka po spotřební elektronice vzrostla.

https://twitter.com/IntelPolicy/status/1381642810689003522?s=20

Šéf společnosti Cisco Chuk Robbins pro BBC uvedl, že si myslí, že nedostatek počítačových čipů bude trvat ještě šest měsíců. „Poskytovatelé budují větší kapacitu. A ta se bude v příštích 12 až 18 měsících zlepšovat,“ dodal.

Společnost Cisco nedávno dokončila akvizici firmy Acacia Communications, a to za 4,5 miliardy dolarů. Acacia Communications mimo jiné navrhuje počítačové čipy. Společnost Cisco ale dle Robbinse své vlastní čipy vyrábět nezačne.

Globální rozšíření kapacity bude zásadní. V rámci technologií totiž dochází ke značnému pokroku jako jsou 5G, cloud computing i umělá inteligence. To vede k velkému nárůstu poptávky. Hlavní americký výrobce Intel proto oznámil, že má v plánu investovat 20 miliard dolarů do výrazného rozšíření výroby, a to včetně dvou nových závodů v Arizoně.

Technologický analytik investiční firmy Wedbush Securities Dan Ives k tomu řekl, že současná poptávka je pravděpodobně o 25 % vyšší, než by kdokoliv očekával.

I když nedostatek bude problémem příští tři až šest měsíců, akciím technologických firem se daří dobře. Investoři se totiž zaměřují na rostoucí dlouhodobou poptávku po produktech.

Biden vyzval, aby se země stala světovým lídrem v oblasti počítačových čipů

Uprostřed obchodní a technologické války s Čínou prezident Joe Biden a jeho poradci uspořádali virtuální schůzku s cílem prodiskutovat nedostatek čipů s obchodními lídry. Americký prezident to totiž také považuje za dlouhodobý problém. Vyzval proto, aby se země stala světovým lídrem v oblasti počítačových čipů. Evropští politici pak také chtějí, aby se více čipů vyrábělo lokálně.

Americké sdružení Semiconductor Industry Association uvádí, že 75 % světové výrobní kapacity je ve východní Asii. Dominantními hráči jsou tchajwanský TSMC a jihokorejský Samsung. Čína pak sice zaznamenala obrovský nárůst domácí poptávky po čipech, nicméně má pouze malý podíl na globální výrobní kapacitě. 

TSMC si dle BBC nejspíše chce udržet svoji pozici největšího smluvního výrobce na světě. Firma totiž na rozšíření kapacity v příštích třech letech plánuje vynaložit částku 100 miliard dolarů.

Reklama

Doporučujeme

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.

Bitcoin se drží u 68 tisíc dolarů a trh zklidňuje deriváty

Bitcoin se ve středu drží poblíž hranice 68 tisíc dolarů a po bouřlivějším začátku měsíce se obchoduje v poměrně úzkém pásmu. Od 6. února se největší kryptoměna pohybuje zhruba mezi 65 100 a 72 000 dolary, přičemž po výprodeji z 5. února postupně klesla i krátkodobá volatilita.

Japonský parlament potvrdil ve funkci premiérku Takaiči, vláda je beze změn

Dolní komora japonského parlamentu dnes podle očekávání zvolila premiérkou dosavadní šéfku vlády Sanae Takaiči, jejíž Liberálnědemokratická strana (LDP) získala v nedávných předčasných volbách dvoutřetinovou většinu. Staronová premiérka následně beze změn uvedla do funkce svůj dřívější kabinet, napsala agentura Kjódó.

Írán a Rusko provedou společné vojenské cvičení v Ománském moři

Írán a Rusko uskuteční ve čtvrtek společné vojenské cvičení v Ománském moři a severní části Indického oceánu, píše agentura Fars. Cílem cvičení je podle íránského námořnictva koordinace společných opatření pro boj proti aktivitám ohrožujícím námořní bezpečnost. Oznámené cvičení následuje krátce po dvoudenním cvičení íránských revolučních gard v Hormuzském průlivu začátkem tohoto týdne.

USA zabily 11 lidí při třech dalších leteckých úderech v Karibiku a Pacifiku

Americká armáda zabila 11 lidí při dalších třech leteckých úderech na lodě v Karibiku a východním Tichém oceánu, jejichž posádky podle ní pašovaly drogy. Velitelství americké armády SOUTHCOM, které má na starosti veškeré operace v Karibiku a Střední a Jižní Americe, pondělní útoky oznámilo v úterý na sociální síti X. Podle agentury AP tak vzrostl počet obětí amerických úderů v Karibiku a Tichém oceánu na nejméně 145.

Slovensko vyhlásilo stav ropné nouze

Slovenská vláda sahá do nouzových zásob ropy, aby udržela plynulé zásobování trhu po výpadku dodávek přes Ukrajinu. Rafinerie Slovnaft má získat čas na přechod na alternativní trasu a návrat k plnému provozu.

Nikdo neví, kde jsou. Z detenčních táborů v Sýrii uprchli zahraniční členové IS

Svržení režimu Bašára Asada a ofenziva proti kurdským milicím v Sýrii vedly k chaosu, během něhož uprchly tisíce lidí z detenčních táborů pro členy Islámského státu (IS) a jejich příbuzné. Byli mezi nimi i členové radikálního hnutí ze zahraničí. Nikdo neví, kde se nacházejí. Okno k útěku se otevřelo během přesunu vězňů ze Sýrie do Iráku.

Rusko v noci podle Ukrajiny zaútočilo 126 drony a balistickou raketou

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 126 drony a jednou balistickou raketou Iskander-M. Na síti Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo s tím, že stovku dronů se podařilo obraně zneškodnit. Šéf vojenské správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov v noci oznámil, že ruský večerní úder na město Záporoží si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a šest zraněných. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

KOMENTÁŘ: Něco mezi investicí a hazardem. Na této platformě se tipují i výsledky války

Z USA se do světa šíří fenomén takzvaných predikčních trhů, na kterých se investoři snaží odhadovat průběh nejrůznějších událostí. Tipují se ceny komodit, termíny konce válečných konfliktů a sportovní výsledky. A lidé mají podezření, že některé tipy jsou až podezřele přesné.

V severní Kalifornii je po pádu laviny nezvěstných devět lyžařů

Po pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii je nezvěstných devět lyžařů. Záchranáři v hornaté divočině zachránili šest dalších lyžařů, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem. Dva ze zachráněných skončili v nemocnici, uvedla podle agentury AP mluvčí kanceláře šerifa okresu Nevada County Ashley Quadrosová. Kalifornií v době pádu laviny postupovala silná zimní bouře.

Hizballáh odmítl plán na odzbrojení a čtyřměsíční lhůtu libanonské vlády

Libanonská vláda dala armádě čtyři měsíce na to, aby rozjela druhou fázi odzbrojovacího plánu. Hizballáh, kterého se odzbrojení týká především, to odmítá a tvrdí, že kabinet tím nahrává Izraeli. Ten dál útočí v Libanonu a tlačí na odstranění hrozeb u hranice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama