ZajímavostiNebezpečnému gangu Jižní Amerika nestačí, obávají se ho i USA

Nebezpečnému gangu Jižní Amerika nestačí, obávají se ho i USA

Vražda bývalého policisty z Venezuely na jihu Floridy, smrt dvou strážníků v New Yorku, únosy, vydírání a obchodování s lidmi či vynucená prostituce. Všechny zmíněné trestné aktivity mají jedno společné – extrémně nebezpečný zločinecký gang Tren de Aragua. Napsal o něm zpravodajský server CNN.

Zločinecká skupina o zhruba pěti tisíci členech Tren de Aragua vznikla roku 2014 v nechvalně známém venezuelském vězení Tocorón. Řídila z něj své operace napříč Jižní Amerikou včetně Bolívie, Peru a Kolumbie.

Gang se specializuje na obchod s drogami a lidmi, nucenou prostituci, únosy, vydírání a vraždy. Podle amerických lokálních i státních úředníků se stěhuje na jih a sever, upozornila televize CNN s odkazem na několik zdrojů.

I mezi americkými představiteli budí obavy. Skupina republikánů nedávno oslovila administrativu prezidenta Joe Bidena, aby označila Tren de Aragua za nadnárodní zločineckou organizaci. Lze přitom očekávat, že o ní ještě uslyšíme.

Gang uzavřel v Kolumbii spojenectví s guerrilovou skupinou Národní osvobozenecká armáda. Provozují tam sítě obchodování se sexem. Jejich oběťmi jsou nejčastěji venezuelští migranti a vnitřně vysídlení Kolumbijci.  

Podle policie místní obyvatelé čelí vydírání a únosům. Gang tam provozuje obchod s drogami a nebojí se za sebou nechávat mrtvoly. V Brazílii zase udržuje vztahy s jinou zločineckou organizací Primeiro Comando da Capital.

Že skupina proniká do USA potvrzují celní a pohraniční úřady s FBI. „Sledovali (zločinci) migrační cesty napříč Jižní Amerikou do jiných zemí a založili zločinecké skupiny po celém kontinentu, když se těmito cestami ubírali,“ řekl zvláštní agent FBI Britton Boyd.

Razie v Tocorónu

„Zdá se, že sledují trasy na sever do Spojených států,“ uvedl dále agent. „Pozor na tento gang. Je nejvlivnější ve Venezuele,“ vydal varování šéf americké pohraniční stráže Jason Owens. Na jižní hranici za poslední rok potvrdil několik zatčení jeho členů.

Kolumbijský generál ve výslužbě, bývalý viceprezident a šéf národní policie Óscar Naranjo označil gang za nejničivější v Latinské Americe. Úřady v USA v poslední době skutečně pozorují nárůst případů trestného činu s účastí členů Tren de Aragua.

Minulý týden v New Yorku zastřelil dva policisty teprve devatenáctiletý Venezuelan. Do USA vstoupil ilegálně loni v červenci. Muž má tetování spojené s Tren de Aragua.

V listopadu 2023 zase zmizel na jihu Floridy bývalý policista z Venezuely. Našel se mrtvý a vyšetřování sledovalo stopy právě k venezuelskému gangu.

Koncem dubna policie na Floridě zachránila španělsky mluvící ženu, kterou gang přiměl k nucenému sexu za peníze, aby splatila dluh za propašování do USA. Zadržela trojici mužů, jeden z nich za Tren de Aragua dohlížel na obchod se sexem v USA, a odkryla celou jejich síť.

Již v září 2023 provedlo ve věznici Tocorón 11 tisíc policistů a vojáků razii s cílem gang zlikvidovat. Mnoho jeho členů ale uprchlo tunely. Byl mezi nimi i jejich šéf Héctor Rusthenford Guerrero. Zločinci tam měli bazén, zoo, bar, herní automaty a pořádali diskotéky. Policie našla kromě zásob nejrůznějších zbraní i televize či mikrovlnné trouby.

Doporučujeme

Ohnivý mrak nad Francií může usnadnit šíření lesních požárů

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie dál ohrožují okolí města Bordeaux. Úřady kvůli rychle se šířícím plamenům evakuovaly desetitisíce lidí a nevylučují ani další rozšiřování bezpečnostních opatření. Hasiči zároveň čelí neobvyklému jevu, který podle nich situaci výrazně komplikuje. Nad požáry se totiž vytvořily takzvané pyrokumulonimby, tedy oblaka vznikající přímo působením intenzivního ohně.

Ruské údery na obec v Charkovské oblasti zabily tři lidi

Nejméně tři lidé zemřeli při nočních ruských útocích na obec Balaklija v ukrajinské Charkovské oblasti, uvedl dnes šéf městské vojenské správy Vitalij Karabanov. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že Rusko v noci útočilo na Ukrajinu čtyřmi střelami a 101 bezpilotními letouny, přičemž obrana zneškodnila 66 dronů. Informuje také o zásazích 18 blíže neupřesněných míst 29 ruskými drony a jednou střelou.

Počet obětí rychle se šířící eboly v Kongu přesáhl 1800

Počet obětí rychle se šířící eboly v Kongu přesáhl 1800, zatímco počet potvrzených případů vzrostl na téměř 4000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na konžské úřady.

Na Tchaj-wanu objevili jedny z nejvyšších stromů Asie

V odlehlých horách Tchaj-wanu se ukrývají pralesy, které patří k nejcennějším lesním ekosystémům na světě. Vědcům se po letech náročného pátrání podařilo objevit jedli tchajwanskou vysokou 84,1 metru, která je dnes považována za nejvyšší známý strom ve východní Asii. Výzkum zároveň odhalil rozsáhlé porosty obřích stromů s mimořádnou schopností ukládat uhlík.

Krvavá lázeň ve Visa: O práci přijdou tisíce zaměstnanců

Společnost Visa oznámila rozsáhlé propouštění, které zasáhne přibližně 2 600 zaměstnanců po celém světě. Součástí opatření je také zrušení 320 pracovních míst v kalifornském Foster City, kde firma provozuje významné technologické centrum. Vyplývá to z dokumentů předložených úřadům státu Kalifornie.

Tchaj-wan zahájil každoroční vojenské cvičení proti hrozbám Číny

Tchaj-wan v noci na dnešek zahájil každoroční vojenské cvičení, jehož cílem je simulovat reakci na možnou čínskou invazi na ostrov, který Peking pokládá za součást svého území. Desetidenní manévry se budou konat na různých místech po celém ostrově, informovala agentura AP.

Japonská Hirošima si připomněla 81. výročí svržení atomové bomby

Hirošima si dnes připomněla 81. výročí svržení atomové bomby na toto západojaponské město. Spojené státy se tím tehdy snažily přimět Japonsko ke kapitulaci na konci druhé světové války. Starosta města Kazumi Macui při této příležitosti kritizoval světové velmoci za vedení válek a vyzval je, aby přestaly ospravedlňovat držení jaderných zbraní jako odstrašující prostředek, napsala agentura AP.

Írán: USA jsou ochotny vrátit se ke svým závazkům. Přímá jednání ale Teherán popírá

Íránský náměstek ministra zahraničí Kazem Gharibabadi prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny vrátit se ke svým závazkům. Popřel však tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že mezi Washingtonem a Teheránem probíhají přímá jednání. Došlo ke konfrontaci mezi Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem.

Rusko hlásí zneškodnění 605 ukrajinských dronů během noci

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 605 ukrajinských dronů nad téměř dvěma desítkami ruských regionů, anektovaným poloostrovem Krymem a vodami Azovského i Černého moře. Podle státní tiskové agentury TASS to ráno uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. O případných škodách se nezmiňuje.

Černé vdovy: Ženy v Rusku lákají rekruty do sňatků. Když padnou, dostanou odškodnění

Kreml po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 aktivně povzbuzoval nové rekruty k sňatkům. Ruský prezident Vladimir Putin se tak snažil prosazovat tradiční hodnoty uprostřed hrozící demografické krize. Dnes toho zneužívají takzvané „černé vdovy“ – ženy, které si narychlo vezmou rekruta, a když padne v boji, usilují o odškodnění.

V Libanonu zahynuli dva izraelští vojáci, čtyři byli vážně zraněni

Na jihu Libanonu zemřeli dva izraelští vojáci, čtyři byli vážně zraněni, informovala dnes podle tiskových agentur izraelská armáda. Izrael obvinil militantní hnutí Hizballáh z porušení příměří a udeřil na jižní Libanon; tento vývoj ohrožuje probíhající mírové rozhovory, napsal web The Times of Israel (ToI).

Na německém letišti byl nalezen dron s výbušninami

Na letišti Lipsko Halle našli zaměstnanci nedaleko vzletové dráhy dron s výbušninou. Německé úřady označily incident za nový typ bezpečnostní hrozby a zahájily protiteroristické vyšetřování. Během události navíc nákladní letadlo narazilo do dosud neznámého objektu.

Německý soud potrestal mladé extremisty za útoky na uprchlická zařízení

Soud v Hamburku poslal do vězení mladé členy krajně pravicové skupiny Letzte Verteidigungswelle. Podíleli se na útocích proti uprchlickým zařízením a levicovým institucím. Tresty dosahují až pěti let.

Vrtulník s Trumpem se nakrátko dostal příliš blízko k civilnímu letadlu

Vojenský vrtulník s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se v úterý nakrátko dostal příliš blízko k dopravnímu letadlu, které startovalo z washingtonského letiště Ronalda Reagana, uvedl dnes americký Federální úřad pro letectví (FAA). Podle Bílého domu Trump nebyl v nebezpečí. Informuje o tom agentura Reuters, podle které i tak incident vzbuzuje vážné otázky, proč bylo letadlu umožněno odstartovat. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zvažuje, jestli zahájí vyšetřování.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama