Reklama

Navalnému potvrdili nepodmíněný trest, mírně mu ho zkrátili

NEJČTENĚJŠÍ

Moskevský městský soud potvrdil v sobotu své rozhodnutí změnit podmíněný trest odnětí svobody, který dostal ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v roce 2014 v kauze Yves Rocher, k nepodmíněnému.

Reklama

Zároveň mu ho snížil o jeden a půl měsíce, který Navalnyj strávil od konce prosince 2014 do konce února 2015 v domácím vězení. Informovaly o tom zpravodajské portály Mediazona a Meduza.io.

Babuškinský obvodní soud tak zamítl odvolání Navalného právníků vůči verdiktu z 2. února. Opoziční lídr Navalnyj bude muset strávit v trestanecké kolonii dva roky, šest měsíců a dva týdny a propuštěn bude koncem července nebo začátkem srpna 2023. Kdy ho do kolonie převezou, zatím není známo.

Odpustili měsíc a půl – je to v pořádku!“ Řekl Navalnyj bezprostředně po vyhlášení verdiktu.

Šimonovský obvodní soud v Moskvě změnil 2. února původní podmíněný trest odnětí svobody pro Navalného v kauze Yves Rocher v trvání tří let a šesti měsíců na nepodmíněný. Vyhověl tím návrhu Federální služby pro výkon trestu (FSIN), podle které Navalnyj porušoval podmínky výkonu podmíněného trestu tím, že se nehlásil probačnímu úředníkovi.

Reklama

Podle rozhodnutí soudu měl Navalnyj dvakrát měsíčně přijít na setkání s probačním úředníkem. V srpnu 2017 byla zkušební doba Navalného prodloužena do 29. prosince 2020.

Navalnyj byl od 22. srpna 2020 hospitalizován v nemocnici v Berlíně poté, co se mu udělalo špatně během letu z Tomska do Moskvy. Letadlo, kterým cestoval, muselo dva dny předtím nouzově přistát v sibiřském Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotce intenzivní péče. Analýzy učiněné po převozu do Německa ukázaly, že byl otráven látkou ze skupiny novičok.

Zatímco byl Navalnyj v nemocnici v Německu, ruské úřady ho nekontaktovaly. Po propuštění z nemocnice Navalnyj reagoval na jejich výzvu jen jednou – když oznámil, ve kterém hotelu v Berlíně je ubytován. Vzhledem k tomuto jeho přístupu na něj ruské orgány 29.prosince 2020 vydaly zatykač.

V zmíněné kauze jde o zpronevěru 30 milionů rublů společnosti Yves Rocher Vostok a dalších čtyř milionů z jiné firmy. Navalnyj v této kauze figuroval spolu se svým bratrem Olegem. Oba celý případ označují za vykonstruovaný a politicky motivovaný.

Navalnyj se 17. ledna vrátil z Německa do Ruska. Okamžitě po příletu do Moskvy ho zadrželi a umístili do vazby.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama