ZprávyNATO zachráněno? Trump zmírnil svou rétoriku vůči alianci

NATO zachráněno? Trump zmírnil svou rétoriku vůči alianci

Republikánský kandidát na amerického prezidenta v listopadových volbách Donald Trump v rozhovoru pro britskou stanici GB News zmírnil svou rétoriku vůči Severoatlantické aliance (NATO). Amerika by napadeným aliančním státům určitě pomohla v případě, že by platily férový podíl na financování vzájemné obrany. Informují o tom The Hill a Arab News.

Trump zděsil evropské politiky svými výroky o válce na Ukrajině na předvolebním mítinku v Jižní Karolíně v polovině února. Řekl, že USA nepomohou evropským státům, které nedávají dost na obranu.

Ještě silnější kontroverzi vyvolala následná slova, že pokud evropské státy nezačnou platit více, povzbudí Rusko v tom, aby si s těmito zeměmi dělalo, co chce. Po novém rozhovoru s GB News si však mohou evropští lídři oddechnout.

Britský ideologicky spřízněný politik Nigel Farage, jenž rozhovor vedl, se Trumpa podle novin The Hill dotázal, zda by pomohl členům NATO, když by dávaly dost na obranu. „Ano, stoprocentně,“ odpověděl exprezident.

Trump zopakoval, že Spojené státy financují „zdaleka největší část“ společné obrany aliance a že nechápe, proč by tomu tak mělo být. „USA by prostě měly platit svůj férový podíl, ne férový podíl všech ostatních,“ řekl kontroverzní republikán.

Strategické vyjednávání

Svůj výrok o tom, že by povzbuzoval Rusko k tomu, aby si s „neplatiči“ dělalo, co chce, vysvětlil jako formu vyjednávání. „Proč bychom měli chránit tyto země, které mají spoustu peněz, a Spojené státy platily nejvíc?“ dotázal se Trump.

Po jeho vyjádření na předvolebním mýtinku začaly členské státy výdaje na obranu skutečně navyšovat, podotkl Trump. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se ale jedná o dlouhodobý trend od začátku války na Ukrajině.

Trumpova slova nicméně vyvolala v Evropě rozruch a zvýšila tlak na navýšení obranných rozpočtů a vymanění se ze závislosti na USA. Letos vydá na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) 18 členských států NATO.

Bývalý americký prezident se vyjádřil také ke své imigrační politice v případě znovuzvolení, upozornil server Arab News. Uvedl, že pokud se stane prezidentem, nechá deportovat všechny ilegální migranty na americko-mexické hranici.

Doporučujeme

Stíhačka nad Rumunskem sestřelila dron, podle NATO byl zřejmě ruský

Nad rumunským územím byl sestřelen dron, který narušil vzdušný prostor této členské země Severoatlantické aliance. S odkazem na sdělení rumunského ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura Reuters. Velitelství NATO uvedlo, že šlo patrně o ruský bezpilotní prostředek. V Rumunsku je to letos už čtvrtý sestřelený dron.

Ruské síly zaútočily na Kyjev a na další města, úřady hlásí pět mrtvých

Ruské síly dnes brzy ráno zaútočily balistickými raketami na Kyjev. V několika částech ukrajinské metropole vypukly požáry a nejméně tři lidé byli zraněni, uvedly místní úřady. Jeden člověk pak zemřel a 13 lidí bylo zraněno při útoku na ukrajinské město Kryvyj Rih, uvedl náčelník vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Celkem čtyři mrtvé hlásí také úřady v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti.

Austrálie se po útoku na Bondi Beach chystá vykupovat zbraně

Australský stát Nový Jižní Wales spustí od 2. listopadu rozsáhlý výkup zbraní. Majitelé za odevzdané pistole, pušky a brokovnice dostanou až 1 000 australských dolarů za kus. Opatření je součástí zpřísnění zbraňových zákonů po prosincovém útoku na židovskou slavnost v Sydney, při kterém zemřelo 15 lidí.

Indie chce během roku vyškolit deset milionů mladých lidí v umělé inteligenci

Indická vláda plánuje během příštího roku nabídnout školení v oblasti umělé inteligence deseti milionům mladých lidí. Současně chce zavést bezplatnou online přípravu na různé výběrové zkoušky.

Při izraelských útocích v Libanonu zemřelo devět lidí

Izraelské vzdušné útoky na jižní Libanon si dnes ráno vyžádaly nejméně devět obětí, mezi nimiž byly nejméně tři děti a dvě ženy. Dnes o tom podle agentur AFP a AP informovaly libanonské ministerstvo zdravotnictví a místní média. Dalších nejméně 11 lidí utrpělo zranění. Podle libanonského prezidenta Josepha Aúna tím Izrael vyslal jasný vzkaz pokud jde o budoucí mírová jednání.

Silné zemětřesení v Indonésii zabilo nejméně 38 lidí

Indonésii zasáhlo v sobotu ráno silné zemětřesení o síle 7,7 stupně. Nejméně 38 lidí zemřelo a další utrpěli zranění. Otřesy poškodily domy, zdravotnická zařízení i silnice a vyvolaly varování před tsunami. Záchranáři se stále nedostali do oblasti nejblíže epicentru.

Obnova rašelinišť v Indonésii snížila riziko požárů

Rozsáhlé požáry rašelinišť v Indonésii ohrožují lesy, volně žijící zvířata i lidi. Jejich riziko výrazně roste během období sucha spojených s jevem El Niño. Výzkum nyní ukázal, že obnova poškozených rašelinišť může počet požárních ohnisek výrazně snížit.

Disney ukázal první záběry z hraného filmu Na vlásku

Disney představil první oficiální záběry z hrané verze oblíbené pohádky Na vlásku. Ukázka odhalila podobu Lociky, Flynna Ridera i matky Gothel. Film vstoupí do kin na jaře 2028.

Američané omezili nákupy. Tržby klesly nejvíce za více než rok

Americké maloobchodní tržby se v červenci meziměsíčně snížily o 0,6 procenta. Zaznamenaly největší pokles od května 2025, přestože ekonomové očekávali jejich mírný růst.

Luigi Mangione se před soudem přiznal k vraždě ředitele UnitedHealthCare Briana Thompsona

Luigi Mangione se přiznal k vraždě generálního ředitele zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona. Osmadvacetiletý muž v pátek před federálním soudem na Manhattanu uvedl, že Thompsona 4. prosince 2024 zastřelil. K činu se přiznal v rámci dohody týkající se federálních obvinění ze stalkingu, který vedl ke smrti druhé osoby.

Chorvatské pobřeží zasáhl rozsáhlý požár. Jeden člověk zemřel

Rozsáhlý požár zasáhl chorvatské pobřeží nedaleko oblíbeného letoviska Omiš. Jeden člověk zemřel, 42 dalších utrpělo zranění a přibližně 1200 obyvatel a turistů muselo opustit ohroženou oblast.

Boxer Prichard Colón zemřel ve věku 33 let

Někdejší vycházející hvězda světového boxu Prichard Colón zemřel ve věku 33 let. Portorický reprezentant žil více než deset let s těžkým poškozením mozku, které utrpěl po opakovaných úderech do zátylku během zápasu ve Virginii. Jeho úmrtí oznámil otec Richard Colón, přesnou příčinu však neuvedl.

Trump zavedl až stoprocentní cla na drony, ty z EU budou platit 15 procent

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výnos zavádějící až stoprocentní cla na dovoz bezpilotních letounů, uvedl Bílý dům. Dovoz dronů z Evropské unie, stejně jako z některých dalších zemí, bude podléhat 15procentní celní přirážce.

První etapu Czech Tour ovládl Riley Sheehan

Američan Riley Sheehan vyhrál úvodní etapu Czech Tour z Prahy do Karlových Varů. V hromadném spurtu porazil Brita Bena Turnera, třetí skončil Estonec Romet Pajur. Nejlepší český výsledek zaznamenal šestý Dominik Neuman.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama