Maďarský premiér Viktor Orbán opět vyjádřil svou ostrou kritiku vůči Severoatlantické alianci (NATO) a jejímu zapojení do konfliktu na Ukrajině. Navzdory probíhající ruské invazi si Orbán stále udržuje dobré vztahy s Moskvou a nadále vede spory s ostatními členy NATO o přístupu k pomoci Ukrajině. Vyjádřil své skeptické stanovisko k tomu, jakým způsobem NATO zasahuje do konfliktu, a přirovnal to k absurdnímu způsobu hašení požáru plamenometem.
Na tiskové konferenci, která se konala po summitu zemí V4, Orbán znovu zopakoval svou kritiku vůči NATO a obvinil alianci z toho, že spíše přibližuje Evropu k válce s Ruskem, než aby ji chránila před konfliktem. „Je absurdní, že NATO místo toho, aby nás ochraňovalo, nás, člena aliance, zatahuje do války,“ prohlásil Orbán ve svém pravidelném rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici Kossuth Rádió.
🇭🇺 "Plány NATO ohledně silnějšího zapojení do války na Ukrajině jsou jako snaha hasit požár plamenometem," řekl Viktor Orbán s tím, že aliance se každým týdnem přibližuje válce s Ruskem.
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) May 31, 2024
🔴 Události na Ukrajině a v Rusku dál sledujeme online. 👇🏻 https://t.co/12POoq5Ned
Orbánovo prohlášení přichází v době, kdy některé alianční země diskutují o vyslání francouzských vojenských instruktorů na Ukrajinu a o tom, že by Kyjev mohl používat zbraně dodané Západem k útokům na ruské území. Na to Orbán reagoval slovy: „Je to tak absurdní, jako kdyby se hasič rozhodl, že bude hasit požár plamenometem.“
Orbánova vláda již dlouho odmítá posílat zbraně na Ukrajinu s odůvodněním, že to jen prodlužuje konflikt. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dříve tento měsíc prohlásil, že Maďarsko se nebude podílet na dlouhodobém plánu NATO týkajícího se pomoci Ukrajině, a označil ho za „šílenou misi“. Maďarsko rovněž blokuje balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě až 6,9 miliard eur (170,9 miliardy korun), který připravila Evropská unie.
Vztahy mezi Budapeští a jejími spojenci v NATO a EU se v posledních letech výrazně zhoršily. Orbánova vláda dlouhodobě protahovala proces přijetí Švédska do Severoatlantické aliance a často čelí kritice západních politiků za své blízké vztahy s Ruskem.
„NATO by mělo zajistit, že nás ochrání před konfliktem, nikoli nás do něj zatahovat,“ dodal Orbán. „Každý krok, který podnikáme směrem k vojenskému angažmá, nás přibližuje k válce místo k míru.“
Orbánův postoj k ruským invazím na Ukrajinu a jeho vztahy s Moskvou nadále vyvolávají napětí v rámci NATO a EU.