ZajímavostiNASA vyslala do vesmíru pavouky. Výsledkům experimentu ovšem předcházelo mnoho nehod

NASA vyslala do vesmíru pavouky. Výsledkům experimentu ovšem předcházelo mnoho nehod

Nejen psi a Krteček byli kromě lidí ve vesmíru. Také pavouci se tam podívali, a to nejen jednou. Lidé je vzali do vesmíru, aby studovali důležitost gravitace při stavbě pavučin. Experiment přinesl překvapivé zjištění, že světlo hraje v orientaci pavouků větší roli, než se dříve myslelo. Výsledkům pavoučího experimentu americké vesmírné agentury NASA ovšem předcházelo mnoho nehod.

Na zemi pavouci vytvářejí asymetrické sítě se středem posunutým směrem k hornímu okraji. Při odpočinku míří pavouci hlavou dolů, jelikož se mohou rychleji pohybovat směrem k čerstvě ulovené kořisti ve směru gravitace.

Otázkou tedy bylo, jak by se pavouci chovali v nulové gravitaci. NASA se v roce 2008 rozhodla najít na ni odpověď. Přestože otázka byla jednoduchá, plánování a provedení experimentu ve vesmíru bylo nesmírně náročné a vedlo k řadě nehod.

Poprvé na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) přiletěly dva druhy pavouků – Metepeira labyrinthea a jako rezerva, kdyby první nepřežil, Larinioides patagiatus. Rezervnímu pavoukovi se ovšem podařilo uniknout a tak si oba pavouci navzájem překáželi a stavěli poněkud zmatené sítě. Z bezpečnostních důvodů nemohla být komora ale otevřena a pavouk tak nemohl být odchycen.

Ukázalo se také, že mouchy, které měly být k dispozici jako potrava, se množí rychleji, než se předpokládalo. Postupem času jejich larvy vylezly z chovného kontejneru a po dvou týdnech zakryly velkou část předního okna. Po měsíci už pavouky nebylo možné za všemi larvami much ani vidět.

Pokus číslo dva

Nepodařený experiment se vědci pokusili znovu uskutečnit v roce 2011. Tentokrát byli součástí experimentu čtyři pavouci stejného druhu (Trichonephila clavipes). Dva letěli na ISS a dva zůstali na Zemi a byli pozorováni za stejných podmínek jako jejich kolegové cestující ve vesmíru – až na to, že byli vystaveni pozemské gravitaci.

Ani tento experiment ovšem nebyl bez nehod. Přestože se mělo jednat o čtyři samičky (samci se výrazně liší tělesnou stavbou a velikostí), v průběhu experimentu se ukázalo, že dva pavouci jsou samci. Naštěstí byl jeden na palubě vesmírné stanice, druhý na Zemi.

Tři kamery zaznamenávaly stavbu sítí, jak na zemi, tak ve vesmíru, každých pět minut. Vědci poté analyzovali symetrii 100 pavučin a orientaci pavouka na síti pomocí přibližně 14 500 snímků.

Ukázalo se, že pavučiny postavené v nulové gravitaci byly skutečně symetričtější než ty na Zemi. Jejich střed byl blíže ke středu a pavouci ne vždy mířili hlavou dolů. Vědci si také všimli, že je rozdíl, zdali pavouci stavěli své pavučiny ve světle lampy nebo ve tmě. Sítě postavené na ISS ve světle lampy byly podobně asymetrické jako ty pozemské.

Analýza snímků také ukázala, že pavouci odpočívali v libovolných směrech na svých pavučinách, když byla světla vypnutá, ale orientovali se směrem dolů, když byla světla zapnutá. Zdá se tedy, že pavouci používají světlo jako další orientační pomůcku. Vzhledem k tomu, že pavouci také staví své pavučiny ve tmě a dokáží chytit kořist bez světla, se dříve předpokládalo, že světlo při jejich orientaci nehraje žádnou roli.

Doporučujeme

Írán tvrdí, že obdrží šest miliard dolarů ze zmrazených aktiv v Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že jeho země po dohodě s USA, která zrušila sankce týkající se ropy a petrochemického průmyslu, obdrží aktiva v hodnotě šesti miliard z 12 miliard dolarů zmrazených v Kataru. S odkazem na íránská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Nové továrny a datová centra. Jižní Korea spouští historický technologický plán

Jižní Korea chce vsadit svou budoucnost na čipy a umělou inteligenci (AI). Prezident I Če-mjong v pondělí představil investiční plán v hodnotě nejméně 880 miliard dolarů (zhruba 18,7 bilionu korun), který má během příštích let proměnit zemi v jednu z technologických velmocí.

Malajsie o rok prodloužila pátrání po zmizelém letounu z letu MH370

Malajsie o rok prodloužila smlouvu s americko-britskou firmou Ocean Infinity, která se zabývá hlubokomořským průzkumem. Nadále tak bude pokračovat podvodní pátrání po pohřešovaném letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, oznámilo dnes malajsijské ministerstvo dopravy, které citovala agentura Reuters.

Nejvyšší soud USA bude před letní pauzou rozhodovat o Trumpových pravomocech

Nejvyšší soud Spojených států završuje zasedací období, v němž se hojně zabýval široce pojatým výkladem prezidentských pravomocí, které prosazuje šéf Bílého domu Donald Trump. Očekává se, že tento týden rozhodne v osmi případech, které mu zbývají před tím, než se soudci rozejdou na letní přestávku. Je mezi nimi spor o Trumpovu snahu omezit automatické udělování amerického občanství dětem narozeným v USA či pokus odvolat guvernérku centrální banky USA (Fed) Lisu Cookovou. Píše o tom agentura AP.

Pákistán udeřil na Afghánistán. Tálibán hlásí desítky mrtvých

Pákistán v neděli provedl letecké i pozemní údery na afghánské provincie podél svých hranic. Podle úřadů pod správou hnutí Tálibán zemřely a byly zraněny desítky lidí. Kábul obviňuje Islamábád z útočení na civilní infrastrukturu, Pákistán však tvrdí, že cílil na úkryty teroristů. Údery následovaly po sebevražedném útoku na velitelství elitní pákistánské jednotky v Karáčí. Pákistán dlouhodobě obviňuje Afghánistán z ukrývání teroristů.

Tisíce Srbů pokračují v protestech i po oznámení rezignace prezidenta Vučiće

Oznámení prezidenta Aleksandara Vučiće o chystané rezignaci protesty v Srbsku nezastavilo. Do ulic města Kraljevo znovu vyšly tisíce lidí, kteří se obávají, že si dlouholetý prezident udrží vliv i po odchodu z funkce. Demonstrace navazují na studentské protesty, které před více než rokem odstartovala tragédie na nádraží v Novém Sadu.

WHO: Vlna veder má v Evropě na svědomí 1300 životů

Bezprecedentní vlna veder, která na přelomu června a července zasáhla Evropu, mohla být příčinou stovek úmrtí navíc. Uvedl to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle něhož bylo od 21. června v souvislosti s extrémními teplotami zaznamenáno více než 1300 nadměrných úmrtí.

Při pádu vrtulníku Saudi Aramco zemřelo 14 lidí

Vrtulník patřící ropné společnosti Saudi Aramco se zřítil v Ras Tanura na východním pobřeží Saúdské Arábie. Nehodu nepřežil nikdo ze 14 lidí na palubě, všichni mrtví byli saúdští občané.

Putin přiznal nedostatek paliva v některých ruských regionech

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiznal, že problémy s dodávkami paliva vedly k jeho nedostatku v některých ruských regionech. Informovala o tom agentura Reuters.

BIS varuje před investiční bublinou kolem umělé inteligence

Masivní výdaje technologických firem na umělou inteligenci mohou podle Banky pro mezinárodní platby skončit dlouhým investičním útlumem. Pokud se očekávané výnosy nenaplní, hrozí rychlé ochlazení financování AI firem a otřesy na finančních trzích.

Tělo sedmnáctileté Thajky bylo nalezeno v kufru. Z vraždy je obviněn Australan

Thajská policie obvinila australského občana z vraždy sedmnáctileté dívky, jejíž tělo našli v kufru odloženém u železniční tratě v letovisku Pattaya. Muže zadrželi na bangkokském letišti krátce před odletem do Austrálie. Rodina oběti žádá nejpřísnější možný trest.

Při pádu malého letadla na předměstí Nancy ve Francii zahynulo 11 lidí

Jedenáct lidí dnes přišlo o život při pádu malého letadla v Tomblaine na předměstí Nancy na severovýchodě Francie, píší agentury AFP a Reuters s odvoláním na prefekturu departementu Meurthe-et-Moselle. Na místo neštěstí míří francouzský ministr vnitra Laurent Nuňez. Letoun dopadl na travnatou plochu u silnice v obytné zóně. Přepravoval skupinu lidí, kteří se chystali k seskoku padákem. Podle AFP řadí počet obětí nehodu mezi nejtragičtější havárie lehkých letadel ve Francii.

Ukrajinský dronový útok zabil člověka na jihu Ruska, způsobil požár v rafinerii

Ukrajinský dronový útok zabil jednoho člověka a dalšího zranil v Krasnodarském kraji na jihu Ruska. Rovněž způsobil požár v ropné rafinerii, oznámil dnes gubernátor Veniamin Kondratěv. Padající trosky z dronů podle něj poškodily několik obytných domů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Kyjev rovněž zaútočil na rafinerii v Jaroslavské oblasti severovýchodně od Moskvy. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že protivzdušná obrana země v noci na dnešek zneškodnila 213 bezpilotních letounů vyslaných Ukrajinou.

Írán v noci zaútočil na Kuvajt a Bahrajn, je to odveta za údery USA, tvrdí

Írán v noci na dnešek zaútočil na Kuvajt a Bahrajn v reakci na poslední americké údery. Potvrdily to íránské revoluční gardy, které také varovaly, že by mohly být zcela zastaveny mírové rozhovory s USA, pokud budou americké útoky na Írán pokračovat. Gardy varovaly, že budou reagovat s ještě větší silou na jakékoli další porušení stávajícího příměří ze strany USA. Kuvajt v noci na dnešek potvrdil, že čelí útokům nepřátelských raket a dronů, protivzdušný poplach byl i v Bahrajnu, uvedla agentura Reuters.

Trump vyhrožuje Evropě stoprocentními cly kvůli digitální dani

Americký prezident Donald Trump pohrozil evropským zemím zavedením 100% dovozních cel, pokud zavedou daň z digitálních služeb zaměřenou na velké americké technologické společnosti. Oznámil to v příspěvku na své platformě Truth Social.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama