-0.2 C
Czech
Středa 11. února 2026
ZprávyNaočkovaní v USA se už smějí scházet bez roušek

Naočkovaní v USA se už smějí scházet bez roušek

Spojené státy se pozvolna vracejí k normálu. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) včera oznámilo, že lidé, kteří v sobě mají obě dávky vakcíny, se mohou setkávat ve vnitřních prostorech, aniž by museli mít roušky. Informuje o tom BBC.

Zástupci CDC oznámili nová kritéria na pravidelném brífinku k otázkám koronaviru v Bílém domě, který se koná každé pondělí. Za naočkované se berou lidé, kteří dostali druhou dávku vakcíny před dvěma týdny. V USA je už naočkováno přes 30 milionů lidí.

Podle doporučení, které centrum vydalo, se nyní naočkovaní Američané mohou navštěvovat bez ochrany dýchacích cest a bez dodržování rozestupů. Mohou se také scházet s neočkovanými lidmi, ale pouze z jedné domácnosti a pouze s těmi, kteří nespadají do rizikových skupin a nehrozí u nich těžký průběh covidu-19. Nemusí též chodit na testy a do karantény, pokud se u nich neobjeví příznaky nemoci.

Začínáme se blížit k tomu, jak bude vypadat svět po pandemii covidu-19,“ řekl Andy Slavitt z CDC novinářům. „Čím více lidí bude proočkovaných, tím více se bude tento seznam rozrůstat,“ uvedl.

Očkovaní lidé by ale i tak podle CDC měli nosit roušky a dodržovat rozestupy na veřejnosti. Vyhýbat by se měli i větším davům. Znamená to ale, že se mohou scházet například doma v menších skupinách. „Například, pokud jste plně naočkováni, existuje zřejmě jen malé riziko, když si pozvete další naočkované přátele na večeři,“ stojí v manuálu CDC. Pokud ale by se na takové večeři objevil nenaočkovaný člověk, který by patřil do rizikové skupiny – typicky senior nebo chronicky nemocný – měli by všichni účastníci dodržovat opatření. To znamená mít roušky a dodržovat dva metry odstup.

Ještě chybí 90 procent

Ačkoliv tempo očkování se zrychluje, odborníci varují, že koronavirus stále představuje vážné nebezpečí. „90% Američanů ještě očkovaných není,“ řekla Rochelle Walensky, ředitelka CDC. Spojené státy mají zhruba 328 milionů obyvatel. „V kontextu 60 tisíců nových případů denně je naším hlavním zájmem chránit zranitelné,“ dodala. Na covid-19 v USA zemřelo 525 tisíc lidí, nemoc jich chytilo 29 milionů.

Prezident USA Joe Biden v pondělí oznámil, že ve čtvrtek přednese k občanům projev, ve kterém připomene rok života Američanů pod protiepidemickými restrikcemi. Bidenův plán je mít dostatek vakcín pro všechny Američany do konce května.

Reklama

Doporučujeme

Král Karel je připraven spolupracovat s policií kvůli obviněním kolem Andrewa

Britská monarchie znovu čelí nepříjemným otázkám. Nová vlna dokumentů spojených s Jeffrey Epsteinem vrací do centra pozornosti Andrewa Mountbatten-Windsor. Poprvé se k situaci přímo vyjádřil i král Karel. Naznačil, že palác nebude stát stranou, pokud se policie rozhodne jednat.

Budíček pro Evropu. Musí se stát mocností, vyzývá Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropu, aby se důrazněji prosadila na globální scéně a začala jednat jako skutečná velmoc. Kontinent podle něj čeká budíček v důsledku rostoucích hrozeb ze strany Číny, Ruska a nově i Spojených států.

Europoslanci schválili snížení emisí o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990

Europoslanci dnes schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o 90 procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS2 o jeden rok, tedy na rok 2028.

Evropa zažila nejchladnější leden za posledních 16 let

Leden letošního roku byl v Evropě překvapivě studený. Podle služby Copernicus šlo o nejchladnější leden za posledních šestnáct let, průměrná teplota totiž klesla na minus 2,34 stupně Celsia. Na konci měsíce se nad severní polokoulí zvlnil polární jet stream a poslal mrazivý vzduch hluboko nad Evropu i Severní Ameriku. Některé regiony tak zažily zimní dny, jakých se v posledních letech objevuje čím dál méně.

Trump pohrozil Kanadě, že nepovolí otevřít nový most mezi oběma státy

Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil, že nepovolí otevření dokončovaného mostu mezi americkým Detroitem a městem Windsor v Kanadě. Jako důvody na své sociální síti Truth Social zmínil kanadské vlastnictví mostu, odmítání prodeje amerického alkoholu v kanadské provincii Ontario, kanadská cla na americké mléčné produkty a kanadská obchodní jednání s Čínou.

Bangladéš těsně před volbami uzavřel obchodní dohodu s USA

Bangladéš dosáhl obchodní dohody s USA. Jihoasijská země se otevře širší škále amerického zboží. Na oplátku zajistí Bílý dům celní výjimky pro některé její oděvy a tarif na veškerý dovoz sníží z 20 na 19 procent. Bangladéš je hned po Číně druhým největším vývozcem oblečení.

Cílem jaderných rozhovorů podle Íránu bylo zjistit, zda USA věc berou vážně

Cílem nepřímých rozhovorů o íránském jaderném programu bylo zjistit, zda Spojené státy k věci přistupují vážně, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí íránské diplomacie. Dodal, že krátká schůzka ukázala, že obě strany mají dostatek porozumění k tomu, aby rozhovory navzdory nedůvěře pokračovaly.

Nálety ruských dronů v noci zranily pět lidí, uvedly ukrajinské úřady

Čtyři zraněné, včetně dítěte, si v noci na dnešek vyžádal ruský útok drony na ukrajinskou Záporožskou oblast, v Oděské oblasti ruské údery vedly k výpadkům dodávek elektřiny. Jeden člověk utrpěl zranění při ruském útoku na město Družkivka v Doněcké oblasti, informovaly ukrajinské úřady. S výpadky elektřiny v důsledku ukrajinských útoků se podle médií potýkají také obyvatelé Belgorodské oblasti na západě Ruska.

Drahé paměťové čipy dělí trhy na vítěze a poražené

Ceny paměťových čipů v posledních měsících prudce rostou, což je jasně patrné na akciových trzích. Výrobci pamětí zaznamenávají raketový růst, zatímco společnosti závislé na dodávkách elektroniky čelí tlaku na marže a nejistotě ohledně toho, jak dlouho bude napětí v dodávkách trvat.

USA a Arménie uzavřely dohodu o civilní jaderné spolupráci

J. D. Vance dorazil do Arménie jako první úřadující viceprezident USA v historii země. V Jerevanu jednal s premiérem Nikolou Pashinyanem a oba oznámili posun v jednáních o civilní jaderné energetice. Washington tím posiluje vazby se státem, který dlouho spoléhal na Rusko, a zároveň tlačí na „mírovou dividendu“ po dohodě s Ázerbájdžánem.

Spojené státy zaútočily na další loď v Pacifiku, dva lidé zemřeli

Americká armáda ve východním Pacifiku zaútočila na další loď, která měla na palubě převážet drogy. Dva členové posádky zemřeli, jeden přežil a v rámci záchranné akce po něm pátrá ekvádorská pobřežní stráž. Šlo o třetí takový útok v tomto roce, k tomu předchozímu došlo minulý týden.

Starmer odmítá rezignaci a slibuje, že neustoupí

Keir Starmer po výzvě k odchodu z čela Keir Starmer po výzvě k odchodu z čela vlády prohlásil, že nehodlá ustoupit a nechce zemi uvrhnout do dalšího chaosu. Během jediného dne se v labouristické straně zvedla vlna nervozity a vnitřních manévrů, ale premiér zatím bezprostřední tlak ustál a kabinet ho podpořil.

Britský premiér Keir Starmer čelí tlaku na rezignaci. Vaz mu může zlomit odchod klíčového poradce

Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější politické krizi od svého nástupu do funkce. Rezignace jeho nejbližšího poradce Morgana McSweeneyho v souvislosti se skandálem kolem Petera Mandelsona a Jeffreyho Epsteina výrazně oslabila jeho pozici.

KOMENTÁŘ: Napětí mezi AI velikány graduje. Důvodem je rýpanec v reklamě za miliony

Přes 125 milionů lidí v přímém přenosu sledovalo vymazlené spoty na letošním Super Bowlu, ostře sledovaném finále americké NFL. Reklamní bloky, které běží před zápasem a během přestávek, vyjdou na miliony dolarů. V noci na pondělí se v nich rozhořel spor mezi OpenAI a Anthropicem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama