Reklama
10.4 C
Czech
Pondělí 30. března 2026
Protext ČTKNadace MONETA Clementia boří finanční bariéry vzdělávání. Studenty prvních ročníku vysokých škol...

Nadace MONETA Clementia boří finanční bariéry vzdělávání. Studenty prvních ročníku vysokých škol podpoří částkou 5 milionů korun

Praha 7. února 2025 (PROTEXT) – V rámci pilotního kola grantového programu nabídne Nadace MONETA Clementia vysokoškolským studentkám a studentům roční stipendijní granty v celkové výši 5 milionů korun. Rozšíří tím svůj pilíř pomoci dříve zaměřený především na podporu dětí ze znevýhodněného prostředí. Od března mohou o stipendijní granty žádat studenti, kteří mají ambici studovat první ročník vysoké školy, nicméně jim na studium chybí potřebné finance. Přidělení grantů bude záviset na akademických výsledcích studenta, jeho angažovanosti v sociálně prospěšných aktivitách i finanční situaci rodiny. 

Doposud Nadace MONETA Clementia přispívala na studium dětem ze znevýhodněného prostředí. Pro rok 2025 se se rozhodla propojit své aktivity s Nadací The Kellners Family Foundation, kde se inspirovala jejich programem, který poskytuje stipendia českým studentům na zahraničních univerzitách. Tuto oblast doplní o stipendijní granty určené studentům českých vysokých škol. V rámci letošního kola bude podporovat studenty prvních ročníků, a to bez omezení jejich zaměření.

Hlavními kritérii pro přiznání stipendijního grantu jsou dosavadní akademické výsledky studenta, jeho angažovanost v sociálně prospěšných činnostech a ekonomická situace rodiny. „Cílem stipendijních grantů je poskytnout financování vysokoškolského studia studentům s velmi dobrými akademickými výsledky, kteří se aktivně angažují ve prospěch svého okolí, ale jejich rodina nemá dostatek prostředků, aby studium financovala. Věříme, že investice do vzdělání má dlouhodobě pozitivní dopad na rozvoj společnosti. Proto se zaměřujeme na podporu těch, kteří mají potenciál přispět k budoucímu rozvoji České republiky ve všech oblastech – od vědy a výzkumu až po sociální a kulturní inovace,“ říká Zuzana Prokopcová, členka správní rady Nadace MONETA Clementia, která zodpovídá za pilíř zaměřený na pomoc dětem. 

Stipendijní granty pomohou studentům pokrýt náklady spojené se studiem, jakými jsou například školné, doprava, ubytování, studijní pomůcky či další výdaje, a to na jeden akademický rok. Podporu je možné prodloužit i na další ročníky studia, podmínkou bude každoročně podat novou žádost. Žádosti o stipendijní granty bude nadace přijímány od března do konce dubna. Všechny potřebné informace, včetně online žádosti, nadace postupně zveřejní na svých webových stránkách. „Při posuzování žádostí nás budou zajímat nejen akademické výsledky, ale i příběh studenta či studentky. Každá žádost bude pečlivě a individuálně zhodnocena výběrovou komisí a poté schválená Správní radou Nadace MONETA Clementia,“ doplňuje Zuzana Prokopcová s tím, že rozhodnutí o přiznání stipendijních grantů budou zájemcům zaslána v průběhu měsíce července a srpna.  

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Španělsko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro americká letadla zapojená do války v Íránu

Španělsko zakázalo americkým letounům zapojeným do útoků na Írán využívat svůj vzdušný prostor i vojenské základny. Podle tamní vlády jde o snahu zabránit eskalaci konfliktu a neúčastnit se války, kterou země považuje za nezákonnou.

U Trumpova sídla na Floridě zasahovaly stíhačky

Americké stíhačky v neděli vzlétly k zásahu poté, co civilní letoun narušil zakázaný vzdušný prostor poblíž sídla Donalda Trumpa Mar-a-Lago na Floridě. Incident se odehrál v době, kdy se prezident nacházel ve svém golfovém klubu ve West Palm Beach.

Zloději ukradli přes 400 tisíc tyčinek KitKat

Z Evropy zmizela zásilka zhruba 12 tun čokolád KitKat, která mířila z Itálie do Polska. Podle Nestlé šlo o 413 793 kusů a spolu s nákladem se ztratil i celý vůz. Firma uvedla, že zásilka je stále nezvěstná.

Americké emise za tři dekády stály svět 230 bilionů korun, vypočítala studie

Spojené státy za poslední tři desetiletí způsobily světu ekonomické škody v hodnotě zhruba 10 bilionů dolarů (230 bilionů korun). Vyplývá to z nové studie, která se snaží vyčíslit dopady klimatické změny na globální ekonomiku. Paradoxní přitom je, že přibližně čtvrtina těchto ztrát dopadla přímo na samotné USA.

Novým vrchním velitelem barmské armády se po 15 letech stal Ye Win U

Ye Win U se dnes stal novým vrchním velitelem barmské armády a faktickým vůdcem vládnoucí junty. Jeho předchůdce Min Aun Hlain, který vedl armádu 15 let, byl nominován jako kandidát pro prezidentskou volbu, napsala agentura Reuters s odvoláním na média vlastněná armádou. V Barmě je od převratu v roce 2021 občanská válka.

KOMENTÁŘ: Index strachu kvůli Íránu olizuje dno. Nedávná historie ukazuje, že bylo i hůř

Trhy se kvůli probíhající válce v Íránu dál halí do červených čísel, v porovnání s loňskou celní válkou, začátkem konfliktu na Ukrajině nebo covidovou pandemií však reakce zdaleka neni tak razantní. Které indikátory ukazují, že investoři doufají ve šťastný konec?

Ruský tanker je u Kuby, Trump proti tomu nemá výhrady

Ruský tanker s ropou je v kubánských vodách a během dne dopluje na ostrov. Americký prezident Donald Trump, který na ostrovní zemi zvýšil tlak, nyní podle agentury Reuters prohlásil, že nemá výhrady proti tomu, aby cizí země Kubu zásobovaly. Reuters poznamenal, že Trump tak naznačil změnu přístupu vůči Havaně.

Děkujeme, Trumpe! Američané kvůli válce s Íránem ruší dovolené v zahraničí

Plánování dovolené v zahraničí se pro Američany stává výzvou, kterou raději odkládají. Hlavním důvodem je geopolitický chaos, podceňovaný administrativou Donalda Trumpa, a s tím související dopady na ekonomiku. Největším problémem je v současnosti válka s Íránem. Zdražují pohonné hmoty, což se promítá i do cen letenek. Ohrožuje to především nízkonákladové letecké společnosti.

Jeden mrtvý a osm zraněných při dronovém útoku na ruský Taganrog

Jeden člověk zemřel a osm utrpělo zranění při náletu ukrajinských dronů na město Taganrog v jihoruské Rostovské oblasti, informoval gubernátor Jurij Sljusar na telegramu. Podle obyvatel města na březích Azovského moře šlo o největší útok na Taganrog od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Napsal to telegramový kanál Astra. Ukrajina, která se ruské agresi brání od února 2022, hlásí ruské útoky v různých regionech.

Trump řekl Financial Times, že USA by se mohly zmocnit íránského ostrova Charg

Spojené státy by se mohly zmocnit íránského ostrova Charg. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) zveřejněným v noci na dnešek to prohlásil americký prezident Donald Trump. Ostrov, který leží asi 25 kilometrů od íránské pevniny, slouží jako exportní terminál pro 90 procent vývozu ropy z islámské republiky.

Poleví napětí? Trump vidí dohodu s Íránem, Pákistán připravuje mírové rozhovory

Pákistán bude brzy hostit mírové rozhovory mezi USA a Íránem, uvedl tamní ministr zahraničí Išak Dar. Odehrát by se měly v nadcházejících dnech, více podrobností nicméně neposkytl. Režim v Íránu se změnil, dohodu můžeme uzavřít brzy, zopakoval americký prezident Donald Trump, který i tak zvažuje okupaci ostrova Charg.

Ve Finsku se zřítily dva drony. U jednoho už se potvrdilo, že byl ukrajinský

Na jihu Finska poblíž města Kouvola se v neděli zřítily dva neidentifikované drony. Finské ministerstvo obrany událost vyšetřuje jako možné narušení územní celistvosti státu. Později se u jednoho z bezpilotních letounů potvrdilo podezření, že šlo o ukrajinský dron.

Procházka a Ulberg si to rozdají o titul na UFC 327

Jiří Procházka se vrací do boje o titul. Na galavečeru UFC 327 v Miami se 11. dubna utká s Carlosem Ulbergem o pás v polotěžké váze. Ten zůstal volný poté, co Alex Pereira oznámil přesun do těžké divize a titul uvolnil.

Kuba dostane ruskou ropu, Trump s tím souhlasí

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy nebudou bránit vplutí ruského tankeru s ropou na Kubu. Ostrov se už týdny potýká s výpadky proudu, nedostatkem paliva i dalšími dopady hluboké hospodářské krize.

Sobotních shromáždění proti Trumpovi se podle hnutí zúčastnilo osm milionů lidí

Sobotních shromáždění ve Spojených státech na protest proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa se zúčastnilo nejméně osm milionů lidí. Podle organizujícího hnutí No Kings (Žádní králové) jde o rekordní účast, napsala dnes agentura AFP. Dvě předchozí vlny protestů měly 12 milionů účastníků. V Los Angeles byli podle agentury Reuters zadrženi dva výtržníci kvůli napadení příslušníků bezpečnostních složek.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama