-4.4 C
Czech
Středa 21. ledna 2026
Protext ČTKNadace KKFF je součástí významné kulturní spolupráce mezi Českem a Ukrajinou

Nadace KKFF je součástí významné kulturní spolupráce mezi Českem a Ukrajinou

Praha 23. října 2024 (PROTEXT) – V Národní knihovně ČR bylo včera podepsáno memorandum o spolupráci mezi Národní knihovnou České republiky, Národní knihovnou Yaroslava Mudrého v Kyjevě a Ukrajinskou knihovnickou asociací a zároveň darovací smlouva mezi oběma uvedenými knihovnami. Ta řeší předání mobilního pracoviště ochrany knižní kultury, určeného k záchraně kulturního dědictví Ukrajiny. Pracoviště finančně podpořila Nadace Karel Komárek Family Foundation.

Významný okamžik proběhl za účasti ministra kultury Martina Baxy. Zástupci české a ukrajinské strany slavnostně podepsali vzájemné memorandum a darovací smlouvu k Arše I., mobilnímu pracovišti, jehož účelem je ochránit ukrajinské kulturní dědictví před ruskou válečnou agresí. Memorandum a darovací smlouvu podepsal za českou stranu generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn. Za ukrajinskou stranu pak generální ředitel Národní knihovny Yaroslava Mudrého v Kyjevě Oleh Serbin a předsedkyně Ukrajinské knihovnické asociace Oksana Bruj. Záštitu projektu poskytuje již od minulého roku Ministerstvo kultury ČR a finanční podporu mimo jiné Nadace KKFF a společnost MND a.s.

„Ministerstvo kultury od samého počátku ruské agrese podniká prostřednictvím svých příspěvkových organizací konkrétní kroky na podporu Ukrajiny. Dnešní podpis darovací smlouvy a memoranda o spolupráci s ukrajinskými partnery je jedním z vrcholů naší dlouhodobé snahy o záchranu ukrajinského kulturního dědictví. Po měsících práce můžeme být pyšní na to, že se nám daří finalizovat práce na první Arše. Jsem pyšný na to, že tento projekt propojuje veřejný a soukromý sektor. Chci poděkovat všem dárcům, kteří vznik Archy I. – mobilního konzervačního pracoviště, umožnili. Poděkování patří společnosti MND a.s., Nadaci Karel Komárek Family Foundation a panu Liboru Winklerovi a jeho přátelům. Velký dík si zaslouží i tým Národní knihovny, která vznik pracoviště zajistila,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.

První archa vyjede na přelomu roku

Archa I. se zaměřuje na záchranu písemného dědictví Ukrajiny. Konkrétně půjde o ochranu a konzervaci vzácných tisků, knih, archivních dokumentů a dalších fondů knihoven, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek. Konzervační jednotka je již ve výrobě a podle předpokladu vyrazí na Ukrajinu nejpozději na přelomu letošního a příštího roku.

„Rok od prvních jednání jsme svědky dalšího milníku v záchraně ukrajinského kulturního dědictví. Nepochybně je potřeba vyzdvihnout fakt, že projekt je výsledkem skvěle fungující spolupráce soukromých nadací, firem, veřejného sektoru a neziskových organizací. Všem nám společně záleží na ochraně ukrajinské kultury i na popularizaci témat, souvisejících s dopadem války na Ukrajině,“ řekl Luboš Veselý s tím, že projekt pokračuje v podobě Archy III., která bude pořizovat 3D skeny uměleckých děl.

Širší obsah memoranda

Memorandum má však významně širší obsah a nastavuje dlouhodobou spolupráci předních kulturních a vzdělávacích organizací České republiky a Ukrajiny. Je jednoznačným důkazem, že formulované vize zaměřené na podporu ukrajinských paměťových institucí jsou dlouhodobou aktivitou a nikoli izolovaným prvkem jednorázové pomoci v podobě dodání mobilního pracoviště ochrany. Dokument otevírá zejména oběma národním knihovnám cestu k výměně expertů, dosavadního know-how v oblasti ochrany knižního kulturního dědictví, digitalizace knihovních fondů či zpřístupnění digitalizovaného obsahu. Zároveň umožňuje do budoucna i účast ukrajinských odborných pracovníků na profesních fórech, organizovaných Národní knihovnou České republiky.

Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny České republiky, k tomu dodal: „Podepsané memorandum stvrzuje již celý kalendářní rok běžící aktivity realizované všemi smluvními partnery. Jedním z nejviditelnějších a nejsmysluplnějších projevů spolupráce byl vícedenní online školící program zaměřený právě na oblast ochrany světového kulturního dědictví, kterého se pod vedením předních odborníků Národní knihovny České republiky zúčastnilo více než 270 pracovníků ukrajinských paměťových institucí. Prostřednictvím školení se podařilo výrazně pozvednout praktické dovednosti jeho účastníků a seznámit je s ambulantními konzervátorskými zákroky, které mohou probíhat již nyní, v době potřeby, bez připravované mobilní jednotky. Toto školení navíc nebylo školením jediným, neboť jeho další kola probíhají kontinuálně. Právě na tomto příkladu lze skvěle demonstrovat, že oboustranná spolupráce má již nyní jasnou koncepci a vizi a bude tak dobře fungovat i v budoucnu.“

Dodatečné informace

Po slavnostním aktu následovalo jednání Česko-ukrajinské smíšené obchodní komory (UKRCHAM), na kterém se hovořilo o projektu Archa II., o činnosti komory a možnostech spolupráce nebo o problémech, jimž čelí čeští podnikatelé na Ukrajině. Akci zakončila prohlídka prostor barokní knihovny a ukázka historických fondů NK ČR.

Archa I. není jediným výsledkem spolupráce české a ukrajinské strany v oblasti kultury. Souběžně vznikají ještě dvě pracoviště, každé s odlišným zaměřením.

Účelem Archy II. bude digitalizace písemného dědictví Ukrajiny, což je další logický klíčový krok k jeho dlouhodobé ochraně a vylepšení dostupnosti informací. Digitalizace tak bude mít i významný efekt pro podporu vzdělávání i pro podporu ukotvení ukrajinské kultury v západoevropském společenství. Vytvoření digitálních kopií snižuje riziko ztráty původních materiálů a zároveň umožňuje širší přístup k těmto zdrojům.

Projekt Archa III. rozšiřuje původní záměr dvou pracovišť, konzervačního a digitalizačního, o pracoviště pro 3D skenování a je iniciativou Nadace Karel Komárek Family Foundation. Hlavním cílem je vytvoření mobilní digitalizační stanice pro 3D skenování cenných historických a kulturních předmětů. Transportér s posádkou tří osob se bude moci operativně pohybovat po celé Ukrajině.

Více informací o projektu Archa naleznete na: https://www.arkforukraine.org/ a na https://www.zapojmeukrajinu.cz/.

 

Zdroj: Nadace KKFF

Zdroj foto: Národní knihovna ČR

 

 

Reklama

Doporučujeme

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu, řekl Lavrov

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Oznámenou dohodu o prodeji ruského podílu v srbském ropném podniku NIS do maďarských rukou označil za výhodnou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama