Ještě v loňském roce byl ostrov Tchaj-wan dáván celému světu za příklad, jak si poradil s koronavirovou pandemií. To dnes už neplatí. Ostrov v jihovýchodní Asii se právě potýká s ničivou vlnou covidu-19 a očkovaných je málo. Ačkoliv Tchaj-wan viní Čínu, že blokuje přístup k vakcínám, realita je komplikovanější, upozorňuje CNN.
Ještě začátkem tohoto roku se zdálo, že očkovat lidi na Tchaj-wanu proti covidu-19 je zbytečné. V době, kdy pandemie řádila ve zbytku světa, zvládl ji ostrovní stát s třiadvaceti miliony obyvatel držet na uzdě důkladným trasováním. Nyní ale jako by se koronavirus na Tchaj-wanu probudil. Zatímco ještě nedávno vykazoval prakticky nulu případů, dnes už se křivka strmě šplhá ke stovkám denně. Obyvatelé najednou chtějí vakcínu, ale nemohou ji dostat.
Ačkoliv Tchaj-wan nyní prosí Spojené státy, aby jim nějaké vakcíny darovaly, nejjednodušším řešením by se mohla zdát vakcína z Číny, která je prakticky „za rohem“. Věci ale nejsou tak jednoduché. Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, která ostrov stále považuje za své výsostné území, v poslední době vzrostlo. Peking blokuje účast Tchaj-wanu ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) a dokonce stupňuje na ostrov vojenský tlak. V sílící nepřátelské atmosféře Tchaj-wan zakázal na svém území používat Čínou vyráběné vakcíny, což vyvolalo v Pekingu nevoli. „Je to obětování lidských životů kvůli vlastním politickým zájmům,“ vyjádřil se Peking.
Blokace ze strany Číny
Tchaj-wan naopak prohlásil, že Čína dovoz vakcín na ostrov blokuje. „Přístupu Tchaj-wanu k vakcínám se zpomaluje kvůli čínským zásahům. Namísto toho nám vnucují činskou vakcínu. Jestli chcete opravdu pomoci, nestůjte ve dveřích a neblokujte průchod,“ uvedla mluvčí prezidentské kanceláře Kolas Yotaka. Dále svůj výrok nespecifikovala, ale už v únoru řekl ministr zdravotnictví Chen Shih-chung, že Tchaj-wan měl už loni v prosinci podepsat smlouvu se společností BioNTech na pět milionů vakcín. „Dohoda se ale neuskutečnila kvůli politickému tlaku,“ uvedl ministr. BioNTech podepsal distribuční dohodu s čínskou společností Fosun Pharma, Peking ale odmítl obvinění, že by blokoval dohodu Tchaj-wanu s firmou.
Jak ale CNN upozorňuje, problém s nedostatkem očkovacích látek má hlubší kořeny, než jen v geopolitická situaci. Tchajwan objednal dvacet milionů vakcín (což by stačilo pro 43% populace), ale zatím jich do země dorazilo jen 700 tisíc dávek, z toho 400 tisíc teprve tento týden. Všechny od společnosti AstraZeneca, která má ve světě špatnou pověst kvůli pozorovaným (ale nepotvrzeným) vedlejším účinkům, jako jsou krevní sraženiny. Na ostrově se začalo očkovat v březnu a lidé o vakcinaci neměli zájem.
Až květnový nárůst spustil alarm
V zemi totiž běžel zcela normální život. Lidé chodili do barů, restaurací, na koncerty a sportovní utkání, hrozba covidu se prakticky vytratila. „Od začátku pandemie se zde žádná velká vlna nákazy ani nerozvinula. Většina lidí si neuvědomovala žádné hrozící nebezpečí,“ řekl profesor epidemiologie na Národní tchaj-wanské univerzitě Chen Hsiu-hsi. „Velké množství proto vakcínu proti covidu-19 spíše odmítalo,“ dodal. Teprve závratný květnový nárůst nakažených donutil lidi, aby se šli očkovat, a zásoby vakcín se rychle tenčí.
V zemi je nyní proočkováno asi 30 procent zdravotnického personálu. Odborníci doufají, že s novou várkou 400 tisíce vakcín toto číslo poroste až k polovině. Tchaj-wan rovněž vyvíjí tři vlastní vakcíny, které jsou nyní v klinickém testování.