ZprávyNa prahu totální války: Izrael očekává útok vedený Íránem brzy

Na prahu totální války: Izrael očekává útok vedený Íránem brzy

Izrael se připravuje na útočné akce Íránu a libanonského teroristického hnutí Hizballáh. Židovský stát zvažuje i preventivní bojové operace, píše server The Times of Israel. K útoku by mohlo dojít už v pondělí nebo úterý, očekávají podle webu Axios izraelští a američtí zástupci.

Napětí na Blízkém východě eskalovalo poté, co Izrael ve středu v Teheránu zabil šéfa palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníju a ještě den předtím v Bejrútu nejvyššího vojenského velitele Hizballáhu Fuáda Šukra.

Do Íránu odcestovali ministři zahraničí Libanonu a Jordánska ve snaze situaci uklidnit, Teherán se však nechal slyšet, že Írán je připraven udeřit proti Izraeli bez ohledu na hrozbu totální války, píše The Times of Izrael.

Izrael se už podle nedělní zprávy stanice NBC odkazující na nejmenovaný tamní zdroj připravuje na agresi Íránu. Židovský stát ani USA však netuší, jak by měla vypadat. Očekává se však zapojení Hizballáhu, mocného spojence islámské republiky.

Vyloučena není ani účast dalších jejích spojenců v regionu. Jednou z možností je masivní útok raketami i drony trvající několik dní. Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli varoval, že k útoku může dojít během 24 až 48 hodin.

Útočné akce takzvané osy odboru tak hrozí už dnes nebo v úterý. Řada zemí vyzvala své občany v Libanonu k okamžitému opuštění země. USA posilují vojenskou přítomnost na Blízkém východě. Do regionu míří válečné lodě a stíhačky.

Válka na pěti frontách

V sobotu tam dorazil i americký generál Michael Kurilla. Ten měl sice v plánu navštívit region ještě před poslední eskalací napětí, podle Axios však pomůže s organizováním obrany židovského státu.

O víkendu došlo v Izraeli k několika bezpečnostním schůzkám. Vyplynulo z nich, že vláda se připravuje na válku na „pěti frontách“. Ministrům bylo sděleno, aby se připravili na jakýkoli scénář. Izrael má plán pro případ potvrzení, že k agresi dojde.

Podle místní televize Keshet 12 je připraven uskutečnil preventivní akce nebo útoky mířené na Libanon či jiná místa. „Sledujeme nepřátele na všech frontách včetně Hizballáhu v Libanonu,“ sdělil izraelský vojenský mluvčí Daniel Hagari.

Blinken v neděli na schůzce s ministry zahraničí skupiny G7 naléhal, aby vyvíjeli nátlak na Írán, Hizballáh a Izrael s cílem dosáhnout „maximální zdrženlivosti“. Izrael, ostatně jako Írán, slíbil odvetu za jakýkoli projev agrese.

Hizballáh vypálil na Izrael přes padesát raket jako pomstu za ostřelování vesnic na jihu Libanonu. Většinu střel však zachytil systém protivzdušné obrany Iron Dome. Palestinský útočník navíc ve středním Izraeli zabil nožem dva lidi a další zranil.

Doporučujeme

Hvězda Teorie velkého třesku se po sedmi letech vrací k herectví

Johnny Galecki, kterého diváci znají především jako fyzika Leonarda Hofstadtera ze seriálu Teorie velkého třesku, se po sedmileté pauze vrací k herectví. Tentokrát ale nezamíří před televizní kamery. V Chicagu se představí na divadelním jevišti jako slavný americký dramatik Tennessee Williams.

Při závodech na Masarykově okruhu zemřeli dva jezdci

Sobotní program motocyklového šampionátu Alpe Adria International na Masarykově okruhu v Brně poznamenala smrtelná nehoda. Při startu závodu se střetli dva zahraniční jezdci. Jeden zemřel na místě, druhý později podlehl zraněním v nemocnici.

Světová poptávka po ropě letos poprvé od pandemie klesne

Celosvětová poptávka po ropě má letos klesnout přibližně o milion barelů denně. Šlo by o první meziroční pokles od roku 2020, kdy spotřebu prudce omezila pandemie covidu. Hlavními důvody jsou vysoké ceny, omezené dodávky a dopady války mezi Spojenými státy a Íránem.

USA zasáhly 140 cílů v Íránu, Teherán odpověděl útoky v Perském zálivu

Spojené státy podnikly další rozsáhlé údery proti Íránu poté, co íránské síly zasáhly civilní kontejnerovou loď v Hormuzském průlivu. Americká armáda zaútočila přibližně na 140 vojenských cílů. Teherán následně vyslal střely a drony proti zemím v Perském zálivu, kde jsou rozmístěny americké jednotky.

Bývalou britskou ministryni našli mrtvou, policie pátrá po vrahovi

Britská policie vyšetřuje jako vraždu smrt bývalé ministryně, poslankyně a televizní osobnosti Ann Widdecombe. Osmasedmdesátiletou političku našli ve čtvrtek mrtvou v jejím domě na jihozápadě Anglie. Muže zadrženého krátce po činu už vyšetřovatelé propustili a v případu dál nefiguruje jako podezřelý.

Čmeláci sbírají výrazně více toxických kovů než včely medonosné

Čmeláci mohou z okolního prostředí získávat až sedmkrát více toxických těžkých kovů než včely medonosné, a to i v případě, že oba druhy hledají potravu na stejných místech. Skryté znečištění tak může nenápadně ovlivňovat jejich schopnost orientace, rozmnožování i fungování celých kolonií.

Při letecké nehodě na Bahamách zemřelo nejméně deset lidí

Na Bahamách se v pátek zřítil menší letoun typu Cessna 402. Zahynulo nejméně deset lidí, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování.

Čína evakuovala před tajfunem Bavi přes 1,8 milionu lidí

Čínské úřady evakuovaly více než 1,8 milionu lidí před příchodem tajfunu Bavi, který postupuje k východnímu pobřeží země. Živel má v neděli ráno zasáhnout okolí desetimilionového města Wen-čou v provincii Če-ťiang.

Trump hrozí Íránu zničením v reakci na výzvy k jeho zabití na Chameneího pohřbu

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením v reakci na veřejné výzvy k jeho zabití, které zazněly na pohřbu íránského duchovního vůdce Alího Chamaneího, informovala agentura AP. Armáda Spojených států podle Trumpa dostala patřičné rozkazy

Trump odmítl podepsat zákon o bydlení, platit začal i bez něj

Rozsáhlý zákon, který má zvýšit nabídku bydlení a zmírnit růst cen ve Spojených státech, vstoupil v sobotu v platnost bez podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Prezident dokument ani nepodepsal, ani nevetoval, takže se po uplynutí ústavní lhůty stal zákonem automaticky.

Kyjev čelil dalšímu raketovému útoku, městem otřásly výbuchy

Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu ruskému raketovému útoku. Ukrajinskou metropolí se v noci ozvalo několik výbuchů, místní úřady hlásí zásahy nebytových budov a energetického objektu. Úřady rovněž informovaly po útocích o deseti zraněných.

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl Trump

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Zároveň ale zdůraznil, že příměří s Teheránem skončilo. Šéf Bílého domu to napsal na své sociální síti Truth Social.

Kvůli tajfunu Bavi ruší Japonsko, Tchaj-wan a Čína lety, Filipíny už mají mrtvé

K jihozápadním japonským ostrovům se dnes přiblížil silný tajfun Bavi, kvůli němuž obyvatelé raději zabezpečují svůj majetek. Tajfun míří severozápadně přes Tchaj-wan do Číny, kde už byly zrušeny letecké spoje. Bavi by mohla být nejničivější bouří v této oblasti za poslední roky, napsala agentura Reuters. Sesuv půdy způsobený silnými dešti, které zhoršil průchod tajfunu, si už na jihofilipínském ostrově Mindanao vyžádal nejméně 15 mrtvých, uvedla agentura AFP.

Rusko oznámilo zneškodnění 376 ukrajinských dronů, Kyjev hlásí další oběť útoků

Rusko i Ukrajina v noci čelily dalším rozsáhlým dronovým útokům. Moskva oznámila zneškodnění 376 ukrajinských bezpilotních letounů, Kyjev uvedl, že zlikvidoval 114 z 137 ruských dronů. Informuje ČTK. Na ruském území hořely ropné objekty, na Ukrajině si útok vyžádal nejméně jednu oběť.

ANALÝZA: Vlastní střely do Patriotů jsou pro Ukrajinu zatím jen vzdáleným snem

Pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl summit Severoatlantické aliance (NATO) obzvláště důležitý. Rusko totiž využívá slabin obránců proti balistickým střelám a odpaluje je na civilní infrastrukturu. Zelenskyj se proto vypravil do Ankary, aby mimo jiné získal od spojenců podporu v oblasti protivzdušné obrany. Nakonec dostal více, než čekal. Je však otázkou, zda to k něčemu bude.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama