ZajímavostiNa Faerských ostrovech žili neznámí lidé ještě před Vikingy, potvrzují to ovčí...

Na Faerských ostrovech žili neznámí lidé ještě před Vikingy, potvrzují to ovčí bobky

Na Faerských ostrovech žila kolem roku 500 našeho letopočtu neznámá populace lidí. Na odlehlém území se tudíž vyskytovala dříve než Vikingové, kteří připluli o zhruba 350 let později.

Vikingové se dostali na Faerské ostrovy – malé souostroví v severním Atlantiku – poté, co vyvinuli lodě schopné dlouhé plavby. Tedy kolem roku 850, přičemž ostrovy začali osídlovat v roce 874, píše CNN. Badatelé se dlouho domnívali, že právě oni byli prvními lidskými obyvateli drsných ostrovů. Zmínky ve středověkých textech nicméně naznačovaly, že se na ostrovech vyskytovali lidé před Vikingy. Zároveň neexistují důkazy, že by tam žili původní obyvatelé.

https://twitter.com/jlitwinetz/status/1471655741060751365

V roce 2013 pak výzkumníci objevili prastará spálená zrna ječmene pod podlahou jednoho z vikinských domů na ostrově Sandoy. Jejich stáří určili na přibližně 300 až 500 let před příchodem severských mořeplavců, přičemž ječmen nebyl na ostrovech původním druhem, tedy nevyskytoval se tam před příchodem lidí.

Jiní vědci se proto rozhodli nalézt další důkazy o těchto lidech a provedli průzkum jezera na ostrově Eysturoy. Jelikož se předtím nenašly žádné budovy nebo archeologické důkazy, zvolili jiný přístup. Nabrali jádra jezerních sedimentů.

Jezera jsou úžasným archivem informací o životním prostředí, protože ve svých sedimentech hromadí v postupných vrstvách materiál z okolní krajiny,“ vysvětluje vedoucí studie Lorelei Curtinová z univerzity v americkém Wyomingu. Vědci v jednom z jezer následně odebrali materiál zachycující zhruba 10.000 let historie životního prostředí.

Analýza sedimentů odhalila náhlou přítomnost velkého množství domestikovaných ovcí, které se na Faerských ostrovech objevily mezi lety 492 a 512. Ovce zanechávají ve svých výkalech charakteristické biomarkery, které byly v sedimentech dohledatelné jako DNA, popisuje CNN. Data podle ní vědcům pomohla určit vrstva popela ze známé erupce islandské sopky v roce 877. Neexistují přitom důkazy, že by se na ostrově vyskytovali nějací savci před těmito ovcemi, čili je museli přivézt na ostrovy lidé, konstatuje web.

Otázkou zůstává, kdo byli lidé, kteří se objevili na Faerských ostrovech už před Vikingy. Výzkumníci se na základě několika indicií domnívají, že mohlo jít o Kelty, kteří tam dopluli ze Skotska nebo Irska. „Ať už byli tito první obyvatelé Faerských ostrovů kdokoli, tak fakt, že přepluli oceán s hospodářskými zvířaty, odhaluje jejich pokrokovost a ducha. Myslím, že často podceňujeme rané lidské objevitele a jejich schopnost dostat se do nových neznámých zemí,“ poznamenala Curtinová.

Doporučujeme

Sophie Adenot jako první Francouzka vystoupila do volného vesmíru

Francouzská astronautka Sophie Adenot se zapsala do historie. Jako první Francouzka opustila Mezinárodní vesmírnou stanici a vydala se do volného prostoru. Společně s americkým kolegou Anilem Menonem pracuje na výměně důležité komunikační antény.

Kultovní komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím míří na Broadway

Romantická komedie, která pomohla odstartovat kariéru Heatha Ledgera a Julie Stiles, dostane muzikálovou podobu. Tvůrci nyní oznámili datum prvního představení i složení hlavního kreativního týmu.

V londýnském královském parku zaútočil jelen na člověka. Strážci museli zvíře zastřelit

Jelen v londýnském Richmond Parku zranil muže, který si v parku dělal piknik. Zvíře následně museli strážci zastřelit, protože ohrožovalo návštěvníky. Správci parku zároveň varují veřejnost, aby jeleny nekrmila a nepřibližovala se k nim.

Menšík a Nosková postoupili v Cincinnati do osmifinále

Čeští tenisté slavili na turnaji v Cincinnati dvě vítězství. Jakub Menšík přehrál Australana Rinkyho Hijikatu 6:3, 6:4 a Linda Nosková zdolala Dánku Claru Tausonovou 7:6, 6:2. Jiří Lehečka naopak podlehl Francouzi Arthuru Filsovi 1:6, 7:6, 3:6. Pozornost poutal také společný návrat Sereny a Venus Williamsových.

Na moskevský region mířilo přes 600 dronů, uvedl starosta ruské metropole

Na moskevský region útočilo v noci na dnešek 620 dronů, uvedl podle agentury AFP starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ruská protivzdušná obrana podle něj přes 180 bezpilotních prostředků v oblasti hlavního města zničila, zraněni byli tři lidé.

Kanada se snaží na poslední chvíli odvrátit americká cla

Kanada se na poslední chvíli snaží odvrátit nová americká cla, která mají vstoupit v platnost už ve středu. Vyjednavači obou zemí vedou ve Washingtonu intenzivní rozhovory, dohoda ale zatím nevznikla. Premiér Mark Carney označil jednání za velmi citlivá a odmítl zveřejňovat podrobnosti.

Hamás podle AFP potvrdil dodržování mírové dohody v Gaze, Izrael ji zatím odmítá

Teroristická organizace Hamás dnes podle agentury AFP potvrdila, že bude dodržovat mírovou dohodu v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však dohodu, která má zahájit druhou fázi plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy, odmítá, připomíná agentura. V pondělí uvedl, že hodlá pokračovat v útocích na dosavadními boji zpustošenou oblast.

Pokus o převzetí Hugo Boss nevyšel. Frasers přesto získala téměř polovinu firmy

Britská maloobchodní skupina Frasers Group zvýšila svůj podíl v německé módní společnosti Hugo Boss téměř na 48 procent. Nabídka na úplné převzetí však nezískala dostatečnou podporu ostatních akcionářů.

Mořské želvy na Floridě překonaly rekord v počtu hnízd

Na floridských plážích letos vzniká rekordní množství hnízd mořských želv. Karety obecné se rozmnožují ve vyšších počtech než kdy dříve, ochránci přírody ale upozorňují, že jejich návrat z kritického stavu ještě není u konce. Budoucnost populací navíc může ovlivnit oslabování ochrany ohrožených druhů ve Spojených státech.

Hasičí se na východě Belgie snaží obklíčit nejhorší lesní požár v dějinách země

Hasiči, kteří na východě Belgie bojují s nejhorším lesním požárem v historii země, doufají, že se jim dnes podaří zasaženou lokalitu definitivně uzavřít tak, aby se oheň nemohl dál šířit. Požár v belgickém regionu Hautes Fagnes v blízkosti německých hranic od pátku spálil přibližně 3000 hektarů přírodního parku a stále se jej nepodařilo dostat plně pod kontrolu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Americký torpédoborec zůstal v Jihočínském moři čtyři dny bez proudu

Americký raketový torpédoborec USS Benfold zůstal koncem července čtyři dny bez elektřiny v Jihočínském moři. Technická závada vyřadila nejen pohon plavidla, ale také klimatizaci, toalety, kuchyň a zásobování pitnou vodou. K incidentu došlo v době, kdy sílí obavy z tlaku na americké námořnictvo kvůli válce s Íránem a dalším globálním závazkům.

Sýrie obvinila Izrael z útoku na vojenské letiště v syrském Idlibu

Sýrie obvinila Izrael z útoku na opuštěné vojenské letiště Abú Zuhúr na severozápadě země v provincii Idlib, kde se nacházejí ozbrojené složky ministerstva obrany. Uvedl to podle agentury AFP blíže neupřesněný vojenský zdroj citovaný syrskou stanicí Al-Ichbáríja.

Ruský opoziční politik dostal 11 let vězení za kritiku války

Ruský opoziční politik Lev Shlosberg dostal trest 11 let a jeden měsíc v trestanecké kolonii. Soud ho uznal vinným z diskreditace armády a šíření údajně nepravdivých informací o válce na Ukrajině. Shlosberg vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický proces.

Při ruském útoku v Charkovské oblasti zemřelo nejméně deset lidí

Při ruském raketovém útoku v obci Pečenihy v ukrajinské Charkovské oblasti zahynulo nejméně deset lidí, uvedl náčelník oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov. Dalších osm osob bylo podle něj zraněno, poškozeno bylo deset rodinných domů. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi.

Vybombardujeme je, vyhrožuje Trump spojenci USA Ománu

Americký prezident Donald Trump odmítl prodloužit prozatímní dohodu s Íránem a prohlásil, že Teherán nepřistoupí na podmínky, které podle něj mohou ukončit válku. Zároveň pohrozil bombardováním Ománu, pokud bude podle něj překážet jednáním o obnovení dopravy v Hormuzském průlivu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama