Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Na Faerských ostrovech žili neznámí lidé ještě před Vikingy, potvrzují to ovčí bobky

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na Faerských ostrovech žila kolem roku 500 našeho letopočtu neznámá populace lidí. Na odlehlém území se tudíž vyskytovala dříve než Vikingové, kteří připluli o zhruba 350 let později.

  Vikingové se dostali na Faerské ostrovy – malé souostroví v severním Atlantiku – poté, co vyvinuli lodě schopné dlouhé plavby. Tedy kolem roku 850, přičemž ostrovy začali osídlovat v roce 874, píše CNN. Badatelé se dlouho domnívali, že právě oni byli prvními lidskými obyvateli drsných ostrovů. Zmínky ve středověkých textech nicméně naznačovaly, že se na ostrovech vyskytovali lidé před Vikingy. Zároveň neexistují důkazy, že by tam žili původní obyvatelé.

  V roce 2013 pak výzkumníci objevili prastará spálená zrna ječmene pod podlahou jednoho z vikinských domů na ostrově Sandoy. Jejich stáří určili na přibližně 300 až 500 let před příchodem severských mořeplavců, přičemž ječmen nebyl na ostrovech původním druhem, tedy nevyskytoval se tam před příchodem lidí.

  Jiní vědci se proto rozhodli nalézt další důkazy o těchto lidech a provedli průzkum jezera na ostrově Eysturoy. Jelikož se předtím nenašly žádné budovy nebo archeologické důkazy, zvolili jiný přístup. Nabrali jádra jezerních sedimentů.

  Jezera jsou úžasným archivem informací o životním prostředí, protože ve svých sedimentech hromadí v postupných vrstvách materiál z okolní krajiny,“ vysvětluje vedoucí studie Lorelei Curtinová z univerzity v americkém Wyomingu. Vědci v jednom z jezer následně odebrali materiál zachycující zhruba 10.000 let historie životního prostředí.

  Analýza sedimentů odhalila náhlou přítomnost velkého množství domestikovaných ovcí, které se na Faerských ostrovech objevily mezi lety 492 a 512. Ovce zanechávají ve svých výkalech charakteristické biomarkery, které byly v sedimentech dohledatelné jako DNA, popisuje CNN. Data podle ní vědcům pomohla určit vrstva popela ze známé erupce islandské sopky v roce 877. Neexistují přitom důkazy, že by se na ostrově vyskytovali nějací savci před těmito ovcemi, čili je museli přivézt na ostrovy lidé, konstatuje web.

  Otázkou zůstává, kdo byli lidé, kteří se objevili na Faerských ostrovech už před Vikingy. Výzkumníci se na základě několika indicií domnívají, že mohlo jít o Kelty, kteří tam dopluli ze Skotska nebo Irska. „Ať už byli tito první obyvatelé Faerských ostrovů kdokoli, tak fakt, že přepluli oceán s hospodářskými zvířaty, odhaluje jejich pokrokovost a ducha. Myslím, že často podceňujeme rané lidské objevitele a jejich schopnost dostat se do nových neznámých zemí,“ poznamenala Curtinová.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Terika Clay

  Žena v Missouri postřelila zaměstnankyni McDonald’s kvůli vystydlým hranolkům

  Terika Clay (30) byla obviněna z trestného činu napadení prvního stupně poté, co vytáhla zbraň a vystřelila na servírku v McDonald's. Oběť vyvázla s lehkým zraněním.
  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Kapitánovi výletní lodi Dafyddovi Lewisovi se na jeho plavbě Cardigan Bay ve waleském New Quay podařilo natočit neuvěřitelnou show delfínů. Unikátních záběrů si všimnul i britský deník Daily Mail.
  Zpěvačka Adele. Foto: Reuters

  Vyplouvá napovrch pravý důvod zrušení koncertu Adele. Žádný covid, ale zuřivá hádka kvůli bazénu

  Zpěvačka Adele rozhořčila tisíce fanoušků, když den před velkolepým koncertem v Las Vegas oznámila, že se vystoupení ruší. Tvrdila, že důvodem je šíření covidu-19. Nyní se však proslýchá, že se jí jen nelíbilo pódium.
  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla

  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla, protože nebyl dost vzdělaný

  Po dobu několika let se dívka nechávala podporovat od svého partnera, který tvrdě dřel jako dělník. Když pak díky němu získala titul, nebyl jí dost dobrý.
  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus

  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus! Žije pouze v lesích Thajska

  Nadšenec do přírody a taky velice populární youtuber JoCho Sippawat z Thajska se na YouTube může chlubit nějakými 2,5 miliony odběrateli. Na rozdíl od influencerů typu Jake Paul ale JoCho baví lidi aspoň něčím podnětným. Bere totiž své sledující na výlety do přírody, kde následně objevuje všechno možného. A teď se mu dokonce povedlo objevit i nový druh tarantule.
  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.
  Reklama

  1 komentář

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama