EkologieNa COP27 panují neshody. Summit se protáhl do soboty

Na COP27 panují neshody. Summit se protáhl do soboty

COP27 v Egyptě provází nejistota ohledně klíčových témat, jako je financování chudých států nejvíce zasažených klimatickými změnami a postupné snížení těžby fosilních paliv. Konference proto potrvá až do soboty. Informují o tom stanice BBC News a Al-Džazíra.

Klimatický summit COP27 konající se již druhý týden v Šarm aš-Šajchu měl skončit v pátek, nakonec však potrvá do soboty, uvedla stanice BBC News. Důvodem jsou pokračující rozhovory, které se týkají nejisté podoby finanční kompenzace „ztrát a škod“.

Chudé státy, které zasáhlo extrémní počasí poháněné klimatickými změnami, zastávají rétoriku, že jim bohaté státy coby největší znečišťovatelé planety dluží peníze na obnovu. Mezi tyto státy patří Pákistán, v němž během ničivých záplav v létě zemřelo asi 1700 lidí.

Světoví zástupci obdrželi od egyptských pořadatelů COP27 desetistránkovou závěrečnou deklaraci vyzývající k postupnému ukončení používání uhlí. Nezahrnuje však postupný odklon od těžby ropy a zemního plynu. Dokument tak vůbec nereaguje na požadavek některých států a klimatických aktivistů.

Evropská unie pak přišla s návrhem o propojení finančních kompenzací a tvrdšího boje proti emisím skleníkových plynů. Dvoustranné opatření by mělo vést k vytvoření fondu pro kompenzace a postupné vyřazení fosilních paliv, včetně ropy a zemního plynu.

Do tohoto fondu by měla přispívat široká škála dárců, včetně Indie a Číny. Šéf EU pro klima Frans Timmermans řekl, že se jedná o poslední nabídku, která se snaží najít kompromis mezi jednotlivými státy. „Nemůžeme si dovolit selhání. Doufám, že se tomu vyhneme,“ řekl.

USA překvapivě mlčí

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock řekla, že EU to myslí s poskytováním klimatické spravedlnosti chudým státům, které trpí katastrofálními důsledky globálního oteplování, vážně. Vyzvala největší znečišťovatele, aby se připojili. „Dáváme jasně najevo, že Evropa je na straně nejzranitelnějších států,“ oznámila Baerbock.

Baerbock ovšem varovala, že je současně důležité požadovat po klíčových znečišťovatelích drastické snížení emisí. Pokud podle ní nedojde k prudkému snížení emisí, žádné peníze škody a ztráty v budoucnosti nezaplatí.

Finální podobu dvoustranné dohody musí na COP27 schválit všech téměř 200 účastnících se států. Čína, která po téměř většinu rozhovorů na summitu mlčela, společně se Saúdskou Arábií tvrdí, že platit by měly vyspělé země. Čínská ekonomika však platí za druhou největší na světě.

Stanice Al-Džazíra upozornila, že USA na návrh EU nezareagovala. Hlavní poradce pro financování klimatu z neziskové organizace World Resources Institute řekl, že po odhalení návrhu na dohodu nastalo směrem od Spojených států „ohlušující ticho“.

Doporučujeme

Minibus v Ugandě narazil do slona. Tři lidé zemřeli

Tři lidé přišli o život a další čtyři utrpěli zranění po tragické dopravní nehodě v severozápadní Ugandě. Minibus převážející zaměstnance ugandského daňového úřadu v neděli večer narazil v národním parku Murchison Falls do slona, který přecházel silnici.

KOMENTÁŘ: Horší než covid nebo pád Lehman Brothers. Američany drtí ekonomické vyhlídky

Cena ropy pomalu klesá, americké akcie se zelenají a krize na Blízkém východě jako by neexistovala. Nebo snad ne? Reálná situace v amerických domácnostech ukazuje, že uzavření Hormuzského průlivu poznamenalo Američany víc, než trhy aktuálně připouští. Prozradil to index amerického spotřebitele.

Trump naznačil konec války. Ropa reaguje pádem

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel po sobotním prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že válka je skoro u konce, protože se obě strany blíží k urovnání. Vysoce postavený úředník Trumpovy administrativy však upozornil, že mírová dohoda zatím podepsána nebude kvůli pomalým procesům uvnitř íránské vlády.

Izrael v Libanonu zabil další tři lidi, prezident Aún vyzval ke stažení Izraele z jihu

Izraelská armáda navzdory příměří nařídila novou evakuaci deseti jiholibanonských vesnic v okresech Džazín a Nabatíja, uvedla dnes agentura AFP. Podle agentury NNA dnešní izraelské údery zasáhly jedoucí vozidlo v regionu Nabatíja a zabily tři lidi. Brzy ráno izraelské útoky zničily dva obytné domy ve městě Arzún v okrese Súr, několik lidí bylo zraněno. Libanonský prezident Joseph Aún dnes zopakoval, že chce pokračovat v mírových jednáních s Izraelem. Trvá ale na úplném stažení izraelských sil z jihu země.

Chaos v Íránu. Nikdo neví, kde se nejvyšší vůdce skrývá

Íránský nejvyšší vůdce Modžtabá Chámeneí se ukrývá na neznámém místě s omezeným přístupem k vnějšímu světu. Ani americká tajná služba nemá informace o tom, kde se ajatolláh skrývá. Íránští vyjednavači kvůli tomu mají problémy s komunikací uvnitř íránské vládní struktury.

USA a Írán mírní očekávání rychlé dohody

Spojené státy a Írán mírní očekávání, že by v nejbližší době mohl přijít průlom v jednáních o ukončení tři měsíce trvající války. Na stole zůstává hlavně Hormuzský průliv, íránský jaderný program a peníze z íránské ropy zmrazené v zahraničí.

Po pádu budovy na Filipínách pátrají záchranáři po desítkách lidí

Ve filipínském městě Angeles se v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Neštěstí si vyžádalo nejméně jednu oběť a další lidé zůstali pod troskami. Záchranáři několik hodin prohledávali suť pomocí psů, detektorů tepu i těžké techniky.

Ukrajinské útoky si na západě Ruska podle úřadů vyžádaly dva mrtvé

Energetická infrastruktura byla v noci na dnešek poničena při ukrajinském raketovém útoku v západoruské Belgorodské oblasti. Ukrajinský dron jinde v tomto regionu sousedícím s Ukrajinou zabil jednoho člověka a jednoho mrtvého hlásí také Brjanská oblast. Rusko mimo frontu útočilo v ukrajinské Záporožské, Charkovské nebo Dněpropetrovské oblasti, zranění jsou dva lidé. O následcích útoků informovaly úřady v obou zemích.

Při výbuchu vlaku v Pákistánu, k němuž se přihlásili separatističtí ozbrojenci, zahynulo nejméně 24 lidí

Nejméně 24 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal nedělní útok na vlak v pákistánské provincii Balúčistán. Vlak převážel příslušníky bezpečnostních složek a jejich rodiny. K útoku se přihlásila separatistická organizace Balúčistánská osvobozenecká armáda, známá pod zkratkou BLA.

V parlamentních volbách na Kypru si připsala zisky krajní pravice i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influenceři, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu v ostrovní na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů, kteří volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše agentura Reuters.

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen a jednoho dítěte. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura AFP. Útok na cíl v okrese Nabatíja si vyžádal také devět zraněných.

Čína vyslala na vesmírnou stanici tři astronauty, jeden tam má strávit rok

Čína dnes vyslala na svoji vesmírnou stanici Tchien-kung (Nebeský palác) kosmickou loď Šen-čou 23 s třemi astronauty na palubě. Jeden z nich by měl poprvé strávit na oběžné dráze celý rok, a to kvůli studiu účinků dlouhodobého pobytu v mikrogravitaci. Experiment má pomoci Číně připravit se na budoucí pilotované mise k Měsíci a Marsu, uvedla agentura AFP.

Putin obvinil Ukrajinu z vybombardování studentské koleje, slíbil odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z útoku na studentskou kolej v okupovaném městě Starobilsk v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Vůdce Kremlu hrozí odvetou.

Kyjev se stal terčem vzdušného útoku, podle starosty zemřel nejméně jeden člověk

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na dnešek stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Ruská armáda podle agentury AFP k útoku použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na síti Telegram uvedl, že údery zabily nejméně jednoho člověka a způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.

Střelba u Bílého domu skončila smrtí útočníka

Muž se zbraní začal střílet u bezpečnostního stanoviště nedaleko Bílého domu. Tajná služba palbu opětovala a útočník později zemřel v nemocnici. Incident znovu otevřel otázky kolem bezpečnosti v okolí sídla amerického prezidenta.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama