V New Yorku si rozsudek vyslechne Hadi Matar (27), který v roce 2022 pobodal slavného spisovatele Salmana Rushdieho a způsobil mu vážná zranění. Informuje o tom CNN, ABC News a další servery.
Sedmadvacetiletý Matar byl už v únoru uznán vinným z pokusu o vraždu a napadení. Nyní se dozví, jak dlouho stráví za mřížemi. Státní zástupce bude požadovat nejvyšší možný trest: 25 let za útok na Rushdieho a dalších 7 let za zranění druhého muže, který byl v tu chvíli s autorem na pódiu. Oba tresty však poběží souběžně.
Hadi Matar, 27, will be sentenced on Friday for stabbing author #SalmanRushdie on a New York lecture stage in 2022, leaving him blind in one eye. Matar was convicted of attempted murder and assault, and prosecutors are seeking the maximum 25-year sentence.https://t.co/oaaMYc1Sqv
— The New Indian Express (@NewIndianXpress) May 16, 2025
K útoku došlo 12. srpna 2022 během přednášky v instituci Chautauqua na západě státu New York. Rushdie, známý autor knih jako Děti půlnoci či Satanské verše, měl hovořit o svobodě projevu. Matar se k němu přiblížil zezadu a zasadil mu více než deset bodných ran, především do hlavy a trupu. Rushdie byl v kritickém stavu, přišel o jedno oko a několik týdnů strávil v nemocnici a rehabilitačním centru.
Na videozáznamu přehrávaném při procesu bylo vidět, jak Matar nečekaně zaútočil a nepřestal bodat ani poté, co Rushdie vstal a snažil se utéct. Naštěstí zasáhli přihlížející a útočníka zpacifikovali.
Rushdie během procesu popsal, že si v danou chvíli myslel, že umírá. Uvedl, že necítil žádnou bolest, jen chlad a rychlé ubývání sil. Jeho výpověď byla jedním z klíčových momentů soudu. Do soudní síně se při vynesení trestu ale již pravděpodobně nevrátí.
Viní jej i z terorismu
Matar nyní kromě státního trestu čelí i federálnímu soudnímu řízení, tentokrát kvůli obvinění z terorismu. Federální žalobci tvrdí, že motivem útoku byla dlouholetá fatva vyhlášená íránským vůdcem ajatolláhem Chomejním. Stalo se tak v roce 1989 po vydání Satanských veršů, knihy, kterou mnozí muslimové považují za urážku islámu. Tato fatva vyzývala k Rushdieho smrti a Matar podle žalobců věřil, že ji konečně naplní.
Prokuratura také uvedla, že útočník měl vazby na Hizballáh, libanonské militantní hnutí podporované Íránem, a že se s touto ideologií ztotožnil. Sám Matar přiznal tři federální obvinění: z poskytování podpory teroristům, pokusu o materiální podporu Hizballáhu a z účasti na mezinárodním terorismu.
Případ vyvolal opětovnou celosvětovou debatu o svobodě projevu a bezpečnosti autorů. Rushdie, který se po vyhlášení fatvy v roce 1989 dlouho skrýval, posledních 25 let žil víceméně beze strachu. Ovšem až do tragického dne.