ZprávyMuž v Bruselu pobodal dva policisty, jeden zemřel. Čin šetří protiteroristická jednotka

Muž v Bruselu pobodal dva policisty, jeden zemřel. Čin šetří protiteroristická jednotka

Při útoku nožem v Bruselu zemřel policista a další byl zraněn. Postřelený útočník je v nemocnici. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.

Dva policisté byli převezeni do nemocnice poté, co je pobodal zatím neznámý útočník. Ten je napadl na ulici, poté, co předtím žádal na policejní stanici o „psychologickou pomoc“.

Motiv útočníka není znám, ale vyšetřování už podle BBC převzala protiteroristická jednotka.

Existuje podezření, že jde o teroristický čin. Musí to samozřejmě potvrdit vyšetřování,“ řekl CNN mluvčí belgické federální prokuratury Eric Van Duyse. Podle některých zpráv křičel útočník „Allahu akbar“, když policisty bodal.

Oba policisté hlídkovali ve čtvrtek večer v oblasti Schaerbeek na severu Bruselu, když se stali terčem útoku. Policistovi, který byl smrtelně pobodán do krku, bylo pouhých 20 let, informují belgická média.

Podle policie na místo dorazila další hlídka, která útočníka „zneškodnila“. Ten byl před převozem do nemocnice postřelen do nohou a břicha. Původní zprávy, že zemřel, byly mezitím vyvráceny.

Jeden z místních obyvatel řekl BBC, že krátce po útoku, ke kterému došlo kolem 19:15 místního času, slyšel několik výstřelů.

Šel jsem z práce, telefonoval jsem s tátou a pak jsem uslyšel pět nebo šest výstřelů,“ řekl svědek jménem Kremel. „Otec se mě zeptal, co se děje. Řekl jsem, že to bude asi ohňostroj. On mi řekl: ‚Ne, to jsou výstřely‘.“

Nesouvisle blábolil, poslali ho na psychiatrii

Státní zástupce později uvedl, že podezřelý ve čtvrtek ráno vstoupil na policejní stanici v Evere v oblasti Schaerbeek. Tam měl nesouvislé poznámky a mluvil o nenávisti k policii.

Byl eskortován na psychiatrické oddělení k ošetření, ale když policie později kontaktovala nemocnici, zřejmě ji opustil, uvedl státní zástupce.

Podezřelý byl údajně na seznamu potenciálních násilných extremistů.

Belgický premiér Alexander De Croo ve svém tweetu, v němž zaslal soustrast rodině a přátelům mrtvého policisty, napsal: „Naši policisté denně riskují své životy, aby zajistili bezpečnost našich občanů. Dnešní drama to opět dokazuje.“

Upřímně doufám, že jeho hospitalizovaný kolega bude v pořádku,“ dodal.

Policejní pásky, uzavřené ulice a blikající modrá světla vyvolávají v Bruselu špatné vzpomínky. Belgická metropole stále nese stopy koordinovaného teroristického útoku na hlavním letišti a v metru, při němž v roce 2016 zahynulo 32 lidí.

V příštích týdnech by mělo devět údajných členů buňky takzvané skupiny Islámský stát stanout před soudem za účast na útocích.

Doporučujeme

Klimatické cíle Googlu požírá hladová umělá inteligence

Společnost Google v nové zprávě přiznává rostoucí spotřebu elektřiny a emise v důsledku masivního budování infrastruktury umělé inteligence (AI). Na vině jsou zejména datová centra, která jsou energeticky extrémně náročná a navíc spotřebují obrovské množství vody k chlazení. Podobnou zprávu zveřejnila i společnost Amazon – také v jejím případě vzrostla spotřeba elektřiny i emise.

Německo se s USA dohodlo na nákupu střel Tomahawk a jejich rozmístění v zemi

Německo se s vládou USA dohodlo na nákupu řízených střel Tomahawk středního doletu a jejich rozmístění na německém území, řekl dnes podle agentur Reuters a DPA kancléř Friedrich Merz před poslanci. Dohoda byla podle něj uzavřena na okraj summitu NATO v Turecku a střely mají sloužit k odstrašení Ruska. Berlín se dlouhodobě o tyto střely zajímá, původně ohlášené rozmístění amerického praporu s tomahawky v Německu ale zrušil americký prezident Donald Trump, spolková republika proto jako řešení viděla nákup těchto střel.

Americké útoky v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily

Americké útoky za poslední dva dny v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily, uvedlo dnes podle agentury AFP íránské ministerstvo zdravotnictví. Železniční spojení mezi Teheránem a Mašhadem, kde má být dnes pohřben bývalý íránský vůdce Alí Chameneí, bylo kvůli americkým útokům přerušeno.

Ceny ropy rostou a doprava v Hormuzském průlivu téměř stojí

Ceny ropy rostou a indexy klesají po amerických a íránských úderech a prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že příměří pro něj skončilo. Šéf Bílého domu také pohrozil opětovnou blokádou íránských přístavů. Zhroucení dohody by znamenalo i obnovené riziko, že se Spojené státy pokusí obsadit pro Teherán strategicky důležitý ostrov Charg.

V indickém Dillí zahynuli čtyři lidé, když se při deštích zřítila budova

Nejméně čtyři lidé zahynuli v indickém hlavním městě Dillí, kde se během silných monzunových dešťů ve středu zřítila rozestavěná budova. Intenzivní deště zažívá také indický stát Maháráštra; ve městě Puné se sesunula obří skládka na třípodlažní budovu.

Bouře Maysak, která zasáhla jižní Čínu, si podle nové bilance vyžádala 39 obětí

Téměř čtyři desítky mrtvých si podle nové bilance vyžádala tropická bouře Maysak, která tento týden zasáhla jižní oblasti Číny. Většina obětí je spojená s protrženou přehradou ve městě Nan-ning v oblasti Kuang-si, kde zahynulo nejméně 26 lidí, informoval dnes zástupce starosty města Ting Wej, kterého citovala agentura AP.

Kryptoměny se chystají na hrozbu kvantových počítačů

Kryptoměnový sektor začíná řešit riziko, které už nezní jako vzdálený scénář ze sci-fi. Vývoj kvantových počítačů může v budoucnu ohrozit šifrování, na němž stojí digitální peněženky i samotné transakce. Firmy proto připravují obranu, i když příliš rychlý přechod na nová řešení může podle části odborníků přinést další slabiny.

Trump slíbil Ukrajině licenci na výrobu střel Patriot

Spojené státy chtějí umožnit Ukrajině vyrábět střely pro systém protivzdušné obrany Patriot. Oznámil to americký prezident Donald Trump po jednání s Volodymyrem Zelenským na summitu NATO v Ankaře. Pokud se plán uskuteční, půjde o významný posun v americké podpoře Kyjeva.

Izraelské útoky v Gaze zabily nejméně devět lidí včetně dvou dětí

Při izraelských vzdušných úderech a střelbě v Pásmu Gazy dnes zahynulo nejméně devět lidí, včetně dvou dětí ve věku 10 a šest let. S odvoláním na tamní zdravotnické zdroje to píše agentura Reuters. Izraelská armáda v útocích pokračuje navzdory příměří uzavřenému loni v říjnu. Izrael i teroristické hnutí Hamás se pravidelně obviňují z porušování tohoto příměří.

Je příměří u konce? USA a Írán na sebe opět útočí

Americká armáda uvedla, že dokončila poslední sérii útoků na Írán. Cílem úderů bylo oslabit Teherán v oblasti Hormuzského průlivu. V reakci na to se rozezněly sirény v Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru. Islámské revoluční gardy (IRGC) v prohlášení uvedly, že zasáhly tamní americké vojenské základny. Prezident Donald Trump prohlásil, že příměří pro něj skončilo. Diplomacie podle něj sice může pokračovat, ale nevidí v ní smysl.

Americké údery zabily v Íránu osm členů ozbrojených sil

Při nočních amerických úderech na jih Íránu zahynulo v přístavních městech Bandar Abbás a Búšehr osm příslušníků íránských vzdušných a námořních sil, napsala dnes státní agentura IRNA. Spojené státy uvedly, že zaútočily v reakci na íránské údery proti třem komerčním plavidlům, která proplouvala Hormuzským průlivem

Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo ruskou stíhačku

Ukrajinské letectvo oznámilo, že dnes sestřelilo víceúčelovou ruskou stíhačku Su-35. Žádné další podrobnosti neuvedlo. O předchozím sestřelení letounu stejného typu informovalo ukrajinské letectvo loni v červnu s tím, že se letoun zřítil nad Kurskou oblastí na západě Ruska.

Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize, uvedl podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Trump označil summit NATO za úspěšný, USA mají podle něj respekt spojenců

Americký prezident Donald Trump dnes na závěrečné tiskové konferenci označil summit NATO v Turecku za velmi úspěšný. Poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, chválil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho i další lídry, které označil za chytré. Podle šéfa Bílého domu panovala na jednání velmi dobrá atmosféra a spojenci si konečně uvědomují, že musejí zvyšovat své výdaje na obranu. Zároveň teď už podle Trumpa opět respektují Spojené státy, které jsou největším přispěvatelem.

Od pondělí při bojích mezi pákistánskými silami a povstalci zemřelo 96 lidí

Od pondělí bylo při několika útocích povstalců v pákistánské provincii Balúčistán zabito více než 40 lidí, převážně policistů a vojáků. Bezpečnostní složky za stejné období také zabily přes 50 povstalců, napsaly dnes s odvoláním na armádu agentury AP a AFP. Pákistánské síly bojují v jihozápadním Balúčistánu proti separatistům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama