ZajímavostiMusk už zase není nejbohatším člověkem planety, sesadil ho Bezos

Musk už zase není nejbohatším člověkem planety, sesadil ho Bezos

Zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos sesadil z trůnu nejbohatšího člověka planety Elona Muska. Vyplývá to z žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg. Bezose dostaly do vedení posilující akcie jeho internetového obchodu. Informují o tom Al-Džazíra a Metro.

Podle žebříčku nejbohatších lidí v pondělí Bezosovo jmění dosahovalo zhruba 200 miliard dolarů (asi 4,7 bilionu korun). Hodnota Muskova majetku se pohybovala kolem 198 miliard dolarů. Třetí místo obsadil Bernard Arnault, zakladatel firmy podnikající v segmentu luxusního zboží LVMH. Jeho majetek dosahoval přibližně 197 miliard dolarů.

Bezos si prozatím v roce 2024 polepšil zhruba o 23 miliard dolarů a Musk si naopak přihoršil o asi 31 miliard dolarů, upozornila televize Al-Džazíra. Za těmito zisky a ztrátami stojí hlavně vývoj akcií společností Amazon a Tesla.

Cena akcií Amazonu se od konce roku 2022 více než zdvojnásobila a blíží se k rekordním hodnotám. Akcie Tesly se propadly zhruba na poloviční úroveň, kterou si držely ještě v roce 2021. Letos akcie Amazonu posílily o 18 procent, akcie Tesly oslabily o 24 procent, upozornil deník Metro.

Bezos nedávno dokončil rozprodej akcií v hodnotě 8,5 miliardy dolarů. Učinil tak ve třech předem avizovaných etapách. Jenom během dvou týdnů prodal 50 milionů akcií. V jediném týdnu jich pak bylo 14 milionů. I přesto zůstává největším akcionářem Amazonu.

Místa si vyměňují pravidelně  

V pondělí akcie Tesly oslabily o více než sedm procent kvůli zprávě o únorovém poklesu odbytu vozů z její čínské továrny. Tesla v únoru prodala 60,365 automobilů vyrobených v Číně, což je meziroční pokles o 19 procent, napsala ve zprávě Čínská asociace osobních automobilů (CPCA).

Musk přišel o post nejbohatšího člověka planety také minulý rok na jaře. Jeho pád z prvního místa spustila koupě sociální sítě Twitter (dnes známá jako X) za 44 miliard dolarů. Nejistota investorů totiž vedla k pádu akcií Tesly.

Arnault tehdy okupoval první místo s 211 miliardami dolarů a Bezos třetí místo s majetkem v hodnotě 114 miliard dolarů. V tomto roce si pohoršil ze 171 miliard dolarů – tedy hodnoty, které dosahoval jeho majetek rok předtím.

Doporučujeme

Lékaři bez hranic varují: šíření eboly v Kongu je alarmující

Rychlé šíření eboly v Konžské demokratické republice vyvolává vážné obavy zdravotnických organizací. Lékaři bez hranic (MSF) upozorňují, že rozsah epidemie krátce po jejím vyhlášení nemá v historii obdobu.

Volby na Maltě vyhrála vládnoucí Labouristická strana, počtvrté v řadě

Maltský premiér Robert Abela dnes oznámil vítězství své Labouristické strany v předčasných parlamentních volbách, které se konaly v sobotu. Generální tajemník opoziční Nacionalistické strany Charles Bonello v prohlášení pro veřejnoprávní stanici TVM porážku uznal.

Velký bariérový útes mění strategii a sází na zelený luxus

Někdejší chlouba australského turistického průmyslu se mění v hromadu trosek bičovaných slaným tropickým vzduchem. Na ostrovech v oblasti Velkého bariérového útesu leží minimálně šest zcela opuštěných hotelových komplexů, které doposud nenašly investory ochotné zaplatit za jejich obnovu. Místo návratu k zašlé slávě masového turismu osmdesátých let se však začíná prosazovat nová vize. Budoucnost těchto panenských míst by měla patřit ekologicky šetrným projektům s výrazně menší uhlíkovou stopou, které berou ohled na hlubokou klimatickou krizi sužující okolní korály.

Po vítězství Paris St. Germain nad Arsenalem vypukly ve Francii násilnosti

Zranění utrpělo 219 lidí, z toho osm vážná, při násilnostech, které ve Francii vypukly po sobotním vítězství fotbalového klubu Paris St. Germain nad anglickým Arsenalem ve finále Ligy mistrů. Francouzská policie zadržela 780 lidí, 457 z nich bylo vzato do vazby. Dnes to podle agentury AFP oznámil francouzský ministr vnitra Laurent Nuñez.

Babiš: ČR závazek dát dvě pct HDP na obranu asi nesplní, ale má u Trumpa výhodu

Česko letos nejspíš nesplní závazek v NATO vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Má však výhodu v tom, že český premiér Andrej Babiš je jedním z posledních příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa mezi evropskými lídry. Babiš to řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s britským deníkem Financial Times (FT).

Izraelská armáda pronikla na jihu Libanonu nejhlouběji od roku 2000

Izraelská armáda dnes oznámila dobytí křižácké pevnosti Beaufort na jihu Libanonu. Podle agentury AP se jedná o nejhlubší izraelský průnik do libanonského vnitrozemí od roku 2000, kdy Izrael stáhnul své jednotky z jižního Libanonu a ukončil tak téměř 18 let trvající okupaci tohoto území. Armáda později vyzvala obyvatele jižního Libanonu k evakuaci na sever od řeky Zahrání s tím, že v oblasti na jih od řeky bude provádět údery proti militantnímu hnutí Hizballáh, píše agentura AFP.

PSG podruhé za sebou ovládlo Ligu mistrů

Fotbalisté Paris Saint Germain obhájili triumf v Lize mistrů. Ve finále v Budapešti remizovali s Arsenalem 1:1 a o vítězi rozhodl až penaltový rozstřel. Francouzský celek uspěl 4:3 a stal se teprve druhým týmem moderní éry soutěže, který dokázal trofej obhájit.

Na Maltě začaly volby, očekává se vítězství vládnoucí Labouristické strany

Na Maltě dnes začaly předčasné parlamentní volby, ve kterých se na základě předvolebních průzkumů očekává opětovné vítězství Labouristické strany vládnoucí v zemi již od roku 2013.

Ukrajinský dronový útok v ruské Belgorodské oblasti zabil dva lidi

Ukrajinský dronový útok zabil dva lidi v autě v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou, oznámily dnes místní úřady. Dva další lidé utrpěli zranění. Ukrajinské drony dnes rovněž udeřily na ropnou rafinerii ve městě Taganrog v Rostovské oblasti, na tanker ruské stínové flotily a ropný terminál na okupovaném poloostrově Krym, uvedl velitel ukrajinských dronových sil Robert Brovdi. Informuje o tom agentura Reuters. V ukrajinském Chersonu ruský dronový útok zranil dva lidi, sdělil podle BBC městský úřad. Rusko od rána útočilo na Záporoží, zemřel tam jeden člověk.

Donald Trump je podle lékařů ve výborné kondici, doporučili mu ale zhubnout

Zdravotní stav amerického prezidenta Donald Trump je stále výborný a je plně způsobilý vykonávat svoji funkci. Uvedl to Bílý dům ve zprávě, ve které cituje výsledky lékařské prohlídky. Tu 79letý Trump podstoupil v úterý ve vojenské nemocnici Waltera Reeda. Lékař mu ale doporučil zhubnout, uvedla agentura AP.

ANALÝZA: Válka s Íránem nikdy neskončí. Dohoda nic nevyřeší

Svět očekává rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se zavřel se svými poradci v situační místnosti Bílého domu, aby dospěl ke konečnému rozhodnutí ohledně Íránu. Bez ohledu na výsledek konflikt s islámskou republikou nikdy neskončí. Samotné sankce nebo vojenský nátlak ji mohou oslabit vojensky a ekonomicky, ale ne ideologicky.

Polský prezident chce odebrat Zelenskému nejvyšší státní vyznamenání

Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou narušil spor o historickou paměť. Polský prezident Karol Nawrocki navrhl odebrat Volodymyru Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání poté, co ukrajinský prezident pojmenoval vojenskou jednotku po Ukrajinské povstalecké armádě.

Po protržení nádrže v papírně zemřelo devět lidí

Po protržení nádrže s chemikálií v papírně Nippon Dynawave ve státě Washington zůstávají další dva lidé pohřešovaní. Úřady zároveň řeší ekologické dopady havárie a připravují rozsáhlé vyšetřování.

Cirkulární ekonomika může Evropě snížit emise i závislost na dovozu surovin

Evropa hledá cestu, jak omezit tlak na přírodu a zároveň posílit vlastní ekonomickou odolnost. Nové hodnocení Evropské agentury pro životní prostředí ukazuje, že větší důraz na opravy, opětovné využívání materiálů a recyklaci by mohl výrazně snížit klimatickou zátěž i závislost na dovážených surovinách.

EU díky reformám uvolní Maďarsku přes 16 miliard zmrazených eur

EU uvolní Maďarsku z evropských fondů celkem 16,4 miliardy eur zmrazených za předchozí vlády Viktora Orbána. Brusel tak učiní s ohledem na pokrok, kterého Maďarsko dosáhlo či ještě dosáhne v oblasti reforem pod vedením nové vlády, oznámila dnes podle tiskových agentur předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama