1.5 C
Czech
Středa 4. března 2026
EkonomikaMusk slíbil odstranit na Twitteru účty napodobující celebrity. Reagoval tím na své...

Musk slíbil odstranit na Twitteru účty napodobující celebrity. Reagoval tím na své kritiky

Několik známých herců a komiků v neděli na Twitteru kritizovalo podnikatele Elona Muska. Protestovali proti jeho rozhodnutí změnit systém verifikace jednotlivých účtů. Upravili si proto své profily tak, aby napodobovaly ten jeho. Nejbohatší muž světa však okamžitě reagoval s tím, že podobné účty nechá odstranit. Výjimku by měly získat jen profily věnované parodii. Informoval o tom server Al Jazeera a CNBC.

Podnikatel a majitel Twitteru Elon Musk oznámil další změnu známé sociální sítě. Nadále budou totiž její administrátoři odstraňovat veškeré účty, které napodobují ty známých osobností. „Pokud nebudou specificky zobrazovat parodii, natrvalo profily smažeme,“ napsal nejbohatší muž světa na svůj twitterový účet. Dříve přitom sociální síť vydávala varování, nebo účet dočasně zablokovala. Takové kroky však hodlá Musk v tomto případě přeskočit.

„Bude se rovněž jednat o podmínku při aktivaci služby Twitter Blue,“ dodal podle serveru Al Jazeera podnikatel. Změnu pravidel Twitteru přitom vyvolala kritika několika známých herců, hereček a komiček. Rozhodli se totiž protestovat proti nedávnému rozhodnutí Muska. To se týkalo verifikační služby twitterových účtů. Dříve si totiž celebrity nebo politici mohli po verifikaci své identity zažádat o modrou fajfku, která se následně zobrazovala vedle jejich profilu.

Ostatní uživatelé pak poznali, že se jedná o skutečný účet dané osobnosti. Takový systém však Musk zruší a nahradí ho placenou službou Twitter Blue. Pokud si kdokoli na sociální síti zaplatí 8 dolarů za měsíc, může tak fajfku bez jakékoli kontroly identity používat. Známé osobnosti tedy při svém protestu změnily své účty tak, aby vypadaly úplně stejně jako ten Muskův. Upozornit tím chtěli na risk, který s sebou jeho změna verifikačního systému ponese.

Nový verifikační systém Twitteru demokratizuje žurnalistiku a předá hlas lidu, slibuje Musk

Mezi protestující patřila například komička Kathy Griffin, jejíž účet administrátoři Twitteru dočasně zablokovali. Podobně potrestaný byl podle serveru CNBC také herec Rich Sommer. Kritiku však veřejně vyjádřila také komička Sarah Silvermann a herečka Valerie Bertinelli. Obě si však profil stihly změnit zpátky na ten původní před tím, než je Twitter kontaktoval. Podnikatel Elon Musk pak prohlásil, že jeho nová verze verifikačního systému „podpoří demokratizaci novinařiny a předá hlas lidu“.

Systém Twitter Blue přidali programátoři do „obchodu“ telefonů značky Apple zvaného App Store v neděli. Zatím si ho však uživatelé nemohou stáhnout. Podle novinářů měl Musk přislíbit, že ho zcela zveřejní až po amerických volbách do Kongresu a části Senátu plánovaných na úterý 8. listopadu. Hrozí totiž riziko, že by je nově publikovaná změna sociální sítě mohla ovlivnit.

Kritici i inzerenti se obávají, že vedení Muska zhorší na Twitteru problémy s dezinformacemi, nenávistnými komentáři a vytvářením falešných účtů. Společnosti jako General Motors, General Mills nebo Audi proto také dočasně pozastavily publikování svých reklam na Twitteru.

Reklama

Doporučujeme

Izrael provedl další vlnu úderů na Írán, ty budou dle Netanjahua pokračovat

Izraelská armáda dnes odpoledne oznámila, že uskutečnila další vlnu úderů na Írán. Podle ní útok zasáhl vojenské cíle a výrobu balistických raket. Tvrdí také, že zasáhla objekt, kde vědci pracovali na klíčovém komponentu pro jadernou zbraň, jejíž vývoj Írán popírá. Íránská média tvrdí, že zasaženo bylo například letiště v Teheránu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes odpoledne uvedl, že údery na Írán budou se silou pokračovat i nadále, píše agentura AFP.

Izrael zahájil dnes již druhou vlnu úderů na Bejrút, Hizballáh ho ostřeluje

Izraelská armáda zahájila dnes odpoledne novou vlnu vzdušných úderů na Bejrút, které podle ní cílí na velitele proíránského hnutí Hizballáh. S odvoláním na prohlášení armády to napsal server The Times of Israel (ToI). Hizballáh v noci na pondělí zaútočil raketami a drony na izraelské území poté, co vyjádřil solidaritu režimu v Teheránu, který od soboty čelí americkým a izraelským úderům. Izraelská armáda od pondělí v Libanonu uskutečnila několik vln úderů, při kterých zahynuly desítky lidí.

USA přeruší obchod se Španělskem, odmítá se zapojit do útoků na Írán, řekl Trump

Španělsko a Británie odmítají spolupracovat se Spojenými státy při úderech na Írán, jejich přístup je velmi špatný, prohlásil dnes americký prezident Donald Trump. Před jednáním s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Bílém domě uvedl, že Spojené státy proto přeruší se Španělskem veškerý obchod. Španělsko má dost prostředků, aby americkým krokům čelilo, reagoval Madrid.

Okázalý pohřeb mexického drogového bosse. El Mencho byl pohřben ve zlaté rakvi

Notoricky známý mexický drogový boss Nemesio Oseguera Cervantes, přezdívaný „El Mencho“, byl v pondělí pohřben v okázalé zlaté rakvi. Rodina a blízcí se s ním rozloučili nedaleko Guadalajary ve státě Jalisco, který je dlouhodobou baštou jeho kartelu.

Rusko oznámilo dokončení oprav startovací rampy na kosmodromu Bajkonur

Rusko dokončilo opravy poškozené klíčové startovací rampy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Podle tiskových agentur Reuters a Bloomberg to dnes oznámila ruská kosmická agentura Roskosmos. Místo se nyní připravuje na start vesmírné nákladní lodi Progress, která má 22. března zamířit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Írán chce jednat, ale je příliš pozdě, napsal Trump na sociálních sítích

Írán chce jednat, ale je příliš pozdě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Íránská protivzdušná obrana, letectvo, námořnictvo a vedení jsou podle šéfa Bílého domu zničeny. Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, při kterých zabily duchovního vůdce Alího Chameneího a řadu dalších předních činitelů.

Íránci uvedli, že mají dost uranu na výrobu 11 atomových bomb, řekl Witkoff

Íránští zástupci během dřívějších jednání se Spojenými státy prohlásili, že mají 460 kilogramů uranu obohaceného na 60 procent, který by mohl být použit k výrobě 11 atomových bomb, řekl stanici Fox News americký zmocněnec Steve Witkoff. Ten se spolu se zetěm prezidenta USA Jaredem Kushnerem zúčastnil jednání s Íránci, které ale nevedlo k dohodě, a USA s Izraelem o víkendu na Írán vojensky zaútočily. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes podle státních tiskových agentur TASS a RIA Novosti prohlásil, že Moskva neviděla důkazy, že by Teherán vyvíjel jaderné zbraně.

Evropský plyn skokově zdražil po zastavení LNG v Kataru

Evropský plyn v úterý ráno skokově zdražil, protože Katar dočasně zastavil výrobu zkapalněného plynu. Trh řeší hlavně to, že v nabídce může na čas chybět velký dodavatel a zima ještě úplně neskončila.

Hrozí cenové šoky. Blokáda Hormuzského průlivu ohrožuje těžbu ropy

Odborníci se shodují, že závažnost dopadu války proti Íránu určí délka jejího trvání. Narušení Hormuzského průlivu přenáší rizika na pevninu, varovali experti. Skladovací nádrže s ropou určenou k exportu se totiž nebezpečně rychle plní. Hormuzský průliv byl zablokován. Uvízlo tam přes sto tankerů, útoky íránských Revolučních gard si vyžádaly dva životy.

Zápas Real Madrid s Getafe měl vyhrocenou dohru

Real Madrid prohrál v La Lize podruhé za sebou a na Santiago Bernabéu ho tentokrát zaskočilo Getafe. Domácí fanoušci pískali a nervy tekly i po závěrečném hvizdu, kdy se Vinícius Júnior dostal do potyčky s obráncem soupeře.

USA k útoku na Írán přiměl izraelský plán zaútočit na Teherán, řekl Rubio

Spojené státy k útoku na Írán přiměl záměr Izraele zaútočit na Teherán, což by vyvolalo íránské odvetné údery proti americkým cílům, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Spojeným státům tak podle něj v souvislosti s plánem Izraele hrozila bezprostřední hrozba ze strany Íránu. Rubio to řekl v pondělí novinářům před brífinkem s lídry Kongresu, na kterém je informoval o úderech na Írán, které USA a Izrael zahájily v sobotu.

Cestující poslali Ryanair na dno žebříčku aerolinek

Britská spotřebitelská organizace Which? sečetl dojmy cestujících z leteckých společností a nejhůř skončil Ryanair. Lidé mu vyčítají hlavně nepřehledné příplatky, které z levné letenky dokážou udělat překvapivě drahou položku. V podobných problémech se podle hodnocení topí i další nízkonákladovky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama