Reklama

Mráz dal ránu Texasu, Biden ho prohlásil za oblast velké katastrofy

NEJČTENĚJŠÍ

Americký prezident Joe Biden prohlásil stát Texas, který zasáhly nezvykle silné mrazy a sněžení, za oblast postiženou přírodní katastrofou velkého rozsahu. Toto opatření usnadní poskytování federální pomoci pro obyvatele Texasu, informovala v sobotu agentura Reuters.

Reklama

Mrazy a husté sněžení tento týden vyvolaly v Texasu problémy s dodávkami pitné vody a elektrické energie. V jednom momentě byly bez elektřiny asi čtyři miliony obyvatel tohoto státu ležícího na jihu USA. Mnozí z nich během výpadků trpěli zimou ve svých nevytopených příbytcích.

Místní úřady informovaly o několika úmrtích, které souvisely s extrémním zimním počasím.

Bílý dům v sobotu oznámil, že Biden v pátek oficiálně vyhlásil Texas za stát postižený katastrofou velkého rozsahu. Tento krok mimo jiné umožní Texasanům přístup ke grantům na financování dočasného ubytování nebo oprav domů, a také k čerpání půjček s nízkým úrokem.

Biden zároveň požádal federální agentury a úřady, aby vyčlenily zdroje na pomoc obyvatelům Texasu. V pátek naznačil, že by příští týden mohl přijet do tohoto státu. Rozhodne se však podle aktuální situace, protože nechce, aby komplikace spojené s návštěvou prezidenta zbrzdily snahy místních úřadů o pomoc obyvatelstvu.

Reklama

Neobviklé silné mrazy doprovázené sněžením zasáhly kromě Texasu i Oklahomu a další americké státy. Celkově si už po celé zemi vyžádaly nejméně 69 životů.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama