Moskevský soud dnes zamítl odvolání amerického novináře Evana Gershkoviche proti prodloužení vazby. Korespondenta listu The Wall Street Journal (WSJ) letos v březnu na Urale zatkla ruská tajná služba FSB a obvinila ho ze špionáže. Dnešní verdikt znamená, že novinář ve vazbě zůstane nejméně do konce listopadu, napsala agentura AP.
FSB tvrdí, že Gershkovich „na základě pokynů americké strany shromažďoval informace spadající pod státní tajemství o činnosti jednoho z podniků ruského vojensko-průmyslového komplexu“. Novinář i WSJ to odmítají a Washington stojí za tím, že byl zadržen neoprávněně. Ruské úřady žádné důkazy pro svá tvrzení nezveřejnily a neveřejné je i soudní řízení.
JUST IN: Wall Street Journal reporter Evan Gershkovich, who was detained in Russia on espionage charges, lost his appeal against his arrest Tuesday, meaning he will stay in jail until at least Nov. 30. https://t.co/7e1VtVYaj3
— ABC News (@ABC) October 10, 2023
Gershkovich je ve vazbě v moskevské věznici Lefortovo. Dnes se k soudu dostavil v modré košili, tričku a džínách a do kamer podle AP hleděl s prázdným výrazem. Rozhodnutí si vyslechl zavřený ve skleněném boxu.
FSB novináře zadržela na reportážní cestě v uralském Jekatěrinburgu. Je prvním americkým novinářem obviněným v Rusku ze špionáže od roku 1986, kdy tehdejší sovětská tajná služba KGB zadržela Nicholase Daniloffa. Toho Sověti zanedlouho propustili v rámci výměny za člena mise SSSR při OSN, kterého zatkl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) rovněž v souvislosti se špionáží.
Analytici poukazují na to, že Moskva může vězněné Američany využívat k vyjednávání poté, co napětí mezi Washingtonem a Moskvou vzrostlo po ruské invazi na Ukrajinu. Nejméně dva američtí občané zatčení v Rusku v posledních letech – včetně známé basketbalistky Brittney Grinerové – byli vyměněni za Rusy vězněné v USA.
Ruské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že výměnu Gershkoviche zváží až po vynesení rozsudku v jeho procesu. To však může trvat i déle než rok, podotýká AP.