Tisíce mrtvých ryb vyplavilo moře na zhruba čtyřkilometrovém úseku pláže v jižní thajské provincii Čumphon. Podle odborníků za to může kvetení planktonu. O neobvyklém jevu informuje CNN, Reuters a další servery.
Thon Thamrongnawasawat, zástupce děkana Fakulty rybářství na Kasetsart University, přičítá úhyn ryb kvetení planktonu. Přírodnímu jevu, který snižuje hladinu kyslíku ve vodě a způsobuje udušení ryb. Dříve k němu docházelo zřídka, s klimatickou změnou a oteplováním planety může podle něj být tento jev častější.
In Thailand, thousands of dead fish washed up on a beach.
— DW News (@dwnews) June 23, 2023
Climate change might have stimulated a „red tide“ that caused the deaths, a Thai expert says. pic.twitter.com/Pxj59XAp7t
„K různým přírodním jevům, jako je bělení korálů nebo kvetení planktonu, dochází přirozeně již tisíce až desetitisíce let. Když však dochází ke globálnímu oteplování, zintenzivňuje a zvyšuje četnost stávajících jevů,“ cituje jej CNN.
Podle místních úřadů dochází ke kvetení planktonu jednou až dvakrát ročně a obvykle trvá dva až tři dny. Úřady odebraly mořskou vodu k dalšímu posouzení a analýze.
Vedra mohou zabíjet
Celosvětově se letos mořské vlny veder staly stále větším problémem, píše Reuters.
Podle britského meteorologického úřadu byly globální teploty mořské hladiny v dubnu a květnu nejvyšší v historii pro tyto měsíce. Příčinou je podle něj jak příchod přirozeného klimatického jevu El Niño, který má globální oteplování, tak klimatické změny způsobené člověkem, což znamená vyšší teploty oceánů i pevniny.
Tento měsíc pláže v Texasu vyplavily tisíce mrtvých ryb a odborníci varují před rozkvětem řas na britském pobřeží v důsledku zvyšování teploty moří.
V jižní Kalifornii se na plážích objevily stovky mrtvých nebo nemocných delfínů a lachtanů uprostřed toxického květu řas. Zatímco v Kalifornii způsobilo výskyt řas spíše silné pobřežní proudění než vysokými teplotami, podle vědců změna klimatu pravděpodobně zvýší výskyt toxických řas, protože některým se daří v teplé vodě.
„Ať už se jedná o Austrálii a místa jako Velký bariérový útes nebo dokonce místa v Anglii, která v současné době zažívají poměrně silné mořské vlny veder, bude to pro tyto místní ekosystémy skutečně škodlivé,“ řekla Sarah Perkins-Kirkpatrick, klimatoložka z Univerzity Nového Jižního Walesu v Austrálii.