-1.8 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
Protext ČTKMolekulární vodík: Nová naděje pro pacienty s Alzheimerovou nemocí

Molekulární vodík: Nová naděje pro pacienty s Alzheimerovou nemocí

Ostrava 9. července 2024 (PROTEXT) – Společnost H2 Global Group získala patent na nadějnou metodu léčby Alzheimerovy choroby pomocí molekulárního vodíku. Tento inovativní přístup snižuje oxidační stres, klíčový faktor v patogenezi Alzheimerovy choroby (AD), a nabízí dlouhodobé zlepšení kognitivních funkcí a celkové kvality života pacientů.

„Pacienti inhalují molekulární vodík, což vede k výraznému zlepšení jejich stavu,“ vysvětluje farmaceut a ředitel H2 Pharm Milan Krajíček. „Typická léčba molekulárním vodíkem trvá šest měsíců a zahrnuje inhalaci 3% vodíku po dobu jedné hodiny dvakrát denně. Výsledky klinické studie z roku 2023 ukázaly, že po šesti měsících inhalace molekulárního vodíku se pacientům zlepšily kognitivní funkce a kvalita neuronů, a to i rok po ukončení léčby, přičemž zlepšení přetrvávají ještě dlouho po ukončení léčby.“

Tato patentovaná terapie pochází od japonského profesora biomedicíny Shigeo Ohty, který se antioxidačními vlastnostmi molekulárního vodíku v klinickém výzkumu zabývá desítky let. Společně s dalšími kolegy v týmu lékařů Yoji Nishijima a Hirohisa Ono pracovali na výzkumu této oblasti od roku 1997. „Mechanismy účinku zahrnují selektivní neutralizaci hydroxylových radikálů, snížení oxidačního stresu a zánětlivých reakcí, zlepšení funkce mitochondrií a podporu neurogeneze,“ vysvětluje profesor Ohta, který je viceprezident pro vědu a výzkum v H2 Global Group.

„Ověřování bylo po 3, 6 a 12 měsících a zahrnovalo klinické hodnoceni pomocí kognitivní subškály Alzheimer’s Disease Assessment Scale a posouzení integrity neuronů pokročilou magnetickou rezonancí. Někteří pacienti inhalovali i 2 roky, u těch například zmizely problémy s inkontinencí a další zdravotní komplikace snižující kvalitu života,“ upřesňuje profesor Ohta. Zcela zásadní je také skutečnost, že podávání molekulárního vodíku je podle výsledků vědeckých studií bez nežádoucích účinků, které jsou jinak u klasické farmakoterapie časté.

Společnost H2 Global Group má registrovaný patent na tuto terapii pro mezinárodní trh. Součástí vodíkové terapie je komplexní řešení zahrnující generátory pro inhalaci a tvorbu vodíkové vody z dceřiné firmy H2 Medical Technologies, stejně jako doplňky stravy podporující přirozenou tvorbu vodíku ze společnosti H2 Pharm. Tato unikátní řešení jsou již několik let využívána v českých lázeňských domech a domácnostech.

CEO skupiny H2 Global Group Viktória Procházková připomíná, že se Alzheimerova choroba začíná stávat společenským problémem a výrazně zatěžuje současný zdravotnický systém. „Je potřeba, abychom vynaložili veškeré úsilí na snížení výskytu této nemoci již preventivním užíváním tohoto nadějného řešení.“

Podle Mezinárodní organizace pro Alzheimerovu nemoc se očekává, že do roku 2030 by počet lidí žijících s Alzheimerovou chorobou mohl dosáhnout přibližně 78 milionů a do roku 2050 dokonce více než 152 milionů, pokud nebudou vyvinuty účinné léčby nebo preventivní opatření.

Právě vodíková léčba by mohla být zlomová. Procházková zároveň dodává, že využití molekulárního vodíku jako doplňkové terapie není jen pro specializovaná AD centra, ale i běžná zařízení pro seniory, kde se potýkají s demencí u svých klientů. „Integrace této terapie může významně zlepšit kvalitu života pacientů a snížit zátěž pečovatelů,“ uvádí Procházková.

„Tento patent doplňuje portfolio dřívějších patentů na terapii demence, které již skupina H2 Global Group vlastní v Evropě a USA. Ty nám nyní umožňují rozšíření z oblasti wellness a spa do nové éry praktického využití molekulárního vodíku.“ Skupina H2 Global Group v současnosti plánuje pilotní klinickou studii v České republice. Ta by mohla začít ještě v letošním roce.

Patentovaná terapie molekulárním vodíkem otevírá také nový půl miliardový rámec pro investory v rámci skupiny H2 Global Group, který již posvětila Česká národní banka na rozvoj dalších aktivit v této oblasti.

Celou studii naleznete zde: https://www.mdpi.com/1424-8247/16/3/434

 

 

Zdroj: H2 Global Group

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama