Reklama

Moderní člověk dosáhl nejzápadnější Evropy o 5000 let dříve než se myslelo

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Dle nové studie přišli moderní lidé do nezápadnější Evropy před 41 000 až 38 000 lety, přibližně o 5000 let dříve než bylo dosud známo. Mezinárodní tým vědců objevil kamenné nástroje v jeskyni Picareiro poblíž atlantického pobřeží centrálního Portugalska.

Nalezené nástroje dokumentují přítomnost moderních lidí v době, kdy se předpokládalo, že v této oblasti byli neandertálci. Nálezy korespondují s podobnými objevy v celé Eurasii až po Východoevropskou rovinu. Objev tak ukazuje, že došlo k rychlému rozptýlení moderního člověka směrem na západ po Eurasii během několika tisíc let od prvního výskytu v jihovýchodní Evropě.

Díky nálezu může také dojít k pochopení možné interakce mezi dvěma lidskými druhy a konečnému zmizení neandrtálců.

„Otázka, zda poslední přeživší neandertálci v Evropě byli nahrazeni moderními lidmi nebo žili nějakou dobu společně, je v paleoantropologii dlouhodobým a nevyřešeným problémem,“ uvedl Lukas Friedl, antropolog Západočeské univerzity v Plzni a jeden z vedoucích projektu.

Vědkyně Sahra Talamo, která se připojila k týmu, určila pomocí nálezů a urychlovačové hmotnostní spektrometrie (AMS) příchod moderního člověka do intervalu před 41 000 až 38 000 lety. Poslední neandertálci pak v této oblasti pobývali před 45 000 až 42 000 lety.

Jeskyně Lapa do Picareiro je již po 25 let zdrojem informací pro vědce. Výzkum zde přinesl poznatky o 50 000 let lidského osídlení.

Doposud nejstarší důkazy o moderních lidech pocházely z lokality Bajondillo ve Španělsku na jižním pobřeží.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Prodej opuštěných domů v Itálii za 1 euro se stal poslední dobou hitem. Mladí cizinci tak skupovali nemovitosti téměř za nic s příslibem, že dům do určité doby zrenovují. Vesnice Candela v oblasti Apulie nabídla potenciálním obyvatelům dokonce až 8 000 euro, aby se tam přestěhovali.
asteroid Apophis
Astronomové zjistili, že velký asteroid s názvem Apophis by měl v roce 2068 proletět extrémně blízko Země, případně by ji mohl zasáhnout v důsledku jevu nazývaného Jarkovského efekt.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama