Reklama
2.3 C
Czech
Pátek 3. dubna 2026
Protext ČTKMladí hasiči přivezli z Trentina zlatou a bronzovou medaili

Mladí hasiči přivezli z Trentina zlatou a bronzovou medaili

Praha 31. července 2024 (PROTEXT) – Vyhrát olympijskou soutěž je samo o sobě obtížné, ale obhájit medaili je ještě těžší. Na letošní XXIV. mezinárodní soutěži hasičské mládeže v klasických disciplínách CTIF v italském Trentinu se to ale znovu povedlo družstvu dívek z SDH Písková Lhota (Středočeský kraj), které po dvou letech znovu získalo zlatou medaili. S úspěchem se k nim připojilo i družstvo chlapců taktéž z SDH Písková Lhota, které si přivezlo medaili bronzovou. Oba týmy obstály v konkurenci 60 družstev z celkem 22 států.

Soutěžní den pro všechny týmy byl čtvrtek 25. července a naše týmy vstupovaly na stadion, kde byla skvělá atmosféra vytvořená zejména desítkami českých fanoušků. Nejprve na dráhu nastoupily obhájkyně zlata z poslední olympiády, děvčata z Pískové Lhoty. Požární útok CTIF provedly bez chyby v čase 40,21 s. Pokračovaly štafetou CTIF rozdělenou do devíti úseků, kterou zvládly dívky v čase 68,27 s. Po nich se na dráhu postavili chlapci z Pískové Lhoty, kteří zaběhli útok CTIF v čase 35,74 s a štafetu za 69,20 s. V těsném závěsu za nimi na dráhu vystartovaly dívky z SDH Bludov, které se bohužel nevyhnuly penalizaci za menší chyby a za útok si zapsaly čas 42,65 s a za štafetu 70,38 s. Jako poslední z českých týmů svůj pokus běželi chlapci z SDH Bludov, kteří napnuli síly a útok provedli v čase 36,18 s, avšak rovněž s malou penalizací, a štafetu za 70,33 s.

Na konečné výsledky si všechny týmy musely nějakou dobu počkat, jelikož muselo dojít k přepočtu časů dle věkových průměrů. O to větší nadšení mezi Středočechy zavládlo, když týmy z Pískové Lhoty zjistily, že jim jejich úsilí přineslo 1. a 3. místo. Bludovští chlapci pak obsadili celkové 7. místo a jejich reprezentační kolegyně z Bludova 12. místo.

Dojetí z úspěchů obou týmů neskrývaly ani trenérky a členové realizačního týmu. „Pocit je to úžasný, protože jsme poprvé měli na stupních vítězů oba naše týmy, takže dvakrát zazněla Písková Lhota, ale ještě mi možná celý ten úspěch nedochází,“ říká jedna z trenérek Tereza Pohanková. Na to, že dívky obhájily zlatý titul Tereza dodává: „Upřímně nejeli jsme sem prohrát, ale zvítězit, to je takový můj zásadní pocit. A obě družstva ho splnila.“

Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení požárů (CTIF) byl založen v Paříži v roce 1900 za účelem podpory spolupráce mezi hasiči v oblasti požární ochrany a záchranářství po celém světě. Vedle odborné spolupráce, pořádá CTIF i tato vrcholná sportovní klání mládeže, která mají svoji soutěžní část a volnočasovou. Ta patří táborové olympiádě, společným výletům nebo tanečním večerům, představování národů a jejich tradic.

V pátek večer se mohl každý z 22 národů prezentovat pomocí krátkého vystoupení. Naší reprezentaci se podařilo pomocí originálního vystoupení zaujmout porotu a získat 3. místo. V sobotu ráno se národy prezentovaly v rámci festivalu národů a poslední den, v sobotu večer, proběhlo slavnostní zakončení a vyhlášení výsledků.

ODKAZ NA KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

ODKAZ NA FOTOGALERII

 

Zdroj: SH ČMS

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Trump odvolal ministryni spravedlnosti Bondi, nahradí ji Blanche

Americký prezident Donald Trump odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondi. Oznámil to na své sociální síti. Úřadujícím ministrem spravedlnosti se podle Trumpa stane dosavadní náměstek Todd Blanche. Podle agentury Reuters šéfovi Bílého domu vadilo, jak Bondi postupovala v kauze zveřejňování složek týkající se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Trump byl údajně také stále více frustrován tím, že Bondi nejednala dostatečně rychle při stíhání kritiků a protivníků, proti nimž chtěl prezident vznést trestní obvinění.

John Travolta debutuje jako režisér na festivalu v Cannes

John Travolta se po letech vrací na filmový festival v Cannes. Tentokrát ale v nové roli. Poprvé představí vlastní film, který vychází z jeho osobního příběhu i dlouhodobé vášně pro létání.

Francouzská policie podle Le Parisien zadržela europoslankyni Hassan

Francouzská policie zadržela francouzsko-palestinskou levicovou europoslankyni Rimu Hassan kvůli údajnému schvalování terorismu. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval list Le Parisien, podle kterého se případ týká příspěvku na síti X, kde Hassan odkazovala na jistého propalestinského japonského radikála. Podle zdrojů agentury AFP policie v tašce zadržené europoslankyně našla malé množství syntetických drog.

Macron tepe Trumpa za výroky o NATO

Francouzský prezident Emmanuel Macron ostře zkritizoval Donalda Trumpa kvůli jeho výrokům o NATO i kvůli tlaku na vojenské otevření Hormuzského průlivu. Během návštěvy Soulu řekl, že americký prezident svou rétorikou oslabuje důvěru v alianci a vytváří každodenní pochybnosti o závazku Spojených států vůči spojencům.

Rok po Trumpových clech se slibovaný obrat nedostavil

Rok po zavedení rozsáhlých cel na dovoz do Spojených států je jasné, že sliby o rychlém oživení americké ekonomiky se nenaplnily. Donald Trump loni 2. dubna oznámil dvojciferná cla na téměř veškerý dovoz a tvrdil, že do země se vrátí továrny, pracovní místa i levnější ceny. Po roce ale zůstává obraz mnohem složitější. Část cel mezitím zrušil Nejvyšší soud a americká vláda teď musí vracet velkou část už vybraných peněz.

Klimatičtí vědci z USA prchají do Norska. Láká je výzkum v Arktidě

Politika administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zaměřená proti klimatické vědě spustila exodus vědců. Někteří se přesunuli do Norska, kde se podílejí na výzkumu v Arktidě.

Ruský činitel informoval o ukrajinském útoku na rafinérie v Ufě

Několik ukrajinských dronů mířících k ropným rafinériím sestřelila protivzdušná obrana u ruského města Ufa, přičemž trosky jednoho ze strojů spadly v průmyslové zóně, kde vypukl požár. Na platformě Telegram to dnes oznámil šéf autonomní republiky Baškortostán Radij Chabirov. Podle telegramového kanálu Astra vypukl požár v tamní rafinerii koncernu Bašněfť. Ukrajina informuje o obětech ruských útoků.

Posádka mise Artemis II po startu úspěšně opravila toaletu kosmické lodi Orion

Posádka mise Artemis II po startu úspěšně opravila toaletu kosmické lodi Orion v úzké spolupráci s řídícím střediskem v Houstonu, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Posádka nedlouho po startu hlásila blikající kontrolku poruchy toalety, načež týmy řídícího střediska vyhodnotily příslušná data, spolu s astronauty provedly diagnostiku a problém společně postupně vyřešili.

Trump se v projevu snažil přesvědčit Američany o smyslu války s Íránem

Americký prezident Donald Trump v prvním televizním projevu od začátku války s Íránem ponechal nezodpovězené klíčové otázky, včetně toho, kam válka směřuje a jak ji Spojené státy ukončí, píše web stanice BBC. Prezident v projevu nic významného neoznámil, napsal deník The New York Times (NYT). Šéf Bílého domu se snažil přesvědčit Američany o smyslu války, shodují se média. Konflikt totiž v době rostoucích cen ropy a obav o další dopady na ekonomiku podle průzkumů ztrácí podporu.

Ještě týdny války. Trump trhy neuklidnil, ropa zdražuje

Ceny ropy po krátkodobém poklesu opět rostou. Trhy totiž očekávaly oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o brzkém ukončení války, místo toho dostaly ujištění o tvrdých úderech v následujících dvou až třech týdnech. Podle některých odborníků konflikt směřuje k další eskalaci, jiní v tom naopak vidí optimističtější časové ohraničení úderů.

Pošleme Írán do doby kamenné. Ale už jsme vyhráli, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump v projevu k národu v noci na čtvrtek zopakoval svá předchozí tvrzení, že válka bude pokračovat ještě dva až tři týdny, přičemž Írán již nepředstavuje hrozbu. Podle něj se podařilo zničit i jeho jaderný program tak, aby nemohl vyvinout jaderné zbraně. Hormuzský průliv prý USA nepotřebují.

Na Krymu havarovalo ruské vojenské letadlo, zahynuly desítky lidí

Na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014, havarovalo ruské vojenské letadlo. Podle ruského ministerstva obrany při nehodě zahynulo všech 29 lidí na palubě.

Trumpova výjimka může ohrozit jednu z nejvzácnějších velryb světa

V Mexickém zálivu žije jen nepatrná populace velryby Riceovy, kterou vědci řadí k nejohroženějším kytovcům planety. Teď se její situace dál komplikuje. Výbor americké vlády totiž udělil výjimku, která může usnadnit pokračování ropných a plynových aktivit v oblasti, kde tento druh žije celý svůj život.

Japonská vláda zvýšila některé daně, aby financovala navýšení výdajů na obranu

Japonsko ode dneška zvýšilo daň z tabáku a z příjmů právnických osob, aby financovalo navýšení výdajů na obranu. Vláda chce příští rok také zvýšit daně z příjmů fyzických osob, od čehož si slibuje dodatečný roční příjem 1,3 bilionu jenů (přes 173 miliard Kč), napsala agentura Kjódó.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama