Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Mladí a neočkovaní. Největší výrobce vakcín Indie stále zápasí s jejich nedostatkem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Indie zahájila očkování 1,3 miliardy obyvatel v polovině ledna. Pracovníci v první linii a senioři byli na řadě jako první, v dubnu následovali lidé ve věku nad 45 let a poté v květnu dospělí od 18 do 45 let. Právě poslední rozšíření, které zahrnuje zhruba 43 procent populace, se ukázalo jako kritické, informuje agentura Reuters a stanice BBC.

  Po prudkém nárůstu počtu případů covidu-19 v celé zemi v dubnu urychlil předseda vlády Narendra Modi plány na rozšíření programu. Od 1. května tak bylo očkování umožněno lidem ve věku 18 až 45 let.

  Rozhodnutí vedlo k tomu, že lidé v této věkové skupině, kterých je 600 milionů, se začali hromadně hlásit na vládním webu pro očkování CoWIN. K odpovídajícímu navýšení dodávek vakcín však nedošlo.

  Do 4. června Indie poskytla alespoň jednu dávku zhruba 50 milionům lidí ve věku od 18 do 44 let, což představuje pouze 8 procent této skupiny populace.

  Problém ještě prohloubila různá dostupnost očkovací látky na různých místech. Některé nemocnice v bohatších regionech si za očkování látkou Covishield vyrobenou v Indii účtovaly 1 800 rupií (zhruba 500 korun), což je téměř dvojnásobek 950 rupií účtovaných jinde.

  Vakcína je rovněž dostupnější pro Indy žijící ve městech než pro ty z venkova. Očkovací látka proti covidu-19 tak zůstává nedosažitelná pro velkou část populace, která si očkování nemůže dovolit nebo má malý nebo žádný přístup do soukromých nemocnic.

  Premiér Modi nicméně informoval, že vakcína bude nově poskytována zdarma: „Bylo rozhodnuto, že od 21. června budou všichni dospělí ve věku nad 18 let očkováni zdarma.“

  Indie se uchýlila k importu vakcín

  Indie, největší světový producent vakcín proti obrně, záškrtu a dalším chorobám, do poloviny dubna prodala nebo darovala více než 66 milionů vakcín proti covidu-19 do 95 zemí.

  Jakmile se v polovině března případy covidu-19 v Indii začaly množit, vzrostla také poptávka po vakcínách doma. Obětí covidu-19 bylo tolik, že došla místa v krematoriích. Pohřební služba tak pálila těla mrtvých na improvizovaných hranicích. Indie se proto nyní uchýlila k dovozu vakcín, zároveň by větší množství měla obdržet darem od Spojených států.

  Indie od ledna podala celkem téměř 235 milionů dávek vakcín. Proces se podařilo zrychlit počátkem dubna, přičemž 10. dubna bylo podáno 3,66 milionu dávek, dosud nejvíce za den. Toto číslo se však v polovině května snížilo téměř o polovinu a několik států kvůli nedostatku přerušilo očkování pro věkovou skupinu 18 až 44 let, upozornila stanice BBC.

  Vláda očekává, že dodávky vakcín se od června podstatně zvýší. Do prosince by měla Indie vyprodukovat dostatek dávek pro naočkování všech 950 milionů dospělých, ačkoli dospělí do 45 let budou poslední na seznamu priorit.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS