Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že cílem je dosáhnout do pěti let minimální mzdy na úrovni 45 % průměrné mzdy nebo poloviny průměrné mzdy. Podle něj by vláda měla s 90procentní pravděpodobností schválit zvýšení minimální mzdy o 45 procent, tedy o 1600 korun. V současné době činí minimální mzda 17 300 Kč.
V připomínkovém řízení většina názorů směřovala k 45 % průměrné mzdy s ponecháním čtyř stupňů zaručených mezd. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek však uvedl, že toto rozhodnutí znamená pokračování politiky levné práce. Odbory požadují růst minimální mzdy o 2200 korun.
Poslankyně Lucie Šafránková z opozičního hnutí SPD se vyslovila pro růst o 2100 korun a navrhla zavedení automatického valorizačního mechanismu pro minimální mzdu. Ministerstvo už v říjnu poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákoníku práce zavádějící valorizační mechanismus minimální mzdy.
„Jsem rád, že v otázce systémového řešení stanovování minimální mzdy se nyní výrazně posouváme. Konečnou podobu novely jsme připravovali v úzké spolupráci s odborníky, vycházíme ale i z požadavků a dohody se sociálními partnery, se kterými MPSV v uplynulých týdnech intenzivně jednalo v rámci pracovní skupiny. Je naším společným cílem, aby minimální mzda rostla vždy transparentně a hlavně předvídatelně. Odpadne tak každoroční vyjednávání, které není srozumitelné pro nikoho,“ uvedl podle webu eurozpravy.cz Jurečka.
Novela nyní projde meziresortním připomínkovým řízením. Její účinnost je plánována na 1. července 2024. Minimální mzda by tak byla poprvé stanovena na základě valorizačního mechanismu pro rok 2025. Příslušná legislativa vychází z programového prohlášení vlády a zároveň provádí transpozici příslušné směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o přiměřených minimálních mzdách v Evropské unii.