1.5 C
Czech
Pondělí 15. prosince 2025
Auto-MotoMild hybrid, plug-in hybrid a CNG: Nové motorizace modelu ŠKODA OCTAVIA

Mild hybrid, plug-in hybrid a CNG: Nové motorizace modelu ŠKODA OCTAVIA

Zdroje:ŠKODA

Portfolio čtvrté generace modelu OCTAVIA se rozrůstá. Bestseller značky má emotivní vzhled, vysokou míru aktivní a pasivní bezpečnosti, nabízí mnoho nových asistenčních systémů a moderní infotainment. Nejnovější OCTAVIA s úspornými benzinovými a naftovými motory a třemi alternativními pohony je i výrazně šetrnější k životnímu prostředí. V modelu ŠKODA OCTAVIA e-TEC je použita mild-hybridní technologie. Modely ŠKODA OCTAVIA iV a sportovní verze OCTAVIA RS iV využívají moderní plug-in hybridní pohon. ŠKODA OCTAVIA G-TEC nabízí pohon na ekologický zemní plyn (CNG). Díky třem ekologickým variantám pohonu jsou tak u nového vozu OCTAVIA výrazně sníženy emise CO₂.

Základem nabídky čtvrté generace modelu ŠKODA OCTAVIA je opět verze liftback a verze kombi. Modelovou řadu OCTAVIA doplňuje robustní verze SCOUT a sportovně laděná verze RS. Díky nabídce pohonu předních kol, pohonu všech kol, manuální nebo automatické převodovky DSG si každý zákazník vybere ten správný vůz OCTAVIA.

Od roku 1996, kdy byla uvedena první moderní OCTAVIA, se jedná již o čtvrtou generaci, která dále upevní pozici nejprodávanější modelové řady a srdce značky ŠKODA. Díky více než 7 milionům vyrobených vozů je OCTAVIA historicky nejprodávanějším modelem značky ŠKODA vůbec. V České republice i mnoha jiných zemích po celém světě je již řadu let zavedeným pojmem. OCTAVIA je nejprodávanějším vozem na českém trhu a také v dalších sedmi zemích, například v Polsku, Rakousku, ve Švýcarsku nebo ve Finsku. Na druhém největším odbytovém trhu modelu OCTAVIA, v Německu, je již několik let nejoblíbenějším importovaným vozem. Na tomto úspěchu má velký podíl zejména model OCTAVIA COMBI, který je v rámci Evropy vůbec nejprodávanějším vozem kategorie kombi.

V současnosti je ročně vyrobeno až 400 000 vozů ŠKODA OCTAVIA, který je jako jediný vůz značky ŠKODA vyráběn ve čtyřech různých zemích. Vedle České republiky a Číny je OCTAVIA dále vyráběna v Rusku a Indii.

Důvody úspěchu modelu OCTAVIA jsou jasné – srdce značky ŠKODA přesvědčuje typickým velkorysým prostorem, vynikajícím poměrem ceny a užitné hodnoty a také vysokou úrovní bezpečnosti, kterou dokládá pětihvězdičkové hodnocení v testu Euro NCAP. Čtvrtá generace modelu OCTAVIA nabízí mnoho inovativních asistenčních systémů, mezi které patří například asistovaná jízda 2.0 s panoramatickým kamerovým systémem, který pomocí čtyř kamer a zobrazení 360° pohledu promítá okolí vozu na obrazovku infotainmentu. Adaptivní vedení v pruhu, které nově rozpozná i práce na silnici, nebo místní dopravní informace, které automaticky upozorňují řidiče na komplikace v dopravě v bezprostřední blízkosti vozu, například na dopravní zácpu. Premiéru ve voze OCTAVIA má nový head-up displej, který zobrazuje důležité informace o rychlosti, údaje z navigace, informace o rozpoznaných dopravních značkách nebo aktivovaných asistenčních systémech přímo na čelním skle.

ŠKODA OCTAVIA nabízí tři infotainment systémy s displeji o velikosti 8,25″ a 10″, které jsou postaveny na poslední generaci modulární stavebnice infotainmentu. OCTAVIA je vždy online díky zabudované eSIM, která umožňuje přístup k novým službám ŠKODA Connect.

Reklama

Doporučujeme

Deset let od Pařížské dohody. Jak se změnilo klima i světové závazky

Je to deset let od chvíle, kdy téměř všechny státy světa poprvé přislíbily společný postup proti klimatické krizi. Pařížská dohoda nastavila ambiciózní cíl udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně. Realita je však složitější. Teplota roste rychleji, než se čekalo, emise neklesají dostatečně a svět stojí před zásadní dekádou, která rozhodne o podobě budoucího klimatu.

Žena z Belgie před dvěma lety zmizela beze stopy v Tasmánii. Nyní se našel její telefon

Policie v australské Tasmánii v neděli oznámila, že nalezla mobilní telefon Belgičanky Celine Cremer, která zmizela před více než dvěma lety v odlehlé divočině na jihu ostrova. Policisté se tak připojí k soukromému pátrání po zmizelé. Telefon se našel v oblasti, která už byla v minulosti opakovaně prohledávána.

Hamás potvrdil, že Izrael zabil klíčového velitele hnutí Ráida Saada

Vysoký představitel teroristického hnutí Hamás a jeho hlavní vyjednavač Chalíl Hajja dnes potvrdil, že při sobotním izraelském útoku zahynul vojenský velitel ozbrojeného křídla hnutí Ráid Saad. Podle Hajji se jedná o porušení příměří ze strany Izraele a incident ohrožuje životaschopnost celé dohody o příměří, píše agentura Reuters. Saad je podle agentury nejvýše postaveným představitelem Hamásu, kterého Izrael od počátku příměří 10. října zabil.

Zelenskyj přistál v Berlíně, čeká ho jednání s Witkoffem a Kushnerem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál v Berlíně, informovala podle agentury Reuters jeho kancelář. Ukrajinskou hlavu státu dnes čeká jednání se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem. Diskutovat podle agentur zřejmě budou o americkém návrhu na ukončení války na Ukrajině, k jehož původní podobě měl Kyjev a jeho evropští spojenci výhrady. Na programu má Zelenskyj podle svých slov také setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem a evropskými partnery.

Let United Airlines se po ztrátě výkonu motoru vrátil na letiště u Washingtonu

Let United Airlines mířící do Tokia se krátce po startu otočil a vrátil se na letiště Dulles u Washingtonu. Posádka řešila ztrátu výkonu motoru a letadlo bezpečně přistálo. Na palubě bylo 275 cestujících a 15 členů posádky, nikdo nebyl zraněn.

Střelba na pláži v Sydney má podle policie nejméně devět obětí, zemřel i útočník

Při dnešní střelbě na pláži Bondi Beach v Sydney zahynulo devět lidí a policisté zastřelili jednoho ze dvou útočníků, uvedla policie podle stanice ABC. Druhý z útočníků je podle policie zraněn a v kritickém stavu.

Německá policie zadržela pět mužů podezřelých z plánování útoku na vánoční trhy

Německé bezpečnostní složky zadržely pět mužů, kteří podle vyšetřovatelů plánovali útok na vánoční trh v Bavorsku. Německo před svátky dbá zvýšené ostražitosti, neboť podobná místa jsou nejen symbolem adventu, ale i citlivým bezpečnostním cílem.

Venezuelský režim zadržel šéfa nezávislého zpravodajského webu

Venezuelské úřady v sobotu zadržely šéfa nezávislého zpravodajského webu Punto de Corte, politologa Nicmera Evanse. Informovaly o tom jeho blízcí a venezuelské nevládní organizace. Podle údaje organizace Foro Penal režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v současnosti zadržuje nejméně 889 politických vězňů, napsala dnes agentura AFP.

Bledá se po dvou letech vrátila do UFC. Prohrála po 125 sekundách

Tereza Bledá se po více než dvou letech vrátila do klece UFC, jenže comeback skončil rychle. V Las Vegas prohrála s Kanaďankou Jamey Lyn Horth v prvním kole a rozhodčí zápas ukončil po 125 sekundách.

Nejméně dva mrtví po střelbě na americké univerzitě, střelec je stále na útěku

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Po střelci, který je stále na útěku, pátrají na čtyři stovky policistů. Zároveň policie zveřejnila video, na němž podle ní podezřelý odchází z místa činu, a požádala veřejnost o pomoc s jeho identifikací. Policisté doplnili, že střelec mohl být podle svědků maskovaný. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama