Více
  23.7 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Migranti jsou vrazi, řekl francouzský kandidát na prezidenta Zemmour. Soud mu dal pokutu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Krajně pravicový kandidát na francouzského prezidenta Eric Zemmour dostal od pařížského soudu pokutu 10 000 eur (245 tisíc korun) za nenávistné projevy. Píše o tom BBC.

  Případ byl zahájen kvůli jeho televiznímu vystoupení, ve kterém označil přistěhovalce za zloděje, vrahy a násilníky. Bývalý hlasatel Zemmour je znám svými protiislámskými a protiimigračními názory. V minulosti už byl dvakrát za totožný přečin odsouzen. Jeho právník uvedl, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

  Komentář pronesl v září 2020 v televizním kanálu CNews, kde měl jako odborník okomentovat některé události. V odpovědi na otázku týkající se nedávného útoku nožem, který spáchal mladý zradikalizovaný pákistánský přistěhovalec, řekl: „Nemají tady co dělat. Jsou to zloději, vrazi, násilníci, nic víc. Musí být posláni zpět a nesmí sem vůbec přijít.“

  Zemmour si v reakci na rozsudek na sociálních sítích stěžoval, že je omezována jeho svoboda projevu, a uvedl, že je „nezbytně nutné vyhnat ideologii ze soudů“.

  Při soudním procesu v listopadu loňského roku, kterého se Zemmour nezúčastnil, označili žalobci jeho výroky za pobuřující a pohrdavé. Vyzyvatel Emmanuela Macrona podle nich překročil hranice svobody projevu.

  Jeho podpora padá

  Několik týdnů v loňském roce průzkumy naznačovaly, že by se mohl v dubnových prezidentských volbách ve Francii umístit na druhém místě a čelit tak druhému kolu se současným prezidentem Macronem. Od té doby však jeho podpora klesla. Nyní průzkumy naznačují, že by mohl získat kolem 11 % hlasů v prvním kole.

  Ačkoli Zemmour oznámil svůj záměr kandidovat na prezidenta, zatím není jasné, zda se jeho jméno objeví na volebním lístku.

  Stejně jako všichni kandidáti musí do poloviny března shromáždit 500 souhlasů volených představitelů z celé Francie. Připustil, že by mohl mít problém získat dostatečnou podporu, a stěžuje si, že systém je zaujatý proti politickým outsiderům.

  V posledních několika týdnech Zemmourova hvězda, která na podzim tak jasně zářila, vykazuje zřetelné známky pohasínání,“ uvedl Hugh Scofield, korespondent BBC z Paříže. „Tento verdikt některé utvrdí v jeho podpoře. Ale může také přesvědčit jiné, že je skutečně za hranicí únosnosti,“ domnívá se.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS