Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Michel: Válka Kremlu kombinuje ozbrojené násilí a jedovaté lži

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský prezident Vladimir Putin vede hybridní válku, jež kombinuje ozbrojené násilí na Ukrajině s jedovatými lžemi. V projevu na 77. zasedání Valného shromáždění OSN to dnes řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Za důvod ruské invaze na Ukrajinu označil imperialismus a revanšismus Kremlu. Ten se podle Michela chová jako vyděrač, který navíc vyhrožuje jadernými zbraněmi.

  Za první lež Kremlu Michel označil tvrzení, že Západ roky ohrožuje Rusko. „Kreml se snaží, a doufám, že marně, mobilizovat celý svět proti jakémukoli imaginárnímu nepříteli. Naprosto nikdo Rusku nevyhrožoval útokem ani jej nenapadl. Nikdo, naprosto nikdo v Evropě nechtěl konflikt s Ruskem,“ řekl Michel.

  Další lží Kremlu podle Michela je tvrzení, že ruská invaze na Ukrajinu má „zabránit genocidě ruskojazyčného obyvatelstva a Ukrajinu ‚denacifikovat‘. „Je to odporná lež,“ prohlásil Michel. „Genocida je specifická záměrná nebo částečná likvidace národnostní, etnické nebo náboženské skupiny,“ poznamenal s tím, že takzvané ruské „osvobozování“ vede i k vyvražďování rusky mluvících lidí a ničení jejich měst.

  Třetí lží podle Michela je tvrzení, že válka na Ukrajině je pouze „speciální operace“, nikoli válka. „Je to válka a před několika dny mobilizace několika set tisíc záložníků (v Rusku) to jen potvrzuje,“ řekl Michel.

  Krátce po zahájení invaze Rusko přijalo zákon, který zakazuje šíření lživých informací o vojenské operaci na Ukrajině. Za jeho porušení hrozí až 15 let vězení. Michel v této souvislosti poznamenal, že zákaz používat označení válka pro ruskou agresi na Ukrajině a zmíněná výše trestu nic nezmění na tom, že jde o válku. „Je to válka, nevyprovokovaná agrese, nelegální a neoprávněná, která se snaží změnit mezinárodně uznávané hranice za použití síly,“ zdůraznil.

  Za další lež vzápětí označil vyjádření Kremlu, podle něhož západní sankce vyvolaly potravinovou krizi. Michel v této souvislosti mimo jiné uvedl: „Bylo to Rusko, které se rozhodlo uvalit vojenskou blokádu na černomořské přístavy.“

  „Tato snůška lží se střetává s okamžikem pravdy a upřímnosti. Před rokem Putin ve zveřejněném prohlášení na základě historických fantazií uvedl, že Ukrajina podle něj není národ, není legitimní stát. Nikdo se tím nenechá oklamat a pseudoreferenda na tom nic nezmění,“ zdůraznil Michel s odkazem na Putinův loňský článek „O historické jednotě Rusů a Ukrajinců“.

  Putinova „kolonizační“ válka je podle Michela založena na „imperialismu a revanšismu“, porušuje Chartu OSN a mezinárodní právo. „Kreml přivedl do Evropy válku a chová se jako vyděrač,“ řekl Michel a dodal, že Putin hrozí jadernými zbraněmi. Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci a pohrozil, že Moskva je na obranu svých území připravena použít všechny dostupné prostředky. Podle Michela „Evropská unie nikoho nežádá, aby si vybral mezi východem a západem“, ale usiluje o respektování hranic a pravidel.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS