Již několikátý měsíc probíhají v Indii protesty vůči novým reformám vlády. Farmáři požadují jejich zrušení, neboť se obávají, že by je znevýhodnily vůči velkým maloobchodníkům. V pondělí se u příležitosti Mezinárodního dne žen k protestům dle agentury Reuters připojily tisíce farmářek.
Od prosince se mnoho farmářů, i společně se svými rodinami, utábořilo na okraji hlavního města Indie. Farmáři požadují zrušení nových zemědělských zákonů, které jim dle jejich názoru škodí a jsou prospěšné pro velké korporace. Tyto tři zákony byly schváleny v září loňského roku.
Ženy, které se k protestům v pondělí připojily, měly na sobě zářivě žluté šály představující barvu hořčičných polí. Ženy promlouvaly skrz reproduktory i skandovaly slogany. Poblíž hranice Dillí se státem Haryana se shromáždilo více než 20 tisíc žen.
„Je to důležitý den, jelikož reprezentuje sílu žen,“ řekla jedna z farmářek Veena. Ta na protestní místo Tikri cestovala ze severní oblasti z Paňdžábu. „Věřím, že pokud budeme my ženy jednotné, pak můžeme dosáhnout našeho cíle mnohem rychleji,“ dodala.
Aktivistka Kavitha Kuruganti dodala, že je to den, který bude řízen a kontrolován ženami. „Přinese to mnoho feministických perspektiv a diskuzí o tom, co tyto zákony znamenají pro farmářky,“ uvedla a sdělila pro agenturu Reuters, že je to další příležitost jak ukázat a zdůraznit přínos farmářek v zemědělství v Indii i v tomto hnutí.
Kuruganti dodává, že ženy mají v sázce stejně jako muži. Trhy jsou dle ní vykořisťovatelské a činí farmářky samoživitelky zranitelnějšími.
Podle vlády však budou reformy pro zemědělce přínosem. Zemědělství navíc představuje téměř 15 % indické ekonomiky v hodnotě 2,9 bilionů dolarů.
Vláda premiéra Narendry Modiho nabídla odložení zákonů na 18 měsíců, ale odmítla se jich vzdát. Farmáři však požadují úplné zrušení, neboť se obávají, že to bude znamenat konec dlouhodobě garantovaných cen jejich plodin a ponechá je to napospas velkým korporacím.