Při útoku, který se odehrál ve shromažďovacím sále svědků Jehovových v Hamburku, bylo zabito sedm lidí včetně nenarozeného dítěte. Střelec Philipp Fusz byl v hledáčku policie kvůli psychickému zdraví, informuje BBC, Telegraph a další servery.
Muže, který v Německu zastřelil sedm lidí, navštívila minulý měsíc policie poté, co se na základě udání objevily obavy o jeho duševní zdraví. S policisty spolupracoval a v té době nebyly dostatečné důvody k tomu, aby mu byla odebrána zbraň.
German police spoke to Hamburg gunman weeks before attack https://t.co/P9s2jGiSn1
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 10, 2023
Pětatřicetiletý podezřelý, jehož Telegraph identifikoval jako Philippa Fusze, měl povolení k držení zbraně pro sportovní účely. Země nyní připravuje nový zákon zahrnující přísnější omezení držení zbraní, uvedl ministr vnitra.
Fusz byl konzultant na volné noze. Na svých webových stránkách popsal sám sebe jako odborníka v oblasti financí a energetiky. Nabízel přehnaně drahé poradenství za denní honorář 250 000 eur. „Honorář zahrnuje skutečnost, že moje práce by vám měla přinést pákový efekt nebo přidanou hodnotu ve výši nejméně 2,5 milionu eur,“ psal.
Podle vlastního vyjádření pan Fusz vyrůstal v přísně nábožensky založené domácnosti v Alpách a poté studoval obchod v Mnichově. Byl členem svědků Jehovových, ale zhruba před rokem a půl z církve vystoupil.
Německé úřady vyloučily teroristický útok nebo jakýkoli politický motiv.
Proč se rozhodl rozpoutat v centru svědků Jehovových krveprolití, policie zatím netuší. Zdá se ale, že Fusz nebyl psychicky v pořádku. První tísňové volání přišlo ve 21:04 místního času s oznámením, že došlo ke střelbě, a policisté byli na místě o čtyři minuty později.
Vystřílel devět zásobníků
Na jednom videozáznamu, který se objevil na internetu, bylo vidět, že střelec střílí oknem. Poté vtrhl do budovy, kde se shromáždily desítky lidí, a vystřílel devět zásobníků munice, než po příjezdu policie zřejmě obrátil zbraň proti sobě.
Osm lidí bylo zraněno, včetně ženy, která byla v sedmém měsíci těhotenství. Ta přežila, ale její nenarozené dítě bylo zabito.
Kancléř Olaf Scholz oznámil, že počet mrtvých se může zvýšit. Několik lidí je stále v nemocnici v kritickém stavu.

Německý senátor Andy Grote uvedl, že „rychlé a rozhodné jednání“ policistů zachránilo mnoho životů. Útok označil za „nejhorší zločin“ v nedávné historii Hamburku.
Úředníci uvedli, že Fusz se s náboženskou komunitou rozešel ve zlém a od té doby jehovisty nesnášel.
Šéf hamburské policie Ralf Martin Meyer v pátek oznámil, že policisté muže navštívili v únoru poté, co obdrželi anonymní dopis, v němž stálo, že Fusz „chová zvláštní zlobu vůči věřícím, zejména vůči svědkům Jehovovým“. V dopise se také uvádělo, že „by mohl trpět duševní chorobou, ačkoli nebyla lékařsky diagnostikována“.
S policisty spolupracoval
Policie uvedla, že muž spolupracoval a s policisty vedl otevřený rozhovor. „Anonymní tip, ve kterém někdo říká, že se obává, že by nějaká osoba mohla mít psychickou nemoc, není sám o sobě důvodem k takovým opatřením,“ řekl náčelník Meyer.
Kriminalističtí experti pracovali na místě střelby v ulici Deelböge celou noc, ale poté oblast opustili.
Truchlící lidé zanechali květinové dary poblíž vchodových dveří. Jeden muž, který držel za ruku svého malého chlapce a holčičku, řekl BBC, že se v noci snažil vrátit domů. Cestu mu však zablokovala policie s útočnými puškami.
Německo již má jedny z nejpřísnějších zákonů o zbraních v Evropě. Každý, komu je méně než 25 let, musí před získáním zbrojního průkazu projít psychologickým vyšetřením.
Podle Národního registru střelných zbraní bylo v roce 2021 v Německu asi milion soukromých držitelů zbraní. Na ně připadá 5,7 milionu legálně držených střelných zbraní a jejich součástí, přičemž většinu z nich vlastní lovci.
Poté, co v prosinci loňského roku došlo k hromadnému zatýkání v souvislosti s podezřením na spiknutí s cílem svrhnout vládu, byly německé úřady pod tlakem, aby ještě více zpřísnily zákony o zbraních v zemi.
Svědkové Jehovovi jsou členy křesťanského náboženského hnutí, které bylo založeno v USA na konci 19. století. Ve své poslední zprávě z roku 2022 hnutí uvádí, že na celém světě je asi 8,7 milionu svědků Jehovových. Z toho asi 170 000 v Německu. Ve městě Hamburk je údajně téměř 4 000 členů.