ZprávyMexický kartel se omluvil za únos čtyř Američanů

Mexický kartel se omluvil za únos čtyř Američanů

Mexický kartel vydal policii pět vlastních ozbrojenců odpovědných za únos amerických občanů s omluvným dopisem. V něm stálo, že jednali z vlastních pohnutek, přičemž porušili politiku kartelu o ochraně nevinných. Ozbrojenci odvezli čtveřici Američanů do nemocnice, dva z nich tam ale zemřeli. Informují o tom BBC News a The National News.

Mexický drogový kartel Scorpions Group vydal pět vlastních členů s dopisem, v němž se omluvil za únos čtyř Američanů. Mexická média sdílela fotografie s pěti muži ležícími obličejem k zemi se svázanýma rukama a tričky vytaženými nad hlavu.

Kartel se v dopise omlouvá obyvatelům pohraničního města Matamoros, unešeným americkým občanům a jejich rodinám a za zabitou Mexičanku během únosu. Kopii dopisu získala od úřadů agentura AP.

„Rozhodli jsme se předat ty, kteří byli přímo zapojeni a zodpovědní za tyto události,“ píše kartel v dopise. Těchto pět členů podle dokumentu jednalo na základě vlastního rozhodnutí a nedostatku disciplíny a porušilo pravidlo kartelu o ochraně nevinných.

Policie podle nových informací uzavřela zdravotní kliniku v Matamorosu. Členové kartelu tam podle televize BBC News unesené oběti odvezli. Shaeed Woodard a Zindell Brown nicméně podlehli závažným zraněním a na místě zemřeli.

Měli trestní minulost

Američané byli přáteli cestujícími do Mexika z Jižní Karolíny. Trojice vyzvedla v Matamorosu přítelkyni Latavii McGee, která měla na tamní klinice podstoupit kosmetický lékařský zákrok. Na něj už se však nikdy nedostala.

Američané podle vyšetřování neměli trestní minulost. Podle nových informací však byli tři ze čtyř z nich odsouzeni za drobnější prohřešky související s drogami. Jeden z mužů byl obviněn z výroby zakázaných narkotik s úmyslem distribuce.

To přihrává teorii o případu chybné identity. Mexičtí vyšetřovatelé pracují se scénářem, v němž mexický kartel čtveřici unesl, neboť ji považoval za členy konkurenčního kartelu, který zasahoval na jeho území.

Deník The National napsal, že dvojice přeživších Američanů se začátkem týdne vrátila do USA. Republikáni mezitím vyzývají k použití americké vojenské síly vůči mexickým drogovým kartelům s tím, že by měly být vedeny jako „zahraniční teroristické organizace“.

Tato rétorika pobouřila mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradoa. Mexiko podle jeho slov nikdy nebylo protektorátem ani kolonií Spojených států. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard označil americkou vojenskou intervenci za nepřijatelnou.

Doporučujeme

Čtyři mrtvé si vyžádaly ruské útoky na Ukrajině

Dva mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské Záporoží. Město zasáhla řízená letecká bomba, informoval brzy ráno náčelník oblastní správy Ivan Fedorov. Další člověk zahynul při ostřelování průmyslové zóny Charkova ruskými raketami, napsal na sociální síti starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V Chersonu ruský dronový útok zabil muže, oznámil pak odpoledne šéf městské správy Jaroslav Šaňko.

Zemřela Dolly Parton, legendě country hudby bylo 80 let

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Parton. Jedna z nejvýraznějších osobností country hudby proslula skladbami Jolene, I Will Always Love You nebo 9 to 5 a během více než šesti desetiletí kariéry se stala celosvětovou kulturní ikonou. Příčina její smrti zatím zveřejněna nebyla.

Orangutani přicházejí o lesy i čas

Orangutani patří mezi nejinteligentnější tvory na Zemi, přesto bojují o přežití. Kácení pralesů, pytláctví a střety s lidmi je připravují o bezpečný domov. Světový den orangutanů proto letos připomíná, že ochrana těchto lidoopů úzce souvisí také s budoucností lidí.

Bývalá členka Pussy Riot spolupracovala s FSB. Vyhrožovali, že zabijí mé příbuzné, přiznala

Bývalá členka aktivistické punkové skupiny Pussy Riot, Rita Flores, ve video rozhovoru zveřejněném na YouTube přiznala, že byla přinucena spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB. Měla získávat informace o nepohodlných osobách a zapojena byla do plánovaného atentátu na kritika režimu v exilu.

Po více než dvaceti letech se chystá pokračování Jak ztratit kluka v 10 dnech

Romantická komedie Jak ztratit kluka v 10 dnech by se po více než dvou desetiletích mohla dočkat pokračování. Paramount začal projekt připravovat a původní hvězda Kate Hudson se k němu připojila jako producentka. Tvůrci by rádi znovu spojili také Hudson s Matthew McConaugheym, návrat obou herců ale zatím potvrzený není.

Lego cílí na dospělé. Sady se sportovní tématikou zabodovaly

Zájem o ikonické stavebnice Lego nepolevuje. Prodej Lega vzrostl o více než pětinu díky zájmu o nové sady fotbalového mistrovství světa nebo Formulí 1. Samotná firma uvedla, že sportovní tématika jim přinesla nové zákazníky.

Německá ekonomika ožívá. HDP rostl víc, než se čekalo

Německá ekonomika vysílá další známky oživení. Ve druhém čtvrtletí vzrostla o něco více, než ukazoval předběžný odhad, a v srpnu se výrazně zlepšila také nálada mezi firmami. Optimističtější jsou podniky v průmyslu, službách, obchodu i stavebnictví, přestože je nadále trápí například dražší energie.

Sýrie už není na americkém seznamu států podporujících terorismus

Spojené státy vyřadily Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus. Po 47 letech tak odstranily jednu z hlavních překážek, které bránily zahraničním investicím a plnému zapojení země do světové ekonomiky.

Trumpova vláda chce podle AP zrušit turistická víza lidem, kteří požádali o azyl

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje zrušení turistických a obchodních víz až 200.000 cizinců, kteří ve Spojených státech požádali o azyl. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP, podle které by to v případě uskutečnění bylo nejrozsáhlejší hromadné rušení víz v historii USA. Očekává se, že pokud vláda k takovému kroku opravdu přistoupí, povede to k soudním sporům.

ANALÝZA: Tlak na Zelenského odstoupení roste. Volby se však neuskuteční

Bývalý ukrajinský ministr obrany Mychajlo Fedorov v šokujícím úterním prohlášení vyzval k uspořádání prezidentských voleb, ačkoli to ukrajinská ústava za válečného stavu neumožňuje. Prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval, že během probíhajícího konfliktu se volby neuskuteční. Výzva k volbám nepřišla v pravou chvíli a může Zelenskému ztížit pozici.

Siniaková s Pattenem suverénně prošli kvalifikací US Open

Kateřina Siniaková a Henry Patten zvládli kvalifikaci smíšené čtyřhry na US Open bez zaváhání. Dvěma jasnými výhrami si zajistili místo v hlavní soutěži, přestože jako světové jedničky patří mezi největší favority turnaje. Nyní je čeká mimořádně atraktivní souboj s Novakem Djokovičem a Arynou Sabalenkovou.

Při útoku gangů na Haiti zahynulo nejméně 47 lidí

Nejméně 47 lidí zahynulo a dalších 22 utrpělo zranění při útoku gangů na jednu z obcí u haitské metropole Port-au-Prince. V noci na dnešek o tom s odvoláním na OSN informovala agentura Reuters.

KOMENTÁŘ: Úspěšný test vakcíny proti rakovině poslal Modernu do nebes. Má to ale háček

Americká společnost Moderna si za jediný den na burze připsala asi 169 %. Za impozantním nárůstem stojí slibné testování vakcíny proti rakovině kůže. Její možný potenciál ale naráží na dva faktory – administrativu Donalda Trumpa a sentiment lidí kolem mRNA vakcín.

Řecko přesouvá svůj systém Patriot na Krétu kvůli ochraně námořní základny

Řecko přesouvá svůj protivzdušný systém Patriot na Krétu, aby lépe ochránilo klíčovou námořní základnu Suda před možnými útoky z Íránu. Píše to dnes server ERT News a další řecká média s odkazem na své zdroje. Armáda oficiálně informaci nepotvrdila.

Shein jde na burzu, ale za zlomek svého dřívějšího ocenění

Čínský gigant levné módy Shein v pondělí spustil dlouho očekávaný vstup na hongkongskou burzu. Mohla by dosáhnout hodnoty 27 miliard dolarů (téměř 558 miliard korun). Finální cena bude oznámena poslední srpnový den. Obchodování začne 1. září.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama