Společnost Meta Platforms nařídila manažerům, aby v pololetí hodnotili jako „pod očekáváním“ více zaměstnanců. S odkazem na interní zprávu o tom informoval server Business Insider. Jedná se o dlouhodobou strategii restrukturalizace ve snaze zefektivnit podnikání firmy, která nedávno propustila tisíce nejméně výkonných zaměstnanců. Informuje o tom i web The Times of India.
Podle zprávy sdílené na interním fóru 14. května nařídila společnost Meta vedoucím manažerům zařadit do kategorie „pod očekáváním“ více zaměstnanců, kteří nejsou dostatečně výkonní. Těm pak bude hrozit propuštění.
Meta is about to start rating more workers as 'below expectations,' internal memo shows pic.twitter.com/2bqlngJF0t
— Insider News (@ElectricNews3) May 22, 2025
Firma chce, aby bylo u týmů se 150 a více zaměstnanci zařazeno do této kategorie 15 až 20 procent členů. V loňském roce to přitom bylo ještě 12 až 15 procent.
Ve zprávě dále stojí, že tentokrát se bude hodnotit výkonnost nikoli v rámci celé společnosti, ale konkrétního týmu.
Meta před několika měsíci propustila 4 000 nejméně výkonných zaměstnanců ve snaze snížit počet personálu po uplynulém období nadměrného náboru. Technologické firmy se ocitly v krizi po skončení pandemie a začátku války na Ukrajině. Růst provozních nákladů vedl i k masivnímu propouštění talentů.
Masivní propouštění v Microsoftu
Firmy v tomto odvětví navíc investují do umělé inteligence (AI), která dnes do velké míry pohání jejich růst a zvyšuje konkurenceschopnost. Využívají ji také k redukci počtu pracovních míst.
Kromě Mety se přiklonil k této strategii i počítačový gigant Microsoft. Ten plánuje podle zpráv z minulého týdne propustit tři procenta své globální pracovní síly – tedy zhruba 6 000 zaměstnanců.
Zdroj obeznámený se situací prozradil, že dotčení zaměstnanci budou po dobu dvou měsíců na výplatní listině a budou mít i nárok na odměny a bonusy.
Microsoft chce zredukovat počet manažerů střední úrovně a zvýšit v různých projektech poměr kodérů a ostatních profesí. Tyto škrty nejsou zaměřeny na výkon.
K podobným krokům se uchýlily i společnosti Amazon a Google. Druhá jmenovaná v rámci vyšší efektivity snížila počet viceprezidentů a manažerů o 10 procent.
Proces hodnocení u Mety začíná 16. června. Rozhovory s manažery a zaměstnanci proběhnou od července do srpna.