Protext ČTKMěsto hledá zhotovitele expozice tučňáků

Město hledá zhotovitele expozice tučňáků

Ostrava 30. dubna 2024 (PROTEXT) – Zhotovitele netypické, zato velmi atraktivní stavby hledá město Ostrava. Zoologická zahrada a botanický park Ostrava plánuje v příštích letech chov tučňáků. Novostavba expozice tučňáků, a s ní souvisejících stavebních objektů a provozního zázemí, bude situována v centrální části uzavřeného areálu Zoologické zahrady Ostrava, výstavba započne v tomto roce. Stavba je určena pro chov tučňáků v předpokládaném počtu 15–50 jedinců v prostoru imitujícím jejich přirozené prostředí.

„Město podporuje zoo dlouhodobě, krom chovu vzácných a raritních zvířat, náleží k významných ochranářským i vzdělávacím institucím, jde také o výjimečný turistický cíl. Na počátku letošního dubna zoo přivítala již 100 000 návštěvníka, zhruba o měsíc dřív než v roce 2023. Vloni do zoo zavítal rekordní počet návštěvníků 612 455, což dokládá velkou oblíbenost naší zoo. Během příštích let nabídneme novou moderní expozici tučňáků, která zahrnuje především venkovní vodní plochu bazénu a navazuje na přírodní prostředí venkovního výběhu určeného pro tučňáky. Kolem poloviny obvodu bazénu budou procházet návštěvníci a prosklenými průzory ve stěnách bazénu mohou pozorovat tučňáky pod vodní hladinou,“ uvedl Jan Dohnal, primátor města.

„Doposud jsme plánovali, že v nové expozici budeme chovat tučňáky brýlové, ohrožený druh hnízdící na pobřeží jižní Afriky. Aktuálně jsme byli osloveni koordinátorem chovu tučňáků, zda bychom místo tučňáka brýlového nezvolili příbuzného tučňáka magelánského původem z opačné strany atlantského oceánu. Chovatelsky jde o zcela srovnatelný a vizuálně velice podobný druh a tuto nabídku zvažujeme. V případě tučňáka magelánského se jedná sice o méně ohrožený druh v přírodě, ale je chován velmi málo. Tím bychom mohli pomoci rozšířit druh v lidské péči. Rozhodnutí padne v nejbližších týdnech po sérii konzultací s evropskými koordinátory chovu,“ popsal ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.

Stavba bude vybudována v aktuálně nezastavěném místě. „Tento prostor se nachází v samém centru zoologické zahrady, kudy projde každý návštěvník, a proto je expozice tučňáků situována právě sem. Expozice bude doplněna o další možnosti zajímavé prohlídky prostředí života těchto zvířat. Součástí expozice bude i podmořská jeskyně, kde bude možno pozorovat pohyb tučňáků pod vodou. V této jeskyni bude také umístěno velké akvárium s rybami,“ doplnila Hana Tichánková, náměstkyně primátora.

Z jeskyně bude možné vystoupit dvojramenným schodištěm na střechu jeskyně, která bude tvořit vyhlídku. Z této vyhlídky bude možno sledovat shora bazén a venkovní výběh tučňáků.

„Terény ve venkovním výběhu tučňáků budou přírodní, ve formě skal a s plážemi kolem bazénu i s tekoucím vodopádem. Tučňáci v expozici budou v těsném kontaktu s návštěvníky, odděleni pouze zábradlím a prosklenými průhledy. V bazénu bude umístěn poloostrov s vyvěrajícím vodním gejzírem. Expozice bude také zahrnovat interaktivní výukovou část, v které budou znázorněny ekologické škody v oblastech, kde tučňáci žijí,“ dodal Aleš Boháč, náměstek primátora.

V zázemí stavby budou místěny nezbytné technologie k úpravě vody bazénu, dále vnitřní výběhy tučňáků a prostory zoologického a technického vybavení.

„Zpracování projektové dokumentace zajišťovala zoo, na bedrech města je realizace stavby. Autorem projektové dokumentace je společnost V&V stavební a statická kancelář, předpokládané náklady stavby přesáhnou 145 milionů korun bez DPH. Stavba by měla být dokončena za dva roky,“ uzavírá Břetislav Riger, náměstek primátora.

 

www.ostrava.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Rostoucí ceny plynu nutí rodiny v Asii vařit na dřevě

Rostoucí ceny plynu na vaření začínají v části Asie ohrožovat zdraví lidí i snahy o čistší domácí energie. Kvůli krizi kolem Íránu se palivo pro mnoho rodin stává příliš drahé a domácnosti se vracejí k topení a vaření na dřevě.

KOMENTÁŘ: Trump letí do Číny hlavně dělat byznys. Akcionáře těchto firem to potěší

Otázky lidských práv? Válka na Ukrajině? Tchaj-wan? Ne. Americký prezident Donald Trump se při návštěvě Číny pravděpodobně vyhne většině citlivých témat. Žádná převratná politická dohoda se nečeká. Složení pasažérů Air Force One ukazuje, že půjde hlavně o byznys.

Britský premiér Starmer varuje před chaosem, pokud by byl sesazen

Britský premiér Keir Starmer, který čelí sílícímu tlaku členů vlády i poslanců své vládní Labouristické strany, dnes slíbil pokračovat s plánem reforem a varoval před chaosem, pokud by byl sesazen. Informovala o tom agentura Reuters. Starmer se dnes krátce sešel s ministrem zdravotnictví Wesem Streetingem, který je považován za možného premiérova konkurenta. Britská média včetně veřejnoprávní BBC si povšimla, že schůzka byla mimořádně krátká, trvala méně než 20 minut.

Moskva hlásí noční sestřelení 286 ukrajinských dronů, Kyjev 111 ruských strojů

Ruská protivzdušná obrana v noci zlikvidovala 286 ukrajinských dronů, oznámilo dnes na platformě Telegram ministerstvo obrany v Moskvě. Ukrajinské letectvo informovalo o zneškodnění 111 ruských bezpilotních letounů ze 139 strojů, které Rusko na Ukrajinu podle něj vyslalo v úterý večer a v noci na dnešek. Ruské regionální úřady přitom hlásí škody v podnicích v Krasnodarském kraji, Jaroslavské oblasti a v závodě na zpracování plynu v Astrachaňské oblasti.

Válka s Íránem už USA vyšla na 29 miliard dolarů

Válka s Íránem vyjde Spojené státy draho. Zatím stála USA 29 miliard dolarů (zhruba 600 miliard korun). Její konec je přitom v nedohlednu kvůli sporným otázkám ohledně íránského jaderného programu a Hormuzského průlivu. Ceny ropy tak pravděpodobně v nadcházejících týdnech setrvají nad 100 dolary za barel, predikuje Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Novým šéfem amerického imigračního úřadu ICE se stane Venturella

Novým úřadujícím ředitelem amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE) se stane jeho dlouholetý představitel David Venturella, který v minulosti pracoval pro soukromou vězeňskou společnost. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa to oznámila v úterý. Rozhodnutí přichází v době, kdy se ministerstvo vnitřní bezpečnosti snaží utlumit intenzivní pozornost médií vyvolanou mimo jiné protiimigračními zásahy v Minneapolisu, kde imigrační agenti v lednu zastřelili dva Američany. Píše o tom deník The New York Times (NYT).

Trump zahájí třídenní návštěvu Číny, jednat bude o Íránu a obchodním příměří

Americký prezident Donald Trump přijede dnes večer do Číny, návštěva Pekingu potrvá tři dny. Očekává se, že šéf Bílého domu bude tlačit na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ohledně ukončení čínské podpory Íránu. Dále se předpokládá, že se Trump bude snažit o zmírnění obchodního napětí mezi oběma zeměmi. K Trumpovi se podle stanice BBC připojí také 17 šéfů významných amerických podniků. Půjde o první cestu hlavy Spojených států do Číny od roku 2017.

Jsme svobodní. Venezuela odmítá stát se 51. státem USA

Nemáme v plánu stát se 51. státem USA, uvedla úřadující venezuelská prezidentka Delcy Rodríguez poté, co její americký protějšek Donald Trump znovu naznačil, že by se jeho administrativa mohla pokusit jihoamerickou zemi anektovat.

Rubio doprovází Trumpa do Číny, i když je na jejím sankčním seznamu

Americký ministr zahraničí Marco Rubio doprovází prezidenta Donalda Trumpa na cestě do Pekingu navzdory tomu, že na něj Čína v minulosti uvalila sankce. Čínské úřady tento problém vyřešily změnou přepisu jeho jména, uvedla agentura AFP.

Saúdská Arábie tajně zaútočila na Írán

Saúdská Arábie podnikla během války na Blízkém východě několik neveřejných úderů na území Íránu. Šlo o odvetu za útoky, které zasáhly saúdské království. Rijád tím poprvé přímo vojensky zasáhl proti svému hlavnímu regionálnímu rivalovi na jeho vlastním území.

Nový Zéland změní klimatický zákon, který zastaví žaloby proti firmám

Novozélandská vláda chce upravit klimatický zákon tak, aby firmy nečelily občanským žalobám za škody spojené se změnou klimatu. Zásah se dotkne i přelomového sporu aktivisty Mike Smitha proti velkým producentům emisí. Kritici mluví o ochraně korporací, vláda naopak tvrdí, že brání ekonomickou jistotu.

Írán si upevňuje kontrolu nad Hormuzským průlivem

Irák a Pákistán si u Íránu zajistily průjezd tankerů s ropou a zkapalněným zemním plynem Perským zálivem. Dohody ukazují, jak silnou páku má Teherán nad jednou z nejdůležitějších energetických tras světa. Krize kolem Hormuzského průlivu už zvedá ceny ropy i LNG a tvrdě dopadá hlavně na asijské ekonomiky.

Král Karel oslavil 50 let od založení The King’s Trust

Charitativní organizace založená králem Karlem na podporu mladých lidí slaví 50 let od svého vzniku. Výroční večer v londýnské Royal Albert Hall spojil členy královské rodiny, známé osobnosti i lidi, kterým projekt během let pomohl změnit život.

České hokejistky převezme Američan Brian Idalski

Česká ženská hokejová reprezentace vstupuje do nové éry. Národní tým po čtyřech letech opouští kanadská trenérka Carla MacLeod a její místo zaujme Američan Brian Idalski. Vedení svazu oznámilo změnu v úterý po rozhodnutí výkonného výboru. Idalski naposledy vedl Vancouver v profesionální ženské soutěži PWHL.

Texas žaluje Netflix za to, že bez souhlasu sbírá data uživatelů včetně dětí

Společnost Netflix čelí v Texasu žalobě, kterou podal generální prokurátor Ken Paxton. Ten viní streamovací společnost z neoprávněného sběru dat o dětech i dospělých a používání „návykových“ prvků, které mají uživatele udržet co nejdéle na platformě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama