-8.6 C
Czech
Sobota 10. ledna 2026
VOLBY USA 2024Melania Trump chce být tentokrát v roli první dámy USA viditelnější

Melania Trump chce být tentokrát v roli první dámy USA viditelnější

Melania Trump překypuje plány na druhé období v roli první dámy Spojených států, píše dnes server americké televizní stanice CNN. První mandát si příliš neužívala. Na funkci nebyla podle svých slov připravená a držela se stranou v New Yorku se synem Barronem.

Tentokrát je to jiné a jak republikán Donald Trump, tak jeho manželka se vracejí do Bílého domu poučeni. Trump lépe rozumí tomu, jak používat páky federální vlády k prosazení svých plánů, zatímco Melania naznačila, že se připravuje na viditelnější roli než v letech 2017 až 2021.

Mezi dnem voleb loni 5. listopadu a pondělní inaugurací se Melania Trump na návrat do Bílého domu intenzivně připravovala, píše CNN s odkazem na zdroje z jejího okolí. Věnovala se zahraniční politice, připravovala své vlastní plány a dělala manželovi společnost na večeřích s prominenty v jeho rezidenci Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě.

Do světel reflektorů se v pondělí vrátila v klobouku s širokou krempou, kdy jí sotva bylo vidět do tváře, a moc toho nenamluvila. Přesto prý kypí novým sebevědomím, které možná není na první pohled patrné. „Je zřejmé, že má sebedůvěru, kterou jsme dříve tolik neviděli. Rozumí tomu, co je v sázce jak pro tuto vládu, tak pro ni,“ řekla CNN Kate Bennett, autorka knihy Free, Melania a bývalá novinářka, která obsáhle zaznamenávala první čtyři roky Trumpové v roli první dámy USA.

Melania Trump, která si vždy úzkostlivě hlídala své soukromí, pochopila zvědavost veřejnosti a rozhodla se ji vytěžit. Její autobiografie Melania vydaná loni v říjnu zůstává bestsellerem na platformě Amazon. Krátce po volbách Amazon s Trump podepsal licenční dohodu v hodnotě mnoha milionů dolarů o natočení dokumentu, který by měl být odvysílán letos. Filmaři se kolem Melanie točili už při oslavách pondělní inaugurace, píše CNN.

Ve Spojených státech není neobvyklé, že moderní první dámy profitují ze svého úřadu, často vydávají paměti a vystupují na veřejnosti. Trump se v posledních měsících zúčastnila několika přátelských rozhovorů v televizi Fox News, což podle CNN poukazuje na to, že si svoji popularitu možná i užívá.

První dáma, která se loňské předvolební kampaně většinou neúčastnila, podle předpokladů bude po další čtyři roky dělit svůj čas mezi Washington, Palm Beach a New York, a bude přítomna předním událostem konaným v Bílém domě. Bude mít své vlastní priority, a jak řekla televizi Fox News, chce restartovat svůj projekt Be Best (Buď nejlepší) zaměřený na zdravý životní styl mladých a na boj s drogami, kyberšikanou a s negativitou na sociálních sítích.

Podobně jako při Trumpově prvním mandátu bude mít Melania Trump v Bílém domě v porovnání se svými předchůdkyněmi jen skromný tým. „Nechci najmout příliš mnoho lidí a utratit příliš mnoho peněz daňových poplatníků,“ řekla začátkem ledna televizi Fox News.

Trump se v roce 2018 při návštěvě Egypta televizi CNN svěřila, že si přeje, aby se „lidé soustředili na to, co dělá, a ne na to, co nosí“. Ví ale, že „to stejně budou dělat dál“. Podle Bennett na to chtěla Trump upozornit právě střídmým kostýmem s kloboukem v námořnické barvě, který si oblékla na inauguraci. Chtěla tím prý vyslat zprávu, že to „tentokrát myslí vážně“.

Pro první dámu mění situaci i to, že Trumpova nejstarší dcera Ivanka už nebude mít v Bílém domě kancelář ani nebude oficiální poradkyní svého otce jako při jeho prvním volebním období. Ivanka už se dříve vyjádřila, že chce z politiky zcela odejít a chce žít více soukromý život v Miami. Podle Bennett tak Melanii Trump uvolnila cestu.

Reklama

Doporučujeme

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.

Ukrajina po útocích na Kyjev svolala mimořádné jednání OSN

Kvůli nejnovějším masivním ruským leteckým útokům na Kyjev, které město částečně připravily o vytápění, se v pondělí mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Zasedání má otevřít téma útoků na civilní infrastrukturu v době, kdy na Ukrajině pokračuje válka už téměř čtyři roky.

FBI a Trump nám nedovolí vyšetřovat zastřelení občanky v Minneapolis, tvrdí Minnesota

Úřady státu Minnesota tvrdí, že FBI jim zablokoval přístup k vyšetřování zastřelení Renee Nicole Good (37), kterou ve středu usmrtil agent americké imigrační a celní služby (ICE). Případ vyvolal v Minneapolis rozsáhlé protesty a vyostřil napětí mezi federální vládou a místními představiteli.

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že je na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu. Zároveň ale naznačil, že nechce, aby Čína nad Tchaj-wanem převzala kontrolu. Šéf Bílého domu to uvedl ve středečním rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Nahrávku rozhovoru NYT zveřejnil ve čtvrtek. Tchajwanská otázka je výhradně věcí Číny a nikdo zvenčí se do ní vměšovat nebude, reagovalo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí.

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Nejprve střílet, až pak se ptát. Dánsko by v případě invaze kladlo okamžitý odpor

Dánská armáda má povinnost v případě jakékoli invaze zahájit palbu bez rozkazů, vysvětlilo dánské ministerstvo obrany. Pokud by se cizí jednotky pokusily dobýt Grónsko, dánské síly by se řídily směrnicí vzniklou po konci druhé světové války, která je, jak vláda potvrdila, stále v platnosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama