ZprávyMatka Navalného odolává tlaku na "tajný pohřeb", tvrdí opozice

Matka Navalného odolává tlaku na „tajný pohřeb“, tvrdí opozice

Ruské úřady sdělily matce Alexeje Navalného, že její syn bude pohřben v arktické trestanecké kolonii, kde zemřel, pokud nebude do tří hodin souhlasit s tajným pohřbem. Informaci přinesla mluvčí zesnulého opozičníka.

Kira Yarmysh v pátek napsala na X: „Vyšetřovatel před hodinou zavolal Alexejově matce a dal jí ultimátum. Buď bude do tří hodin souhlasit s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení, nebo bude Alexej pohřben v kolonii.“

Podle Yarmysh Lyudmila Navalná odmítla s vyšetřovateli jednat, protože „nemají pravomoc rozhodovat o tom, jak a kde pohřbít jejího syna“. „Žádá, aby dodržovali zákon, který vyšetřovatelům ukládá povinnost předat tělo do dvou dnů od zjištění příčin smrti,“ napsala Yarmysh.

Ve čtvrtek Navalná uvedla, že jí bylo ukázáno tělo jejího syna, ale že ji úřady „vydírají“, aby ho pohřbila při tajném obřadu bez smutečních hostů. Uvedla, že vyšetřovatelé jí vyhrožovali, že pokud nebude její syn pohřben tajně, nechají jeho tělo shnít. Přiznala, že jí jeden z vyšetřovatelů řekl: „Čas není na vaší straně. Mrtvoly se rozkládají.“ Opozičníkova matka musela podepsat úmrtní list, že její syn zemřel přirozenou smrtí.

Podle deníku The Guardian se zdá, že Kreml vynakládá velké úsilí na to, aby se pohřeb neproměnil ve veřejnou demonstraci na podporu opozičního vůdce. Obzvláště před prezidentskými volbami, které se v zemi uskuteční příští měsíc.

Několik významných ruských protiválečných umělců a veřejných činitelů natočilo videa vyzývající Vladimira Putina, aby Navalného tělo vrátil jeho rodině. Patří mezi ně ruský rockový hudebník Andrej Makarevič a nositel Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov.

Více než 80 000 lidí podepsalo petici, v níž žádají, aby bylo tělo Navalného navráceno jeho rodině. Ruští představitelé a státní média mezitím zahájili kampaň s cílem zdiskreditovat Yulii Navalnou, manželku zesnulého politika.

Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident a nyní zástupce šéfa Putinovy bezpečnostní rady, ve čtvrtek řekl ruským novinářům: „Podívejte se na usměvavou, šťastnou tvář vdovy po Navalném. Máte pocit, že na tuto událost čekala celé ty roky, aby mohla rozvinout svůj politický život.“ Navalná Medveděvovy komentáře odmítla na X a označila ho za „nýmanda“.

Proruské kanály na Telegramu sdílely falešnou zvukovou zprávu, která se vydávala za prohlášení Navalného matky a obviňovala Yulii z nepřístojného chování po jeho smrti.

Navalná a její dcera Dasha se ve čtvrtek setkaly s Joe Bidenem. Americký prezident označil Navalného za „muže neuvěřitelné odvahy“ a prohlásil, že za jeho smrt je odpovědný Putin.

Doporučujeme

Čína už dva roky zadržuje amerického seismologa a odborníka na jaderný program. Viní ho ze špionáže

Americký seismolog čínského původu Chen Youlin je už téměř dva roky zadržován v Číně, kde čelí obvinění ze špionáže. Jeho rodina nyní případ zveřejnila s tím, že nevidí žádné náznaky, že by se Peking chystal vědce propustit.

Kritická situace v jezeru Powell. Hladina nebezpečně klesá

Hladina jezera Powell, nádrže na řece Colorado v Utahu a Arizoně, v pondělí dosahovala 1 074 metrů nad mořem. Pokud hladina klesne ještě o několik metrů, mohou přestat fungovat vodní turbíny a nebude možná výroba elektřiny. V nejčernějším scénáři se voda nedostane přes přehradu k milionům lidí ve třech amerických státech.

Merz je přesvědčený, že zabrání AfD, aby po zemských volbách na východě vládla

Německý kancléř Friedrich Merz je přesvědčený, že se podaří zabránit tomu, aby po podzimních volbách vládla v některé ze spolkových zemí strana Alternativa pro Německo (AfD). Řekl to dnes na tradiční letní tiskové konferenci. V září se uskuteční volby v Sasku-Anhaltsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Berlíně. V prvních dvou zemích má podle průzkumů šanci vyhrát AfD, kterou loni civilní tajná služba označila za prokazatelně pravicově extremistickou.

KOMENTÁŘ: Alternativní investice za 50 milionů dolarů. Prodal se nejdražší dinosaurus

Aukční síň Sotheby’s vydražila kostru tyrannosaura rexe. Nejpopulárnější masožravec druhohor vyšel na 50,1 milionu dolarů (přes miliardu korun) a stal se tak nejdražším dinosaurem, který byl kdy prodán. Což dokazuje nejen zájem o plazy, ale především o bohatý svět alternativních investic.

Kreml podle Litvy a Lotyšska plánuje útoky v Pobaltí či Polsku, Kreml to popřel

Rusko plánuje útoky na infrastrukturu v Pobaltí nebo v Polsku, uvedl dnes litevský prezident Gitanas Nausėda. Podle Nausėdy vycházejí tyto informace z údajů zpravodajských služeb. Prezident tím potvrdil zprávy, podle nichž mají útoky Moskvy otestovat jednotu zemí NATO, napsala litevská stanice LRT. Útoky by mohly být provedeny konvenčními i jinými prostředky, dodal prezident. Jeho slova potvrdil také jeho lotyšský protějšek Edgars Rinkévičs. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to naopak odmítl s tím, že jde o záminku pro militarizaci namířenou proti Rusku, uvedla agentura Reuters.

Lesy mohou kvůli oteplování ukládat výrazně méně uhlíku

Schopnost lesů pohlcovat oxid uhličitý může být v příštích desetiletích výrazně nižší, než předpokládají současné klimatické modely. Nový výzkum naznačuje, že vyšší teploty a sušší vzduch zpomalují růst stromů, i když nadále probíhá fotosyntéza. To může snížit množství uhlíku, které lesy dlouhodobě ukládají.

Změna pohlaví před nástupem do vězení. Česko vydalo Německu extremistku Liebich

Česká policie dnes převezla zadrženou německou pravicovou extremistku Marlu Svenju Liebich do Německa, kde má nastoupit do vězení. Z litoměřické vazební věznice ji eskorta odvezla ráno, před 10:00 překročila česko-německou hranici, uvedli policisté na síti X. Následně ji pak podle německých médií předala na hranici německým kolegům.

Španělsko porazilo Francii a zahraje si finále mistrovství světa

Španělsko zvládlo semifinále mistrovství světa proti Francii a po výhře 2:0 si zajistilo druhou finálovou účast ve své historii. O postupu rozhodla proměněná penalta Mikela Oyarzabala a druhý gól Pedra Porra po změně stran. Francouzský tým sice vstoupil do utkání aktivně, postupně ale ztratil tempo i prostor k vytváření šancí.

Ceny ropy se drží kolem 80 dolarů za barel, mohou se přitom vrátit ke 100 dolarům

Ceny ropy ve středu opět vzrostly po amerických útocích na cíle spojené s Íránem a obnovení námořní blokády íránských přístavů. Pokračující válka představuje riziko pro USA, jejichž nouzové zásoby ropy jsou na nejnižší úrovni od 80. let. Konflikt se přitom vrátil na eskalační trajektorii, což navíc může vést k opětovnému růstu cen ropy až k hranici 100 dolarů za barel, obávají se odborníci.

Počet obětí požáru v bangkockém baru Rong Beer vzrostl na 32 mrtvých

Počet obětí nedělního požáru v baru Rong Beer Na Ladprao v thajském Bangkoku vzrostl na 32 poté, co v nemocnici zemřeli další dva zranění. Informovala o tom agentura AP. Zranění utrpělo více než 70 lidí a 24 z nich zůstává v kritickém stavu.

Ukrajina hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal tři mrtvé, uvedl ráno šéf oblastní vojenské správy Oleh Kiper. Po jednom mrtvém oznámily ukrajinské úřady z Černihivské oblasti a Chersonu. Podle letectva zaútočilo Rusko v noci na dnešek dvěma střelami a 122 drony.

Trump pohrozil Íránu zničením elektráren a mostů

Usedněte k jednacímu stolu, jinak zničíme vaše elektrárny a mosty, vzkázal do Teheránu americký prezident Donald Trump. Podobnou výhružkou šéf Bílého domu pobouřil svět již v dubnu. Údery na civilní objekty jsou totiž klasifikovány jako válečný zločin. Prodloužení války představuje riziko kvůli téměř vyčerpaným zásobám ropy.

Gibraltar a Španělsko po letech zjednodušily překračování hranice

Lidé mohou od středy volně přecházet mezi Španělskem a britským Gibraltarem bez běžných kontrol na pozemní hranici. Po letech vyjednávání začala předběžně platit dohoda mezi Evropskou unií a Británií, která řeší jednu z posledních otevřených otázek po brexitu.

Mandát zesnulého senátora Lindseyho Grahama dočasně převezme jeho mladší sestra Darline

Po smrti amerického republikánského senátora Lindseyho Grahama bude jeho místo v Senátu Spojených států dočasně zastávat jeho mladší sestra Darline Graham Nordone. Do funkce ji v pondělí jmenoval guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster.

Film o Michaelu Jacksonovi jako první životopisný snímek vydělal miliardu dolarů

Životopisný film Michael dosáhl historického úspěchu. Snímek o Michaelu Jacksonovi překonal v celosvětových kinech hranici jedné miliardy dolarů a stal se prvním životopisným filmem, kterému se to podařilo. Hlavní roli ztvárnil zpěvákův synovec Jaafar Jackson.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama