1.1 C
Czech
Středa 3. prosince 2025
ZprávyMasové deportace porušují důstojnost lidí, reagoval papež na dění v USA

Masové deportace porušují důstojnost lidí, reagoval papež na dění v USA

Papež František dnes kritizoval hromadné deportace migrantů, které v USA nařídil prezident Donald Trump. Podle hlavy katolické církve v mnoha případech porušují důstojnost lidí. V dopisu americkým biskupům katolíky vyzval, aby odmítli opatření, které spojují migraci s kriminalitou. Státy a komunity však podle papeže mají právo se chránit před lidmi, kteří spáchali vážné zločiny. Trumpův zmocněnec pro ochranu hranic Tom Homan papežovi vzkázal, aby se staral o katolickou církev, píše agentura AFP.

Výrazné navýšení deportací slíbil po nástupu do úřadu americký prezident Donald Trump. Jeho vláda udělala několik kroků, které by měly ulehčit dosažení tohoto záměru. Zrušila například zákaz zadržovat migranty na některých „citlivých místech“, například u škol nebo kostelů, či odebrala ochranu, kterou měli Venezuelané. Spustila také plán na deportace migrantů na vojenskou základnu v Guantánamu. Deportace se často týkají lidí z Jižní a Střední Ameriky, kde převažuje katolická víra.

V dopise papež uvádí, že deportace lidí, kteří museli opustit svou zemi kvůli chudobě, válce či perzekuci „porušuje důstojnost mnohých mužů a žen, celých rodin, a dostává je do stavu mimořádné zranitelnosti a bezbrannosti“. Ohledně deportací papež také tvrdí, že člověk se „správně utvořeným svědomím“ by měl vyjádřit nesouhlas s „opatřeními, která skrytě či otevřeně spojují nezákonné postavení některých migrantů s kriminalitou“.

Papež v dopise přiznává, že komunity a státy mají právo se chránit před lidmi, kteří se dopustili vážných zločinů. Podle něj se však opravdový právní stát pozná podle „důstojného zacházení, které si zaslouží všichni lidé, hlavně ti nejchudší a ti na okraji“. Obavy o národní identitu naopak podle papeže mohou přispět k prosazení „práva silnějšího“.

„Vyzývám všechny katolíky, muže a ženy dobré vůle, aby nedůvěřovali tvrzením, která diskriminují naše bratry a sestry z řad migrantů a uprchlíků,“ uvedl papež, který vyzval k solidaritě a budování mostů.

„Chtěl bych, aby se (papež) staral o katolickou církvev, napravil ji a nechal na nás zabezpečení hranic,“ řekl podle AFP novinářům ohledně papežova dopisu představitel Trumpovy administrativy Homan, který má na starosti mimo jiné situaci na hranici mezi USA a Mexikem. „Kolem Vatikánu je zeď, je to tak?,“ řekl dále Homan, podle kterého i USA mají právo na svou zeď.

Vatikán skutečně částečně obklopují historické Leonské hradby. Hlavní vstup do městského státu je však třídou Via della Conciliazione, kde žádné překážky, až na policejní hlídky, semafory a zástupy poutníků, nejsou.

Papež se s Trumpem na přístupu k migrační politice neshoduje dlouhodobě. V roce 2016 hlava katolické církve při mši na hranici mezi USA a Mexikem odmítla stavbu pohraničí zdi, kterou tehdy Trump navrhoval v kampani před prezidentskými volbami, napsala agentura AP.

Reklama

Doporučujeme

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.

Jada Pinkett Smith čelí obvinění z výhružek i ničení kariéry. Dlouholetý přítel Willa Smitha žádá tři miliony

Bilaal Salaam, dlouholetý přítel Willa Smitha, obvinil Jadu Pinkett Smith z toho, že mu v minulosti vyhrožovala kvůli informacím o jejím soukromí. Tvrdí, že po konfrontaci, která se měla odehrát během narozeninové oslavy jejího manžela, se rozjela série hrozeb a nátlaků, které mu úplně převrátily jeho život naruby.

Počet obětí povodní v Indonésii přesáhl 700, evakuován byl milion lidí

Indonéskou Sumatru zasáhly nejhorší záplavy za poslední roky. Tisíce domů zmizely v bahně, milion lidí musel odejít z domovů a počty obětí dál rostou. Odloučené oblasti čekají na pomoc a vláda řeší, jak rychle obnovit přístupové cesty.

Bývalou šéfku evropské diplomacie Federicu Mogherini zadržela belgická policie

Federica Mogherini, bývalá šéfka evropské diplomacie a někdejší ředitelka Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), byla podle belgických médií zadržena během policejních razií souvisejících s vyšetřováním korupce.

Prada dokončila převzetí Versace za 1,4 miliardy dolarů

Prada Group uzavřela nákup značky Versace a zaplatila za ni 1,375 miliardy dolarů v hotovosti. Jeden z nejznámějších módních domů světa tak přechází pod stejné vedení jako Prada i Miu Miu. Skupina tím otevírá novou etapu italské luxusní módy.

Nová technologie výrazně urychluje získávání vody ze vzduchu

Inženýři z Massachusettského technologického institutu (MIT) představili nové zařízení, které dokáže výrazně urychlit získávání pitné vody z atmosféry. Technologie, založená na ultrazvuku, je podle odborníků pětačtyřicetkrát efektivnější než dosavadní metody využívající teplo ze slunce.

Logistické centrum NATO pro Ukrajinu v Polsku začaly chránit nizozemské Patrioty

Logistické centrum velitelství NATO pro bezpečnostní asistenci a výcvik Ukrajiny (NSATU) na letecké základně Jasionka u polského města Řešov (Rzeszów) začala od tohoto měsíce chránit nizozemská mise zahrnující dva systémy vzdušné obrany Patriot. Podle médií a nizozemského ministerstva obrany mají základnu na jihovýchodě Polska hlídat půl roku.

Na mši s papežem v Bejrútu přišlo na 150.000 lidí

Mši nedaleko bejrútského přístavu za účasti papeže Lva XIV. dnes navštívilo na 150.000 lidí. Uvedl to v prohlášení Vatikán, který cituje místní úřady, napsala agentura AFP. Při obřadu papež vyzval k tomu, aby se Libanon po tvrdých zkouškách, které zažil, stal domovem spravedlnosti a bratrství. Krátce před zahájením mše se papež pomodlil u památníku obětí výbuchu v bejrútském přístavu, při kterém v roce 2020 zahynulo přes 200 lidí. Dnes odpoledne se vrací do Vatikánu.

Ozonová díra nad Antarktidou je nejmenší od roku 2019

Ozonová vrstva nad jižní polární oblastí letos překvapila vědce. Po několika problematických letech se její úbytek zpomalil a sezona skončila nezvykle brzy. Výzkumné týmy sledují, zda jde o začátek trvalejšího trendu, nebo jen o výjimku.

Ukrajinské drony v noci zaútočily v centrální části Ruska

Ukrajinské drony v noci zaútočily na zařízení na výrobu paliv a energií v centrální části evropského Ruska a vyvolaly požáry, oznámil na sociální síti gubernátor Orelské oblasti Andrej Klyčkov. Nálet se obešel bez obětí a zraněných, na odstranění škod se pracuje, dodal. Podle médií nejspíše hoří sklad pohonných hmot v druhém největším městě regionu. Ruské drony podnikly rozsáhlý nálet na Oděsu na jihu Ukrajiny, dva raněné si vyžádalo ruské bombardování Dněpropetrovské oblasti, informovaly místní úřady.

Británie a USA se dohodly na nulových clech ve farmaceutickém průmyslu

Londýn se dohodnul s Washingtonem na nulových clech v britském vývozu léků na americký trh po dobu nejméně tří let, informovala televize ABC. Na oplátku bude platit za léky více a britské farmaceutické společnosti zvýší investice v USA. Obě strany dohodu označily za vítězství.

Turecko informovalo o novém útoku proti lodi v Černém moři

Turecké úřady informovaly o novém útoku proti nákladní lodi v Černém moři. Loď, plující pod ruskou vlajkou s nákladem slunečnicového oleje do Gruzie, ohlásila, že byla napadena 80 námořních mil (asi 150 kilometrů) od tureckého pobřeží, nepožádala však o pomoc a její posádka čítající 13 námořníků je v pořádku. Uvedla to dnes agentura AFP. Server Marine Traffic i turecké úřady označují loď Midvolga 2 za tanker.

Skandál v Jižní Africe: Moderátorka a dcera exprezidenta verbovaly muže do ruské armády

V pondělí stanula před soudem Nonkululeko Mantula (39 let), moderátorka jihoafrické televizní stanice SAfm. Policie ji zadržela spolu se čtyřmi muži a obvinila, že rekrutovala dobrovolníky pro ruskou armádu. Současně vyšetřuje dceru bývalého prezidenta Duduzile Zuma-Sambudlu, která měla dostat na frontu několik mužů podvodem.

Zelenskyj se při schůzce s Macronem spojil také s Witkoffem a evropskými lídry

Mír na Ukrajině musí být skutečně trvalý, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po dnešním setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Během několikahodinového jednání se podle Elysejského paláce oba lídři spojili se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem, který se má v úterý setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prezidenti hovořili také s dalšími evropskými státníky, zástupci Evropské unie i Severoatlantické aliance, uvedly agentury AFP a Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama