Ukrajinská metropole zažila další těžký nápor ruských útoků. Kyjev i okolní region čelily v noci na neděli masivnímu bombardování drony a raketami, které si vyžádalo oběti na životech a vážné škody na civilní infrastruktuře.
Podle místních úřadů přišli o život nejméně čtyři lidé, mezi nimi i dvanáctiletá dívka. Dalších deset osob utrpělo zranění. Starosta Vitalij Kličko potvrdil, že mezi zraněnými je i pět obyvatel Kyjeva, kteří skončili v nemocnici.
⚡️Russia launches heavy bombers at Ukraine, targets Kyiv, other cities with drones and missiles.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) September 28, 2025
Residential infrastructure has been damaged in multiple districts of the capital, Kyiv City Military Administration Head Tymyr Tkachenko said.https://t.co/6KJ36ESORX
Útok trval přes 12 hodin
Vojenská správa města uvedla, že zásahy postihly více než patnáct míst. Hořela auta ve dvorech, zasažené byly panelové domy i další objekty v několika čtvrtích. Prezident Volodymyr Zelenskyj popsal útok jako „brutální“, který trval přes dvanáct hodin. Dodal, že Rusko vypustilo téměř pět set dronů a více než čtyřicet raket, včetně typu Kinžal.
Do bezpečí se uchýlili i obyvatelé, kteří prchali do stanic metra hluboko pod zemí. Útok pokračoval až do ranních hodin. Protivzdušná obrana byla v pohotovosti i v dalších částech země.
Vedle Kyjeva hlásila útoky i Záporožská oblast, kde utrpěli zranění minimálně čtyři lidé. Vedoucí prezidentské kanceláře Andrij Jermak zdůraznil, že Rusko opět cílí na obytné domy a infrastrukturu, což označil za „válku proti civilistům“. Ujistil, že přijde odpověď, a vyzval Západ k tvrdším ekonomickým krokům proti Moskvě.
Na sociálních sítích reagoval i ministr zahraničí Andrij Sybiha. Napsal, že Rusko přes noc vypálilo stovky dronů a raket a že útok vedl k „civilním obětem a rozsáhlým škodám“. Podle něj je nutné zvýšit cenu každé další eskalace pro Kreml.
Varování a solidarita
Zelenskyj dodal, že „Moskva chce pokračovat ve válce a zabíjení a zaslouží si jen ten nejtvrdší tlak“. Apeloval na USA, Evropu i skupiny G7 a G20, aby reagovaly rozhodněji.
Polsko v reakci na útok preventivně uzavřelo vzdušný prostor nad dvěma jihovýchodními městy a vyslalo do vzduchu stíhací letouny. Vysokou pohotovost měly i pozemní systémy protivzdušné obrany.
Podle nezávislých monitorů šlo o jeden z nejmasivnějších útoků na Kyjev od začátku invaze. Protivzdušná obrana byla aktivní po celou noc a nad městem zněla palba, zatímco drony dál křižovaly oblohu.