Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Manželé vypěstovali na své zahradě pravděpodobně největší bramboru na světě

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pravděpodobně největší bramboru světa o hmotnosti téměř osmi kilogramů vypěstovali na své zahradě na Novém Zélandu manželé Colin and Donna Craig-Brownovi. Dosavadním rekordem zaznamenaným v Guinnessově knize rekordů je brambora vykopaná v roce 2011 v Británii, která vážila 4,99 kilogramu.

  Brownovi na obrovskou hlízu narazili 30. srpna, když pleli záhony před příchodem jara, které na Novém Zélandu trvá od září do listopadu. Colin se původně domníval, že by se mohlo jednat o jeden z druhů batátů či nějaký druh podzemní houby, když ale objekt vytáhl z půdy a ochutnal, zjistil, že jde o brambor. „Nemohli jsme tomu uvěřit. Byl prostě obrovitánský,“ prohlásila Donna. 

  Manželé bramboru, která podle nich nevypadala moc hezky, v garáži zvážili na staré váze, která ukázala obdivuhodných 7,9 kilogramu. Spolehlivější váhy v obchodu s farmářskými potřebami upravily údaj na 7,8 kg. 

  Od konce srpna se brambora, která dostala jméno Doug, stala v oblasti celebritou. Colin pro něj dokonce postavil malý vozíček. „Nasadili jsme mu klobouk. Dali jsme ho na Facebook, vzali na procházku, dopřáli jsme mu trochu sluníčka. Je neuvěřitelné, co všechno lidi pobaví,“ prohlásil. 

  Brownovi se už obrátili na Guinnessovu knihu rekordů se žádostí o oficiální zápis a nyní čekají na odpověď. Žádné tajné tipy týkající se zahradničení nemají. V té části zahrady, kde obří bramboru objevili, předtím pěstovali okurky, pak záhony zarostly plevelem. 

  „Je to pro mě záhada. Je to jedno z oněch příjemných překvapení přírody,“  konstatoval Colin. Nyní je největší starostí manželů, jak se o brambor postarat dál. Hlíza totiž začala vysychat a ztrácet na hmotnosti. Drobné oděrky chytily plíseň. Colin proto brambor co nejpečlivěji očistil a uložil do mrazničky. Plánuje jej využít k výrobě bramborové vodky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
  Veterinář

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí.
  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla

  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla. Patovou situaci přesto proměnila v životní výhru

  Moc toužila po miminku. Vytrvale randila s muži a doufala, že najde adepta na tatínka. Marně. Přesto má příběh šťastný konec. Mandě Epton ze Sydney se podařilo patovou situaci proměnit v životní výhru.
  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií?

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tématiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.
  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Co to je, mít smrt přímo před očima, dobře ví hospicová sestra z Los Angeles v Kalifornii, Julie McFadden. Při své práci je denně v kontaktu jak s umírajícími, tak s jejich nejbližšími. Díky načerpaným vědomostem má neuvěřitelně rozrůstající se základnu fanoušků.
  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Kayleigh Baldwin-Wilkinson (28) z anglického hrabství Essex byla vždy baculatější. Postupem času se však vyjedla přímo do morbidní obezity. Zhubnout dietami se jí nepovedlo, a tak vsadila na chirurgy. Za 8 000 liber z ní vykřesali sexy krásku bez námahy.
  Reklama
  Reklama
  Reklama