Více
  -0.4 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  „Máma jako pokusný králík“. V Brazílii zkoušeli na covidových pacientech neověřené léky

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Soukromá zdravotní firma v Brazílii čelí obvinění, že podávala nevyzkoušené léky pacientům s covidem bez vědomí jejich příbuzných. Někteří z nich zemřeli. Informuje o tom BBC.

  Katia Castilho pro samý zármutek noc co noc nemůže spát. V březnu odvezli jejího otce Norberta do státní nemocnice v São Paulu s covidem-19. Brazílie, která byla pandemií těžce zasažena, se tehdy nacházela na vrcholu své druhé vlny, kdy počet úmrtí denně dosahoval čtyř tisíců.

  O několik dní později se příznaky nemoci začaly projevovat i u její matky. Irene měla na rozdíl od Norberta přístup k soukromému poskytovateli zdravotní péče, společnosti Prevent Senior, která je jednou z největších v zemi a má více než půl milionu zákazníků. Rodina Castilhových se obrátila na tuto společnost a byla jim zaslána takzvaná „covidová sada“, která obsahovala hydroxychlorochin, azitromycin a ivermektin. U těchto léků neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by byly při léčbě viru prospěšné, byť se někdy používají.

  Irene bylo stále hůř a hůř a Katia a její dvě sestry se rozhodly vzít matku do nemocnice, kterou vlastní právě Prevent Senior. K jejich překvapení však byla Irene poslána zpět domů, aniž by ji vyšetřili, říká dnes její dcera.

  Pohřeb bez obřadu

  Její stav se nadále zhoršoval a v noci už nemohla dýchat ani s kyslíkovou lahví. Odvezli ji znovu do nemocnice, kde ji tentokrát přijali. Její manžel Norberto v ten samý den ve státní nemocnici zemřel. Pohřeb se konal ve spěchu a bez obřadu, pohřební služba doslova nestíhala sbírat těla.

  Irenu mezitím v nemocnici umístili na malém oddělení, kam ji personál chodil kontrolovat jen zřídka, řekla Castilho. Sestry se u jejího lůžka střídaly a dohlížely na to, aby měla nasazenou kyslíkovou masku. Jednoho dne si všimla, že zdravotnice dávají Irene hustý roztok. Dozvěděla se, že je to flutamid, druh hormonu používaného při rakovině prostaty. Flutamid může u některých pacientů potenciálně vést k selhání jater a Irene měla rakovinu jater za sebou. Sestry tvrdí, že nemocnici výslovně řekly, že právě tento lék nesmí dostávat.

  Byla jsem tak rozrušená ze všeho, co se dělo s mým otcem, že jsem nevyhledala lékaře, abychom to probrali,“ uvedla Castilho. „Pak jsem si všimla, že se mamince přitížilo.“

  Dvacet minut na rozloučení

  Irena byla v nemocnici téměř deset dní, když ji museli převézt na jednotku intenzivní péče. Začaly jí selhávat orgány, objevila se u ní hluboká žilní trombóza a po třech týdnech se nakazila bakterií, která je v nemocnicích běžná. Nepřežila.

  Sestry měly dvacet minut na to, aby se s matkou rozloučily. Irena byla zpopelněna a její popel byl rozptýlen nad Norbertovým hrobem.

  Až posléze začalo Katii docházet, jak se vlastně její matka asi léčila. „Začala jsem o věcech přemýšlet. Nemohla jsem spát. Měla jsem pocit, jako bych si přetáčela kazetu a uvědomovala si, co se stalo za chyby.“ Podle ní zdravotníci pochybili už na samém začátku, když její matce předepsali nevyzkoušené léky místo toho, aby ji ihned hospitalizovali na JIP. „Moje maminka společnosti Prevent Senior opravdu věřila. Byla úzkostlivá a žádala mě, abych jim zavolala a zjistila, kdy její covidová sada dorazí,“ řekla. „Nikdy si nedokázala představit, že je pro ně jen pokusným králíkem a že brzy zemře.“

  I další úmrtí jdou na vrub firmě

  Nyní ale soukromá společnost čelí i dalším obvinění z úmrtí. Podle senátního šetření je i vláda v čele s prezidentem Jairem Bolsonarem, který hrozbu covidu opakovaně zpochybňoval. Senát v úterý podpořil obvinění ze zločinů proti lidskosti, která jsou proti prezidentovi vedena.

  Také bývalý pacient, Tadeu Frederico de Andrade (65), vypověděl, že i on dostal „covidovou soupravu“ a byl léčen flutamidem. Jeho rodina tvrdí, že ho lékaři chtěli bez jejich souhlasu převést do paliativní péče. „Jsem přeživší tohoto makabrózního spiknutí,“ řekl.

  Bruna Morato, právnička zastupující 12 informátorů, při vyšetřování uvedla, že lékařům bylo vyhrožováno a byli propuštěni, pokud nesouhlasili s neověřenými léky. Firma je také obviňována z toho, že v záznamech pacientů neuváděla úmrtí na covid-19, aby skryla rozsah problému.

  Společnost Prevent Senior ve svém prohlášení pro BBC uvedla, že Irene a Tadeuovi se „dostalo veškeré klinické a lékařské podpory„. Firma by podle svých slov nikdy neléčila lidi způsobem, který by byl v rozporu s lékařskou etikou nebo jehož cílem by bylo snížit náklady.

  Veřejný lynč, ohradila se společnost

  Firma se ohradila, že obvinění vznesená proti ní při senátním vyšetřování jsou „nepodložená“ a „skutečný veřejný lynč“. Společnost rovněž uvedla, že nikdy nepropouštěla zaměstnance kvůli jejich odbornému přesvědčení.

  Pedro Batista, generální ředitel společnosti, senátorům přiznal, že diagnózu covid-19 po dvou týdnech ze záznamu pacientů vyškrtli, protože již nebyli infekční. Popřel však, že by na pacientech bez jejich vědomí testoval nevyzkoušené léky.

  Společnost je vyšetřována federálními prokurátory, policií. Samostatně kauzu šetří i zákonodárci státu São Paulo.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama