-2.1 C
Czech
Úterý 10. února 2026
Válka na UkrajiněMaďarský premiér Viktor Orbán se poprvé vyjádřil k ruskému útoku na kyjevskou...

Maďarský premiér Viktor Orbán se poprvé vyjádřil k ruskému útoku na kyjevskou dětskou nemocnici

Po více než dni od ruského úderu na dětskou nemocnici Ochmadyt v Kyjevě se k tragické události konečně vyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán. Ve svém příspěvku na X označil útok v Kyjevě za „tragický a ohavný“ čin, který poukazuje na stupňující se brutalitu rusko-ukrajinské války. Orbán sice výslovně nezmínil zapojení Ruska do útoku ani nevyjádřil soustrast obětem, zdůraznil však potřebu mírové politiky k ukončení konfliktu.

Orbánova opožděná reakce kontrastovala s reakcí ostatních evropských lídrů, kteří ruský útok rychle odsoudili a vyjádřili solidaritu s oběťmi. V Orbánově nepřítomnosti se do akce pustil jeho rival Péter Magyar, který zorganizoval sbírku humanitární pomoci pro ukrajinské děti a chystal se do Kyjeva dopravit zdravotnické vybavení. Proti ruským útokům na ukrajinská města, zejména na nemocnici v Ochmadytu, se vyslovil také budapešťský starosta Gergely Karácsony, který kritizoval Orbána za jeho nedávnou návštěvu Moskvy.

Na Orbána se snesla kritika za to, že se přímo nevyjádřil k odpovědnosti Ruska za úder a nevyjádřil soustrast obětem útoku. Orbán sice ve svém příspěvku uznal vážnost situace v Kyjevě, mnozí však jeho reakci považovali za neadekvátní ve světle tragických událostí, které se na Ukrajině odehrály. Výzva maďarského premiéra, aby světové mocnosti upřednostnily mír před válečnou politikou v regionu, vyvolala debaty o jeho přístupu k probíhajícímu konfliktu, píše Ukrajinska Pravda.

Zatímco Orbán čelil kontrole za svůj postup v souvislosti s ruským úderem na dětskou nemocnici v Kyjevě, ostatní evropští představitelé útok nadále odsuzovali a vyjadřovali Ukrajině podporu.

Naléhavost situace vyvolala výzvy k okamžitým krokům k ukončení násilí a zahájení smysluplných mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Orbánův diplomatický postoj ke konfliktu vyvolal otázky ohledně postavení Maďarska v mezinárodním společenství a jeho role při prosazování míru a stability uprostřed eskalujícího napětí v regionu.

Reklama

Doporučujeme

Nálety ruských dronů v noci zranily pět lidí, uvedly ukrajinské úřady

Čtyři zraněné, včetně dítěte, si v noci na dnešek vyžádal ruský útok drony na ukrajinskou Záporožskou oblast, v Oděské oblasti ruské údery vedly k výpadkům dodávek elektřiny. Jeden člověk utrpěl zranění při ruském útoku na město Družkivka v Doněcké oblasti, informovaly ukrajinské úřady. S výpadky elektřiny v důsledku ukrajinských útoků se podle médií potýkají také obyvatelé Belgorodské oblasti na západě Ruska.

Drahé paměťové čipy dělí trhy na vítěze a poražené

Ceny paměťových čipů v posledních měsících prudce rostou, což je jasně patrné na akciových trzích. Výrobci pamětí zaznamenávají raketový růst, zatímco společnosti závislé na dodávkách elektroniky čelí tlaku na marže a nejistotě ohledně toho, jak dlouho bude napětí v dodávkách trvat.

USA a Arménie uzavřely dohodu o civilní jaderné spolupráci

J. D. Vance dorazil do Arménie jako první úřadující viceprezident USA v historii země. V Jerevanu jednal s premiérem Nikolou Pashinyanem a oba oznámili posun v jednáních o civilní jaderné energetice. Washington tím posiluje vazby se státem, který dlouho spoléhal na Rusko, a zároveň tlačí na „mírovou dividendu“ po dohodě s Ázerbájdžánem.

Spojené státy zaútočily na další loď v Pacifiku, dva lidé zemřeli

Americká armáda ve východním Pacifiku zaútočila na další loď, která měla na palubě převážet drogy. Dva členové posádky zemřeli, jeden přežil a v rámci záchranné akce po něm pátrá ekvádorská pobřežní stráž. Šlo o třetí takový útok v tomto roce, k tomu předchozímu došlo minulý týden.

Starmer odmítá rezignaci a slibuje, že neustoupí

Keir Starmer po výzvě k odchodu z čela Keir Starmer po výzvě k odchodu z čela vlády prohlásil, že nehodlá ustoupit a nechce zemi uvrhnout do dalšího chaosu. Během jediného dne se v labouristické straně zvedla vlna nervozity a vnitřních manévrů, ale premiér zatím bezprostřední tlak ustál a kabinet ho podpořil.

Britský premiér Keir Starmer čelí tlaku na rezignaci. Vaz mu může zlomit odchod klíčového poradce

Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější politické krizi od svého nástupu do funkce. Rezignace jeho nejbližšího poradce Morgana McSweeneyho v souvislosti se skandálem kolem Petera Mandelsona a Jeffreyho Epsteina výrazně oslabila jeho pozici.

KOMENTÁŘ: Napětí mezi AI velikány graduje. Důvodem je rýpanec v reklamě za miliony

Přes 125 milionů lidí v přímém přenosu sledovalo vymazlené spoty na letošním Super Bowlu, ostře sledovaném finále americké NFL. Reklamní bloky, které běží před zápasem a během přestávek, vyjdou na miliony dolarů. V noci na pondělí se v nich rozhořel spor mezi OpenAI a Anthropicem.

Ruská FSB tvrdí, že do střelby na generála GRU je zapojené Polsko

Ruská tajná služba FSB se domnívá, že na pokusu o zabití zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva se podílelo Polsko. Čin byl podle ní spáchán na pokyn ukrajinské tajné služby SBU, uvedla dnes agentura Interfax. O víkendu ruské úřady oznámily zadržení ruského občana v Dubaji, který podle ruských vyšetřovatelů na generála vystřelil. Ukrajina již dříve podíl na střelbě odmítla.

Írán začal hromadně zatýkat členy reformního hnutí, včetně významných osobností

Íránské bezpečnostní síly začaly hromadně zatýkat představitele reformního hnutí v zemi, včetně řady významných osobností. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na lokální média. Vláda reformisty podezřívá z narušování politické situace v zemi během celostátních protivládních protestů, které vypukly na konci prosince.

Seguro nechce být opozičním prezidentem, vyzval k reformám v Portugalsku

Ačkoliv pochází z jiného politického tábora než současná středopravicová vláda, vítěz nedělní portugalské prezidentské volby António José Seguro nechce být opozičním prezidentem. Vyzval vládu i parlament, aby nalezly řešení problémů, které pociťují Portugalci, například bytovou krizi, uvedla dnes agentura EFE. Bývalý šéf socialistů Seguro, který porazil krajněpravicového politika Andrého Venturu, získal nejvíce hlasů v dějinách portugalské volby prezidenta.

Jihoafrická republika ukončí svou účast na mírové misi OSN v Kongu

Jihoafrická republika oznámila stažení vojáků ze stabilizační mise Organizace spojených národů (OSN) v Demokratické republice Kongo. Uzavírá se tím sedmadvacetileté nasazení v dlouhodobě nestabilní zemi, kde zuří vnitřní boje. Pretoria rozhodnutí obhajuje restrukturalizací svých zdrojů a sil.

EU a Británie vyzvaly k propuštění hongkongského demokratického aktivisty Laie

Evropská unie a Británie dnes vyzvaly k propuštění hongkongského prodemokratického aktivisty Jimmyho Laie, kterého soud v Hongkongu poslal na 20 let do vězení za porušení Čínou vnuceného zákona o národní bezpečnosti. Brusel stíhání osmasedmdesátiletého muže označil za politicky motivované. Naopak Peking podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že hongkongské úřady splnily svou povinnost a Lai si přísný trest zaslouží.

Ruské noční útoky na Ukrajinu zabily podle úřadů tři lidi

Ruské noční útoky na ukrajinská města si podle místních úřadů vyžádaly tři mrtvé, informovaly ukrajinské úřady. Při útoku ruských bezpilotních prostředků na Oděsu zemřel 35letý muž, oznámil náčelník vojenské správy tohoto města na jihu Ukrajiny Serhij Lysak. Těla patřící ženě a desetiletému chlapci nalezli záchranáři v troskách zničeného rodinného domku po ruském úderu na město Bohoduchiv v západní části Charkovské oblasti. Další tři lidé utrpěli zranění, informovali záchranáři na telegramu. Ukrajinské dronové útoky na Rusko dnes bez podrobností oznámila Moskva.

Generální ředitel deníku The Washington Post rezignoval

Generální ředitel vlivného amerického deníku The Washington Post Will Lewis rezignoval na svou pozici. Stalo se tak po oznámení masivního propouštění, které se dotklo třetiny pracovních míst. List je v posledních letech v krizi, z níž je obviňován právě Lawis. Situaci ještě zhoršila politická angažovanost média během předloňských prezidentských voleb.

Brad Arnold, zpěvák rockové kapely 3 Doors Down, zemřel na rakovinu

Brad Arnold, zpěvák americké rockové kapely 3 Doors Down nominované na cenu Grammy, zemřel v sobotu ve věku 47 let. Před několika měsíci oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina ledvin ve čtvrtém stadiu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama