Litva chce usilovněji chránit populaci tuleňů v Baltském moři, uvedla televize Al-Džazíra. Ta se sice stabilizovala, stále je však zranitelná, jelikož čelí výzvám, jako je klimatická změna nebo rybolov. Dopady klimatických změn na moře sdílené Evropou a Ruskem jsou závažné, uvedla s odkazem na vědce stanice France 24.
Ještě před druhou světovou válkou žilo v Baltském moři asi 100 tisíc tuleňů. Koncem 80. let se však populace ocitla na hranici vymření. Čítala přibližně čtyři až pět tisíc jedinců. Teď sice zůstává stabilizovaná, avšak stále zranitelná.
🐧 A Lithuanian project is protecting young #seals as melting ice threatens their survival in the #BalticSea.
— FRANCE 24 English (@France24_en) July 11, 2025
🌊 By relocating pups to safer habitats, conservationists aim to reduce mortality linked to climate-driven #ice loss pic.twitter.com/5pcAjPqUtR
Litva v průběhu let zavedla řadu opatření na její ochranu. Zakázala používání toxických pesticidů a komerčního lovu tresky obecné – potravy tuleňů. Litva chce nicméně zvýšit úsilí v ochraně těchto zvířat.
Žijeme totiž v době globálního oteplování. Tuleni přichází o potravu, zamotávají se do rybářských sítí a hlavně – Baltské moře už téměř nezamrzá. Bez mořského ledu přicházejí o útočiště pro odchov mláďat.
„Matky jsou nuceny rozmnožovat se na souši ve vysoké koncentraci jiných tuleňů,“ vysvětlila Vaida Surviliene, vědkyně z Vilniuské univerzity v Litvě. „Nejsou pak schopny rozpoznat svá mláďata a často je kvůli tomu opouštějí,“ dodala.
Zachrání je a vrátí moři
Samice však čelí na břehu dalším hrozbám, jako je kontakt s lidmi nebo jinými divokými zvířaty, která je mohou ohrožovat. Hrozí i vyšší rizika nemocí, tvrdí Arunas Grusas, biolog z Baltic Sea Animal Rehabilitation Centre v litevském přístavním městě Klaipeda.
On se začal o tuleně starat roku 1987. Tehdy si do své kanceláře tehdejšího mořského muzea, kde pracoval, vzal jedno tulení mládě. Od roku 2022 pracuje v novém rehabilitačním centru pro tuleně, kam jsou umisťována opuštěná mláďata i dospělí jedinci.
„Učíme je, jak se krmit, jak si zvyknout na vodu – musí si zvyknout na moře, které je vyplivlo na břeh a prakticky umřelo,“ uvedl Grusas.
On a další vědci upozorňují, že do rybářských sítí při pobřeží se zamotávají dospělí tuleni, zoufale toužící po potravě. Nakonec se většinou utopí.
Odborníci se je snaží zachránit. Když se to povede, postarají se o ně a vrací je do moře, přičemž sledují jejich preferované trasy pomocí GPS lokátorů. Někteří se však bojí vydat na cestu a vrací se k lodím, z nichž byli vypuštěni.