Protext ČTKLÍP A SPOLU pořádá homesharingový víkend u Máchova jezera

LÍP A SPOLU pořádá homesharingový víkend u Máchova jezera

Praha 23. září 2024 (PROTEXT) – Od 27. do 29. září 2024 pořádá spolek LÍP A SPOLU v hotelu Port u Máchova jezera již potřetí setkání rodin a hostitelů zapojených do homesharingu. Akce nabízí jedinečnou příležitost pro sdílení zkušeností, navazování nových přátelství a společné aktivity rodinám pečujícím o děti s autismem a intelektovým znevýhodněním.

Homesharing je způsob pomoci rodičům, kteří mají děti s intelektovým znevýhodněním, autismem či kombinovaným postižením. Propojuje tyto rodiny s lidmi, kteří jim s péčí občas pomohou jako tzv. hostitelé.

Hostitelé (rodina, pár či jednotlivec) si berou dítě na předem domluvenou dobu, třeba na dvě odpoledne v měsíci, z jeho rodinného prostředí k sobě domů. Společně tráví čas, jdou na procházku, hrají si nebo spolu uvaří večeři. Dělají to, co dítě baví. Rodiče díky chvíli volného času načerpají nové síly, odpočinou si nebo si zařídí záležitosti, které by jinak nestihli. Děti získají nové přátele, zážitky, zkušenosti a dovednosti. Hostitelům pak homesharing přináší hlavně radost a dobrý pocit ze smysluplné pomoci. Je to také skvělý způsob, jak se podívat na svět jinýma očima, rozvíjet svou kreativitu, trpělivost a empatii.

Rozhovor s pečujícími maminkami, hotel Port, září 2023:

 

Homesharing již sedm let funguje v několika krajích České republiky, své hostitele má celkem devadesát dětí. Více než tři sta dalších ale na své přátele stále čeká. V Libereckém a Ústeckém kraji nabízí zprostředkování homesharingu organizace LÍP A SPOLU. Hledá pro desítky rodin vhodné zájemce o hostitelství, které po absolvování přípravného kurzu spáruje s vybranou rodinou a dítětem a provází je po celou dobu poskytování homesharingu.

„Homesharing se pro mě stal cestou k lepšímu životu. Jsem víc v pohodě, protože nejsem na všechno sama. Moje dcera Kristýna se na svou hostitelku Blanku vždycky moc těší a večer se vrací spokojená a plná nových zážitků. Mladší dcera Eliška se raduje z toho, že na ni mám víc času,“ říká paní Dagmar z Liberce.

Blanka je také spokojená: „Dělám to, co mě baví a současně je to smysluplné. S Kristýnou musím být tady a teď. Baví mě podívat se na svět očima člověka, který to má jinak než já.“

Rozhovor s hostitelkami v homesharingu, hotel Port, září 2023:

 

Zaujala vás možnost věnovat chvíli svého volného času dětem se zdravotním znevýhodněním? „Stát se hostitelem není složité. Stačí se s námi spojit, zúčastnit se přípravného kurzu a pak vám už nic nebrání pomoci pečujícím rodinám nabrat nové síly, dětem odhalit nový svět a zároveň udělat opravdu dobrý skutek. Jsme tu pro vás,“ říká Radka Ondrušková, koordinátorka homesharingu z organizace LÍP A SPOLU.

Právě ji můžete kontaktovat s veškerými dotazy ohledně této služby na telefonním čísle +420 733 706 309, nebo e-mailem: radka.ondruskova@lipaspolu.cz. Případně můžete rovnou vyplnit formulář pro zájemce na webu www.lipaspolu.cz.

Homesharing se v České republice mohl začít šířit od roku 2017 především díky štědré podpoře Abakusu – nadačnímu fondu zakladatelů Avastu.

Díky patří také Libereckém a Ústeckému kraji, jejichž zájem a finanční podpora rozvoje homesharingu umožňuje zvyšovat počet pečujících rodin, které mohou tuto formu pomoci využít. Zástupce z krajů zveme i na víkendový pobyt v hotelu Port a jsme velmi vděční, že jim není osud potřebných rodin lhostejný.

 

Odkazy na videa:

Rozhovor s pečujícími maminkami, hotel Port, září 2023:

https://www.youtube.com/watch?v=NPyWZQfNxQA

Rozhovor s hostitelkami v homesharingu, hotel Port, září 2023:

https://www.youtube.com/watch?v=QgjFNiNdnQY

 

 

 

Doporučujeme

Nicolás Maduro se znovu postavil před americký soud kvůli obchodu s drogami

Sesazený venezuelský prezident Nicolás Maduro se ve středu znovu objevil před federálním soudem v New Yorku. Spolu se svou manželkou Cilií Flores čelí obvinění z rozsáhlého pašování kokainu do Spojených států. Oba vinu odmítají a jejich obhajoba chce napadnout nejen samotnou obžalobu, ale také způsob Madurova zadržení.

Ukrajina během noci udeřila na cíle na Krymu, Rusko zasáhlo u Kyjeva bytový dům

Ukrajina během noci na dnešek zasáhla drony Ruskem anektovaný poloostrov Krym, odkud jsou hlášeny exploze, požáry a výpadky dodávek elektrické energie. Tvrdí to telegramové kanály včetně ukrajinského Exilenova+. Ukrajina v posledních měsících zintenzivnila údery na Krym, aby narušila jeho zásobování a odřízla ho od Ruska. Rusko při nočních úderech zasáhlo podle portálu Ukrajinska pravda bytový dům u Kyjeva, kde utrpělo pět lidí včetně tří dětí zranění. Hasiči na místě zlikvidovali požár.

KOMENTÁŘ: Svět najednou ropu nechce, i když má nedostatek paliv. Proč?

Blízký východ se utápí v další spirále nepokojů, oživení války mezi Spojenými státy a Íránem žene vzhůru ceny ropy. Trh už je narušený tak dlouho, že se začíná na bezprecedentní situaci adaptovat. O surovou ropu je tak paradoxně mimořádně malý zájem.

Modelingový agent s vazbami na Epsteina byl ve Francii nalezen mrtvý

Někdejší modelingový agent Daniel Siad, který měl vazby na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, byl nalezen mrtvý ve svém domě ve Francii. Píší o tom agentura AFP a deník Le Figaro s odvoláním na prokuraturu v Nanterre. Devětašedesátiletý Švéd alžírského původu čelil podezření, že po celém světě rekrutoval dívky pro Epsteina a že se podílel na finančníkových zločinech obchodování s lidmi a sexuálního zneužívání. Modelky podle stanice BFMTV hledal i v Česku. Bylo na něj podáno několik trestních oznámení kvůli obvinění ze znásilnění.

CSG investuje v USA do výroby motorů pro drony

Česká průmyslová skupina CSG rozšíří své působení ve Spojených státech. Ve Wisconsinu plánuje vyrábět malé proudové motory určené pro bezpilotní letouny a další obranné systémy. Počáteční investice může dosáhnout 15 milionů dolarů.

Rubio: Kontrola Hormuzského průlivu by vytvořila nebezpečný precedent

Americký ministr zahraničí Marco Rubio na setkání členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Manile varoval před íránským vybíráním mýtného v Hormuzském průlivu. Mohlo by to podle něj inspirovat k podobnému kroku jiné mocnosti. Také řekl, že Teherán nebere rozhovory o ukončení konfliktu vážně.

Počet obětí silných bouří v Chile stoupl na 13, sedm lidí se pohřešuje

Prudké přívalové deště na severu Chile z poloviny tohoto měsíce si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a sedm pohřešovaných. Více než 60.000 lidí zůstává odříznutých od okolního světa kvůli podemletým silnicím a rozvodněným řekám. S odkazem na chilské úřady o tom dnes informovala agentura AFP.

Paradox klimatických změn: USA čelí intenzivnímu suchu, lesním požárům i záplavám současně

Zatímco americký prezident Donald Trump označuje klimatické změny za největší podvod v historii, Spojené státy zasáhlo na jedné straně sucho a lesní požáry, na druhé straně prudké záplavy. Tyto zdánlivě nesouvisející události posilují klimatické změny. Do USA se navíc dostává kouř z lesních požárů v Kanadě.

Ve světových vodách ubývá kyslík

Množství kyslíku ve světových oceánech, jezerech, řekách i pobřežních vodách postupně klesá. Tento proces ohrožuje vodní organismy, narušuje fungování ekosystémů a může oslabit přirozené mechanismy, které pomáhají regulovat klima na Zemi.

Ukrajina hlásí zasažení 13 ruských plavidel za 48 hodin

Ukrajina za posledních 48 hodin zasáhla v Černém a Azovském moři 13 ruských plavidel. Dnes to na síti Telegram oznámil velitel ukrajinských dronových jednotek Robert Brovdi, známý pod přezdívkou Maďar. Ruské ministerstvo obrany mezitím ohlásilo, že ruské síly v noci zaútočily v ukrajinské Oděské oblasti na přístavy, zasáhly dvě lodě a také nádrže s palivem a mazivem.

Francie jako první v Evropě zakázala sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament v úterý schválil zákaz užívání sociálních sítí u dětí mladších 15 let. Jedná se o první takový zákaz v Evropě. Vlastní pravidla pro věkové omezení však připravuje zhruba desítka dalších evropských zemí. Česká vláda například podpořila zákaz mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení ve školách. Některé země Evropské unie (EU) požadují celounijní postup.

Írán v odvetě zaútočil na americká zařízení v Kuvajtu, Bahrajnu a Jordánsku

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na dnešek novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média informují o explozích na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Americká armáda tvrdí, že cílem je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu. Íránská armáda k ránu odpověděla odvetnými dronovými útoky na americká vojenská zařízení v Kuvajtu, Jordánsku a Bahrajnu, informovala íránská tisková agentura IRNA.

Galaxy dá pět milionů dolarů na ochranu bitcoinu před kvantovými počítači

Kvantové počítače zatím zabezpečení bitcoinu prolomit nedokážou, jejich vývoj ale postupuje rychle. Společnost Galaxy proto vyčlenila až pět milionů dolarů na projekty, které mají nejznámější kryptoměnu připravit na budoucí technologickou hrozbu.

Otřesy v Ukrajinské armádě: Zelenskyj odvolal Syrského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer oznámil změnu na postu vrchního velitele ukrajinské armády. Dosavadního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandra Syrského nahradí Mychajlo Drapatyj. Jedná se o reakci na rozsáhlé protesty proti odvolání ministra obrany Mychajla Fedorova. Ten se dostal do konfliktu se Syrským.

Moldavský parlament zvolil investora Vasileho Tofana premiérem. Má urychlit proces přistoupení k EU

Moldavský parlament schválil novou vládu premiéra Vasileho Tofana. Politický nováček chce oživit ekonomiku, omezit rozpočtový schodek a urychlit vstup země do Evropské unie. Kabinet čeká náročný úkol v době, kdy Moldavsko čelí slabému růstu i dopadům války na sousední Ukrajině.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama