Reklama
8.1 C
Czech
Čtvrtek 2. dubna 2026
Protext ČTKLinka bezpečí: Děkujeme, že jste při nás stáli i v roce 2022!

Linka bezpečí: Děkujeme, že jste při nás stáli i v roce 2022!

Praha 9. ledna 2023 (PROTEXT) – Milí přátelé Linky bezpečí,

na prahu nového roku se sluší zhodnotit rok předcházející, který pro nás rozhodně nebyl jednoduchý. Byl to rok plný výzev, očekávání a problematických situací s financováním. Podařilo se nám však zrealizovat i mnoho přínosných projektů, které našim klientům pomáhají.

V roce 2022 jsme odbavili přes 90.000 kontaktů. Ve srovnání s předešlými roky děti řešily obsahově náročnější témata, nejčastěji z oblasti psychických potíží. U tematiky sebevražd jsme zaznamenali meziroční nárůst o 9 %, u sebepoškozování o 3 %. V kontextu těchto témat je potřeba věnovat dětem více času, proto se prodloužila průměrná délka hovoru a četnost hovorů delších než 30 minut. O 11 % vzrostl počet intervencí, tj. situací, kdy v zájmu klienta kontaktujeme další instituce.

Psychické obtíže jsou poslední čtyři roky na Lince bezpečí nejčetnějším tématem, které s námi děti a mladiství probírají. V roce 2022 byl meziroční nárůst o 2 %. Klienti s námi dále řešili potíže v rodinné komunikaci a vztazích s vrstevníky. Ve srovnání s rokem 2021 jsme zaznamenali nárůst např. i u tématu šikany ve škole (o 14 %), poruch příjmů potravy (o 3 %) či domácího násilí (o 10 %. Naopak oproti roku 2021 s námi klienti méně často řešili např. kyberšikanu či obtěžování cizí osobou v on-line prostředí.

Stále roste zájem klientů o on-line komunikaci (chat a e-mailové poradenství). V roce 2022 jsme zodpověděli 4079 dotazů, což je o 14 % více než v roce 20. Jedná se o historicky nejvíce ročně odbavených klientů v naší poradně.

Na Lince bezpečí klademe velký důraz na prevenci, která vede k psychické odolnosti dětí a dospívajících a podpoře zvládnutí krizí vlastními prostředky. V roce 2022 se nám podařilo v rámci projektu Linka bezpečí ve vaší třídě proškolit přes 6500 dětí. V roce 2023 chceme pokračovat v tomto rostoucím trendu a navázat na spolupráci se sportovními kluby, které naše služby také začaly využívat.

Podcast Na tenké Lince má již přes 90.000 přehrání na platformách pro podcasty a YouTube a zároveň získal ocenění od Fóra dárců.

V blogu i nadále přinášíme aktuální témata týkající se výchovy, psychických potíží dětí a dospělých a další témata, se kterými se na Lince bezpečí setkáváme.

Děti a mladiství obracející se na Linku bezpečí, ale i rodiče hledající radu na Rodičovské lince, mají možnost využít služby nového webu www.linkabezpeci.cz a www.rodicovskalinka.cz. Novým webem jsme reagovali na rostoucí poptávku po našich službách, která je i odrazem zhoršujících se psychických potíží u dětí a mladistvých. Stále však zachováváme primární poslání krizové linky, neboť hlas ve sluchátku „já ti rozumím“ je nenahraditelný. Zároveň rozšiřujeme naše služby v oblasti prevence a edukace. Děti a mladiství mají možnost najít pomoc i na webu prostřednictvím chatu, e-mailové poradny nebo informační poradny obsahující informace dle nejčastějších problémů, s kterými se klienti na Linku obracejí. Natočili jsme videa, která mají edukovat o psychických potížích a způsobu, jak s nimi zacházet. Evidujeme u nich 116.640 přehrání.

Financování Linky bezpečí rozhodně není jednoduché. Část rozpočtu nám pomáhají pokrýt firemní či individuální dárci. Neobejdeme se bez podpory ze strany měst, obcí a městysů. Našimi letitými podporovateli jsou naši generální partneři ČSOB, O2 a Nadace RSJ. MVČR pravidelně podporuje financování čísla 116 111 a největší suma přichází z MPSV. Na této dotaci jsme prakticky závislí, často však čekáme na rozhodnutí o výši a výplatě peněz v dávkách i několik měsíců v již probíhajícím roce.

Rok 2022 navíc poznamenala válka na Ukrajině, energetická krize a další náročné celospolečenské události.

Pochopitelně to vše ovlivnilo finanční možnosti donorů. Někteří směřovali svou pomoc přímo na Ukrajinu, jiní své prostředky rozdělili do více projektů nebo ve vyšší míře podporovali své zaměstnance.

Jsem velmi ráda, že mohu poděkovat všem, kteří pomohli Lince bezpečí finančně ustát nelehkou situaci, aby mohla pomáhat dětem, věnovat potřebnou péči zaměstnancům a myslet také na rozvoj preventivních programů pro děti.

Velmi si vážím každé pomoci, tedy nejen finanční, ale také slov díků a podpory za opravdu náročnou práci našich zaměstnanců. Nadcházející rok nebude jednoduchý, proto chci všem, ať už zaměstnancům, členům představenstva, dodavatelům externích služeb, dárcům, zkrátka všem, kdo spojili své jméno s Linkou bezpečí, za uplynulý rok poděkovat a do dalšího roku popřát hlavně zdraví a psychickou odolnost.

S úctou k vám všem!

Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí

Kontakt:

Mgr. Regina Jandová

r.jandova@linkabezpeci.cz

Reklama

Doporučujeme

Trump odvolal ministryni spravedlnosti Bondi, nahradí ji Blanche

Americký prezident Donald Trump odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondi. Oznámil to na své sociální síti. Úřadujícím ministrem spravedlnosti se podle Trumpa stane dosavadní náměstek Todd Blanche. Podle agentury Reuters šéfovi Bílého domu vadilo, jak Bondi postupovala v kauze zveřejňování složek týkající se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Trump byl údajně také stále více frustrován tím, že Bondi nejednala dostatečně rychle při stíhání kritiků a protivníků, proti nimž chtěl prezident vznést trestní obvinění.

John Travolta debutuje jako režisér na festivalu v Cannes

John Travolta se po letech vrací na filmový festival v Cannes. Tentokrát ale v nové roli. Poprvé představí vlastní film, který vychází z jeho osobního příběhu i dlouhodobé vášně pro létání.

Francouzská policie podle Le Parisien zadržela europoslankyni Hassan

Francouzská policie zadržela francouzsko-palestinskou levicovou europoslankyni Rimu Hassan kvůli údajnému schvalování terorismu. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval list Le Parisien, podle kterého se případ týká příspěvku na síti X, kde Hassan odkazovala na jistého propalestinského japonského radikála. Podle zdrojů agentury AFP policie v tašce zadržené europoslankyně našla malé množství syntetických drog.

Macron tepe Trumpa za výroky o NATO

Francouzský prezident Emmanuel Macron ostře zkritizoval Donalda Trumpa kvůli jeho výrokům o NATO i kvůli tlaku na vojenské otevření Hormuzského průlivu. Během návštěvy Soulu řekl, že americký prezident svou rétorikou oslabuje důvěru v alianci a vytváří každodenní pochybnosti o závazku Spojených států vůči spojencům.

Rok po Trumpových clech se slibovaný obrat nedostavil

Rok po zavedení rozsáhlých cel na dovoz do Spojených států je jasné, že sliby o rychlém oživení americké ekonomiky se nenaplnily. Donald Trump loni 2. dubna oznámil dvojciferná cla na téměř veškerý dovoz a tvrdil, že do země se vrátí továrny, pracovní místa i levnější ceny. Po roce ale zůstává obraz mnohem složitější. Část cel mezitím zrušil Nejvyšší soud a americká vláda teď musí vracet velkou část už vybraných peněz.

Klimatičtí vědci z USA prchají do Norska. Láká je výzkum v Arktidě

Politika administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zaměřená proti klimatické vědě spustila exodus vědců. Někteří se přesunuli do Norska, kde se podílejí na výzkumu v Arktidě.

Ruský činitel informoval o ukrajinském útoku na rafinérie v Ufě

Několik ukrajinských dronů mířících k ropným rafinériím sestřelila protivzdušná obrana u ruského města Ufa, přičemž trosky jednoho ze strojů spadly v průmyslové zóně, kde vypukl požár. Na platformě Telegram to dnes oznámil šéf autonomní republiky Baškortostán Radij Chabirov. Podle telegramového kanálu Astra vypukl požár v tamní rafinerii koncernu Bašněfť. Ukrajina informuje o obětech ruských útoků.

Posádka mise Artemis II po startu úspěšně opravila toaletu kosmické lodi Orion

Posádka mise Artemis II po startu úspěšně opravila toaletu kosmické lodi Orion v úzké spolupráci s řídícím střediskem v Houstonu, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Posádka nedlouho po startu hlásila blikající kontrolku poruchy toalety, načež týmy řídícího střediska vyhodnotily příslušná data, spolu s astronauty provedly diagnostiku a problém společně postupně vyřešili.

Trump se v projevu snažil přesvědčit Američany o smyslu války s Íránem

Americký prezident Donald Trump v prvním televizním projevu od začátku války s Íránem ponechal nezodpovězené klíčové otázky, včetně toho, kam válka směřuje a jak ji Spojené státy ukončí, píše web stanice BBC. Prezident v projevu nic významného neoznámil, napsal deník The New York Times (NYT). Šéf Bílého domu se snažil přesvědčit Američany o smyslu války, shodují se média. Konflikt totiž v době rostoucích cen ropy a obav o další dopady na ekonomiku podle průzkumů ztrácí podporu.

Ještě týdny války. Trump trhy neuklidnil, ropa zdražuje

Ceny ropy po krátkodobém poklesu opět rostou. Trhy totiž očekávaly oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o brzkém ukončení války, místo toho dostaly ujištění o tvrdých úderech v následujících dvou až třech týdnech. Podle některých odborníků konflikt směřuje k další eskalaci, jiní v tom naopak vidí optimističtější časové ohraničení úderů.

Pošleme Írán do doby kamenné. Ale už jsme vyhráli, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump v projevu k národu v noci na čtvrtek zopakoval svá předchozí tvrzení, že válka bude pokračovat ještě dva až tři týdny, přičemž Írán již nepředstavuje hrozbu. Podle něj se podařilo zničit i jeho jaderný program tak, aby nemohl vyvinout jaderné zbraně. Hormuzský průliv prý USA nepotřebují.

Na Krymu havarovalo ruské vojenské letadlo, zahynuly desítky lidí

Na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014, havarovalo ruské vojenské letadlo. Podle ruského ministerstva obrany při nehodě zahynulo všech 29 lidí na palubě.

Trumpova výjimka může ohrozit jednu z nejvzácnějších velryb světa

V Mexickém zálivu žije jen nepatrná populace velryby Riceovy, kterou vědci řadí k nejohroženějším kytovcům planety. Teď se její situace dál komplikuje. Výbor americké vlády totiž udělil výjimku, která může usnadnit pokračování ropných a plynových aktivit v oblasti, kde tento druh žije celý svůj život.

Japonská vláda zvýšila některé daně, aby financovala navýšení výdajů na obranu

Japonsko ode dneška zvýšilo daň z tabáku a z příjmů právnických osob, aby financovalo navýšení výdajů na obranu. Vláda chce příští rok také zvýšit daně z příjmů fyzických osob, od čehož si slibuje dodatečný roční příjem 1,3 bilionu jenů (přes 173 miliard Kč), napsala agentura Kjódó.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama