Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Lidé v Kyjevě demonstrovali za záchranu vojáků v Azovstalu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Příbuzní a podporovatelé ukrajinských obránců v mariupolských ocelárnách Azovstal při demonstraci v Kyjevě vyzvali k záchraně uvězněných vojáků. Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková uvedla, že Ukrajina ohledně možné záchrany zraněných a vyčerpaných vojáků zahájila nová jednání s Moskvou, napsala dnes agentura Reuters.

  Metalurgický komplex v Mariupolu ruské síly podle Kyjeva nadále ostřelují. Ocelárny jsou poslední baštou ukrajinských jednotek v tomto jihoukrajinském přístavu, který je po více než dvou měsících obléhání téměř pod kontrolou ruských sil. Civilisté byli z Azovstalu už evakuováni, uvádí ukrajinské úřady, zůstávají tam však stovky obránců, z nichž jsou někteří zranění.

  „Zahájili jsme nové kolo jednání kolem plánu (evakuační) operace. A začneme s těmi, kteří jsou těžce zranění,“ řekla Vereščuková, podle které ukrajinské úřady na evakuaci spolupracují s Červeným křížem a OSN.

  V centru Kyjeva ve čtvrtek na podporu záchrany ukrajinských vojáků pochodovali demonstranti, většinou ženy. „Zachraňte obránce Mariupolu, zachraňte Azovstal. Sláva hrdinům Mariupolu,“ skandovali.

  „Chci, aby se všichni obránci, kteří tam jsou, vrátili domů, aby mohli se svými dětmi a příbuznými dál žít normální život,“ řekla se slzami v očích Marija Zimarevová, jejíž příbuzný bojuje za ukrajinský pluk Azov, který Mariupol brání.

  Lidé ukrytí v ocelárnách umírali na zranění, která by se dala normálně ošetřit, řekla další z demonstrantek Tetjana Pohorlovová. „Nikdo se je nepokouší zachránit. Nemůžeme dělat nic jiného než se scházet na demonstracích, jako je tato, a úřadům klást požadavky,“ dodala.

  Představitelé pluku Azov dříve uvedli, že ukrajinská armáda má možnost prolomit blokádu Azovstalu a zachránit odtamtud vyčerpané a zraněné obránce. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová naopak ve středu zopakovala dřívější tvrzení Kyjeva, že prolomení ruské blokády Mariupolu vojenskými prostředky není v současné době možné.

  „Podmínky, ve kterých se nacházejí, jsou hrozné,“ uvedla na demonstraci v ukrajinské metropoli Alina Nesterenková, která předtím žila v Mariupolu. „Nemám slov, nemůžu to popsat. Proto jsme tady. Úpěnlivě prosíme, všemi možnými způsoby žádáme o záchranu našich blízkých,“ řekla Reuters.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  2 KOMENTÁŘE

  1. Tito ,,obránci“ nebrání Mariupol, brání pouze svoji bídnou nacistickou duši.
   A protože ví, že mají budoucnost jasnou, a to v lepším případě Sibiř, nezbývá jim než se tvářit hrdinně.

  2. Další fakezpráva: žádní vojáci, ale žoldnéři a především jejich západní poradci – je veřejným tajemstvím, že ruské oddíly zajaly kanedského generála, a v Azovstalu jsou prý i další „poradci“ z NATO, včetně amerických důstojníků. Takže koho vlastně chtějí zachraňovat? Především svou reputaci, než se proflákne, že celý konflikt už od roku 2016 vytrvale podporuje CIA a USA to platí.

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno