Protext ČTKLetní Letná do Prahy znovu přiveze světovou špičku nového cirkusu

Letní Letná do Prahy znovu přiveze světovou špičku nového cirkusu

Praha 5. srpna 2026 (PROTEXT) – Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná ve svém 23. ročníku opět nabídne mimořádně silný zahraniční program. Od 12. do 31. srpna 2026 se v pražských Letenských sadech představí soubory, které patří k těm nejvýraznějším na současné světové novocirkusové scéně. Do Prahy zamíří australští Circa s inscenací Wolf, francouzské soubory Cirque La Compagnie a Compagnie Rasposo i německo-rakouská trojice performerů se Sawdust Symphony. I letos hostování špičkových zahraničních souborů podpořila Nadace PPF.

Zahraniční program Letní Letné je dlouhodobě jedním z důvodů, proč je festival nejvýznamnější novocirkusovou událostí ve střední Evropě. Každoročně představuje českému publiku tvorbu domácích i zahraničních souborů, které určují směr současného nového cirkusu, propojují akrobacii, tanec, divadlo, hudbu i výtvarnou imaginaci a dokazují, jak široký a proměnlivý tento obor může být.

Highlightem letošního ročníku bude australský soubor Circa, který se na Letní Letnou vrací po deseti letech. Do Prahy přiveze inscenaci Wolf – fyzicky intenzivní a strhující představení na pomezí akrobacie a tance, v němž deset performerů pracuje s energií smečky, rytmem i extrémní tělesnou přesností. Circa patří k mezinárodně nejrespektovanějším novocirkusovým souborům současnosti a jeho vystoupení sklízela ovace po celém světě.

Francouzskou scénu letos zastoupí Cirque La Compagnie s představením Pandax. Pětice akrobatů v něm bere diváky na bláznivý road trip s malým Fiatem Panda a spojuje přitom humor, živou hudbu a technicky suverénní artistická čísla. Na Letní Letnou se vrací také Compagnie Rasposo, která uvede vizuálně silnou inscenaci Hourvari. V ní se prolíná akrobacie, loutkovost a existenciální obraznost, takže divák chvílemi ztrácí jistotu, kdo vede a kdo je veden.

Šíři současného nového cirkusu ukáže Sawdust Symphony Michaela Zandla, Davida Eiseleho a Kolji Hunecka. Představení pracuje s objektovou manipulací, řemeslem, dřevem, pilinami i humorem a ukazuje, že nový cirkus nemusí stát pouze na velkých artistických výkonech a že i komorní práce s materiálem a přesně vystavěnou situací může nabídnout silný divadelní zážitek.

Zahraniční program festivalu znovu podpořila Nadace PPF. Důvodem je kromě vysoké kvality pozvaných souborů také to, že pravidelné setkávání české scény se zahraniční špičkou přináší cennou inspiraci, sdílení know-how a zkušeností a má velký význam pro rozvoj domácího talentu.

Letní Letná je unikátní festival, který už přes dvacet let každoročně vytváří prostor, kde se čeští novocirkusoví umělci setkávají se světovou špičkou ve svém oboru. V Nadaci PPF věříme v sílu inspirace. Dlouhodobě podporujeme český talent a jsme přesvědčeni, že aby mohl vyrůst na světovou úroveň, potřebuje se poměřovat s tím nejlepším, co mezinárodní scéna nabízí. Proto opakovaně podporujeme zahraniční program festivalu, který českým divákům i umělcům dává jedinečnou možnost vidět, slyšet a zažít, co právě hýbe světem nového cirkusu,“ říká Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

Je skvělé mít partnera, který sdílí stejnou vizi – inspirovat k tomu, co se zdá být nemožné. Povzbuzovat k překračování vlastních hranic a vytvářet prostor pro setkání, která v nás probouzejí tvořivost a dávají naší práci nový rozměr. Nejen čeští umělci a profesionálové, ale i diváci mohou v zahraničních představeních nacházet cennou inspiraci,“ doplňuje za festival jeho výkonná ředitelka Ivana Pěkná Vrbíková.

Letní Letná zároveň nabídne i rozsáhlý program domácí provenience. Ten odstartuje světová premiéra Vertigeod AirGym Art Company. Doplní ji mimo jiné stálice české scény Cirk La Putyka, Losers Cirque Company nebo projekty nejmladší generace umělců. Festival tak i letos propojí zahraniční inspiraci s tím nejzajímavějším, co vzniká v domácím novém cirkusu.

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná se koná od 12. do 31. srpna 2026 v Letenských sadech v Praze. Vstupenky na zahraniční hvězdy i českou scénu jsou v prodeji na letniletna.cz.

 

Zdroj: Nadace PPF

Doporučujeme

Uruguay vyrábí téměř všechnu elektřinu z obnovitelných zdrojů

Uruguay dokázala během necelých dvou desetiletí výrazně omezit závislost na dovážené ropě. Dnes vyrábí až 98 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a přebytky posílá do Brazílie a Argentiny. Jeho zkušenost ukazuje, že energetická proměna potřebuje jasný plán, politickou shodu i zapojení obyvatel.

Sparta otočila zápas s Lyonem a vyhrála 2:1

Fotbalisté Sparty zvládli první krok ve třetím předkole Ligy mistrů. Na Letné porazili Lyon 2:1, přestože po prvním poločase prohrávali vlastním gólem Martina Suchomela. Obrat zařídili Matěj Ryneš a John Mercado.

Ruský voják na Krymu začal znenadání střílet do lidí, čtyři zabil

Krymem, poloostrovem okupovaným Ruskem, otřásl krvavý incident. Ruský voják tam při střelbě zabil čtyři lidi, včetně tří civilistů, a další tři osoby zranil. Motiv útoku zatím není znám.

Lidské safari v Chersonu. Video zachytilo ruský dron, jak pronásleduje prodejce na trhu

Ukrajina obvinila Rusko z dalšího válečného zločinu po zveřejnění videa z Chersonu. Záběry ukazují dron, který pronásleduje civilistu prodávajícího zeleninu a následně exploduje v jeho blízkosti. Muž útok přežil, utrpěl však zranění a šok.

Dohoda o otevření Hormuzského průlivu může být do středy, uvedl ministr Bessent

Dohoda mezi Spojenými státy a Íránem o znovuotevření Hormuzského průlivu by mohla být uzavřena ještě dnes či ve středu, řekl americký ministr financí Scott Bessent v dnešním rozhovoru se stanicí CNBC. Katar mezitím oznámil, že pokračuje v úsilí o dosažení diplomatického řešení americko-íránského konfliktu.

Oteplování mění Středozemní moře a podporuje invazní druhy

Středozemní moře se rychle otepluje a jeho proměna už výrazně mění zdejší ekosystémy. Původní druhy ustupují invazním rybám, některé populace se hroutí a rybáři přicházejí o úlovky, na které byli po generace zvyklí.

Policie zatkla muže podezřelého ze založení požáru u Spokane v USA

Úřady dnes zatkly 37letého Aarona F. Farinacciho, kterého podezírají ze založení jednoho z ničivých požárů v okolí města Spokane ve státě Washington. S odvoláním na úřad místního šerifa o tom informovala agentura AP. Je držen ve vazbě s kaucí ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 21,2 milionu Kč).

Saudi Aramco těží na zdražující ropě. Firma oznámila prudký nárůst čtvrtletního zisku

Největší ropná společnost světa Saudi Aramco v úterý oznámila prudký nárůst zisků za druhé letošní čtvrtletí. Ropní giganti těží z nárůstu cen ropy v důsledku války s Íránem, která vedla k zablokování Hormuzského průlivu. Do těchto společností se obul i americký prezident Donald Trump.

V Guatemale nedaleko metropole evakuují dvě obce kvůli erupci sopky Fuego

Úřady v Guatemale vydaly varování kvůli silné erupci sopky Fuego, která chrlí lávu a mohutná oblaka plynu a popela, a to ve vzdálenosti asi 35 km od hlavního města. Zahájena byla také evakuace dvou obcí v blízkosti sopky a i dnes zůstanou kvůli erupci zavřené školy v několika regionech, informovala agentura AFP.

Lesní požáry ve Francii odhalily stovky nevybuchlých granátů z druhé světové války

Lesní požáry ve francouzské obci Le Porge v regionu Gironde odhalily skrýš zhruba 400 granátů a další munice z druhé světové války. V okolí se podle svědků ozývaly exploze jako při válce. Původně se myslelo, že jde o plynové láhve, ale šlo o exploze nevybuchlé munice.

Útoky ukrajinských dronů v Rusku zabily šest osob, devět dalších zranily

Útoky ukrajinských dronů v noci na dnešek v Rusku zabily šest lidí a devět dalších zranily. Terčem útoků se staly také sklady u Moskvy a Petrohradu včetně skladiště největšího ruského on-line prodejce Wildberries, které začalo hořet. Rusko během noci zničilo 320 ukrajinských dronů, uvedly ruské úřady, které citovala agentura Reuters. V útocích během noci pokračovalo také Rusko, které na Ukrajině zabilo nejméně jednu osobu a několik dalších zranilo.

Rýn či Dunaj se nadále potýkají s rekordními poklesy hladiny

Hladina Rýna u Kolína nad Rýnem na západě Německa klesla kvůli nedostatku srážek na místní historické minimum. Lodní dopravu komplikuje i místy rekordně nízká hladina Dunaje v Rakousku. Píšou o tom dnes agentury DPA a APA.

Při ukrajinském útoku v Krasnodarském kraji zahynulo sedm lidí

Počet obětí ukrajinského útoku v černomořském letovisku na jihu Ruska stoupl na sedm, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Dříve gubernátor Venjamin Kondraťjev oznámil šest mrtvých, včetně tří dětí. Další čtyři desítky lidí ve vsi Archipo-Osipovka nedaleko Gelendžiku utrpěly zranění.

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama