Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Kyjevem nad ránem otřásly silné výbuchy, při ostřelování zemřeli dva lidé

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Úřady Kyjeva v noci na dnešek znovu vyhlásily letecký poplach. Obyvatelé města poté nad ránem uslyšeli nejméně čtyři silné výbuchy, píše agentura Ukrinform. Rakety zasáhly několik obytných výškových budov, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra a upřesnilo, že dva lidé zemřeli a jedna osoba byla převezena do nemocnice.

  Poplach byl ve městě vyhlášen ve tři čtvrtě na čtyři místního času (2:45 SEČ). Podle informací na sociálních sítích pak lidé zaznamenali dva výbuchy ve čtyři hodiny ráno a dva další v pět hodin. Exploze byly natolik silné, že se „otřásl dům“ a na ulici se „spustily autoalarmy“, popsali podle agentury Ukrinform uživatelé sociálních sítí.

  V Kyjevě začaly po zasažení raketou hořet tři obytné výškové budovy a jeden rodinný dům. Požár jednoho věžáku a soukromého domku se již podařilo zlikvidovat.

  Ukrajinská armáda v prohlášení uvedla, že ostřelování zasáhlo kyjevskou Svjatošynskou čtvrť. Gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba řekl, že ruské jednotky přes noc zesílily ostřelování ve městech Irpiň, Buča a Hostomel.

  Sirény ohlašující poplach se dnes podle portálu 24tv.ua rozezněly ve tři čtvrtě na sedm místního času (5:45 SEČ) také v Oděse na jihozápadě Ukrajiny.

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, ať složí zbraně. „Nabízím vám šanci přežít,“ vzkázal jim v nočním televizním vystoupení. V projevu se vyjádřil k dalšímu kolu rusko-ukrajinských rozhovorů. Prohlásil, že ukrajinská delegace v pondělí odvedla dobrou práci, ale nesdělil žádné další podrobnosti. Jednat se má i dnes.

  Zelenskyj také ocenil mladou ženu, která v pondělí protestovala proti válce v živém vysílání ruské státní televize. V televizním studiu se objevila během hlavních zpráv s transparentem „žádná válka“ (no war), poté byla zatčena.

  Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková oznámila, že Ukrajina dnes chce otevřít devět humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z oblastí obléhaných ruskými silami a pokusí se dodat humanitární zásoby do obklíčeného Mariupolu.

  Gubernátor Rivenské oblasti Vitalij Koval oznámil, že počet obětí po pondělním ruském náletu na televizní věž oblasti vzrostl na 19.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS