Kuvajt zasáhl proti těžbě kryptoměn, kterou považuje za hlavní příčinu rostoucího zatížení své elektrické sítě a častějších výpadků proudu. V rámci rozsáhlé bezpečnostní operace zaměřené na těžební aktivity úřady od sítě odpojily desítky nemovitostí. Podle kuvajtského ministerstva energetiky některé z domů zaznamenaly až dvacetinásobek běžné spotřeby. O operaci informovaly agentura Reuters nebo server CoinDesk.
Kuvajtská vláda se v rámci opatření před letními vedry snaží ochránit veřejnou infrastrukturu a zmírnit tlak na přetíženou elektrickou síť. Člen OPEC čelí rozsáhlé energetické krizi způsobené rychlým růstem počtu obyvatel, urbanizací, odkládanou údržbou elektráren a rostoucími teplotami. Elektřina je v zemi výrazně dotovaná a patří mezi nejlevnější na světě, což z ní činí atraktivní zdroj pro energeticky náročnou těžbu kryptoměn.
Spotřeba elektřiny v oblasti po zásahu klesla o více než polovinu
Bezpečnostní zásah proběhl minulý pátek, přičemž jeho koordinaci zajišťovali nejvyšší představitelé země, včetně úřadujícího premiéra. Podle informací serveru CoinDesk je nyní v souvislosti s nelegální těžbou vyšetřováno více než 60 osob a další podezřelí mohou být identifikováni v následujících týdnech. Spotřeba energie se podle ministerstva v oblasti Al-Wafrah po akci z minulého týdne snížila o 55 procent.
Ministerstvo energetiky oznámilo, že opětovné připojení odpojených nemovitostí k síti bude možné pouze se souhlasem ministerstva vnitra. Kuvajt již dříve zakázal obchodování s kryptoměnami a nyní prosazuje i „absolutní zákaz všech aktivit spojených s těžbou virtuálních aktiv“. Opatření vychází ze směrnice výboru pro boj proti praní špinavých peněz, kterou podpořily i regulační orgány včetně Kuvajtské národní banky.
Kuwait shuts down on crypto miners as nations struggles with blackouts
— Burst News (@bursts) May 1, 2025
Once one of the cheapest nations to mine Bitcoin in, Kuwait has cracked down on the practice, citing rising electricity demands amid an escalating energy crisis.
Crypto miners are once again facing… pic.twitter.com/da0MH8Nvm1
Ačkoli se Kuvajt na celosvětové těžbě bitcoinu v roce 2022 podílel pouze z 0,05 procenta, i relativně malý rozsah této činnosti může podle odborníků vážně ovlivnit spotřebu energie v menší zemi s omezenou kapacitou sítě. „Viděli státní dotace, nedostatek dohledu a chybějící regulaci – a situaci využili ve svůj prospěch,“ uvedl Saud Al-Zaid, bývalý člen kuvajtského regulačního úřadu pro komunikaci a informační technologie.
Centrální banka zároveň opakovaně varovala občany před investicemi do kryptoměn. Postoj Kuvajtu se tak liší od některých sousedních států v Perském zálivu, které naopak digitální aktiva podporují.