V řece Dyji mezi Novými Mlýny a Břeclaví uhynuly desítky tun ryb. Podle předběžných zjištění je příčinou kombinace tropických teplot, přemnožených sinic a kritického nedostatku kyslíku. Voda v řece se prakticky stala smrtící pastí.
Policie už případ prověřuje. Vyšetřovatelé se zaměřují na údaje z oxymetrů i průběžný stav kvality vody. Odpověď na otázku, jestli někdo selhal, dají až znalecké posudky. Ty určí, zda šlo ekologické katastrofě předejít, nebo byla nevyhnutelná.
Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar, do kafilerie jich odvezli 30 tun #pocasi https://t.co/hDgD9hGYIk pic.twitter.com/GJv2rAt3ql
— ceskenoviny_cz (@ceskenoviny_cz) July 3, 2025
Třicet tun mrtvých ryb
Zasažený úsek měří zhruba 20 kilometrů. Rybáři a dobrovolníci z řeky vytáhli přibližně třicet tun leklých ryb. Mezi nimi byli kapři, cejni, štiky i sumci dlouzí až dva metry. V některých vesnicích byl několik dní cítit silný zápach.
Do operace se zapojí také vězni z okolních věznic, kteří budou pomáhat s odklízením uhynulých ryb. Rybáři situaci označují za dramatickou, ale bohužel ne novou – podobné úhyny zažili v letech 2018 i 2022.
Kritický nedostatek kyslíku
Podle rybářů i policie sehrály klíčovou roli extrémní teploty posledních dnů. Přehřátá voda přispěla k expanzi sinic, které doslova vysály kyslík. Průtok vody z přehrady Nové Mlýny byl nedostatečný a nestačil řeku provzdušnit.
Pomohlo až zvýšení odtoku. Situace se však začala zlepšovat pozdě – část ryb už byla mrtvá. Úhyn se šířil proudem dál po toku Dyje až do Břeclavi.
Čeká se na experty
Policie vyšetřuje, zda někdo nezanedbal své povinnosti. Kriminalisté analyzují data z měření i možné správní chyby. „Klíčové budou znalecké posudky a odborná vyjádření,“ potvrdil policejní mluvčí. Vyhodnocení potrvá dny až týdny.
V případě zjištění protiprávního jednání může být uplatněna i trestní odpovědnost. Policie při vyšetřování čerpá také ze zkušeností z předchozích případů. Už dříve totiž v podobných situacích odhalila několik pochybení.
Dyje volá o pomoc
Rybáři i ochránci přírody upozorňují, že Dyje čelí ekologickému tlaku dlouhodobě. Řeka je v horkých obdobích zranitelná, a pokud se nenastaví lepší řízení průtoků a ochrana před eutrofizací, budou se podobné katastrofy opakovat.