Reklama
13.4 C
Czech
Úterý 24. března 2026
Auto-MotoKrál mezi sedany. BMW řady 7 aspiruje na nejlepší kousek automobilky

Král mezi sedany. BMW řady 7 aspiruje na nejlepší kousek automobilky

BMW dokáže vyrobit sportovní sedany, hatchbacky a všechno okolo. Dokáže se postarat i o luxusní kousky nabité elektronikou a malými, super fantastickými detaily. Řada 7 je ovšem absolutní král mezi svými kolegy i soupeři. Přestože si musíme připlatit i za polštářek pod hlavu, protože v tomhle autě nic není zadarmo, fascinuje svým výkonem, ale hlavně pohodlím.

Pod kapotou je nově vyvinutý osmiválec, standardní pohon xDrive, to znamená jediné. Tenhle obří sedan zaujme daleko širší paletu zákazníků. Potenciální zájemci budou pravděpodobně toužit po luxusu, prostoru, výkonu, ale hlavně po tom pocitu, že když někam přijedou, všichni o nich vědí. Nenápadné tohle dlouhé auto totiž rozhodně není. Ideální pro ty, kteří se chtějí trochu předvést.

Zvenku tvrďák

Do délky sedmička zabere 5 120mm a do šířky 1 902mm. Vysoká je 1 467mm. Váží cca 2,1 tuny, ale na první pohled bychom tipovali těch tun tak 5. Po téměř celé délce se na boku táhne stříbrný pruh, který jen dodává pocit majestátnosti. Společně s masivním předkem máme díky tomuto pruhu malinko pocit, že se z boku koukáme na takový menší Roll-Royce.

Zadní část se auta se také povedla. Světla spojuje stříbrná lišta, ovšem sportovní výfuky jsou jen na okrasu. Pod překrásnou maskou jsou obyčejné trubky, ale to se dá odpustit.

Předek je BMW ve vší kráse a parádě. Drobný neklid u fanoušků vyvolala maska chladiče, protože jim přišla lehce oddělená. Tolik známé mřížování je spojené opravdu jen malým kouskem. Jinak jde ovšem společně se světly o nevídaný a překrásný kousek, který na sebe upozorní vždy a všude. A o to přeci jde.

Interiér jako palác

Kabina je jednoduše řečeno nepřekonatelná. V lecčem je podobná předešlé verzi, ale i ták zbrusu nová a překrásná. Velký plus, se kterým se dá za ty peníze počítat, je materiál. Nikde nenarazíme na jediný levný plast. Všude jen kůže a imitace dřeva, která na rozdíl od jiných nevypadá levně a chatrně.

Zadní řada je spíše pro dva, ale i tři dospělí se vmáčknou. Na každé opěrce tablet a jeden je zabudovaný i ve sklápěcí prostřední sedačce. Jediným klikem si nastavíme masáž, zatáhneme stínidla, upravíme polohu sedaček, prostě všechno. Luxus za hodně peněz, ale stojí za to.

Motor a technologie

Sedmička toho umí spoustu, ale co nás opravdu pobavilo, je schopnost, kterou využijeme hlavně v málo přehledných parkovacích domech. Taky znáte ten pocit, kdy byste chtěli někde zaparkovat, ale představa, že budete muset zase couvat ven je opravdu odstrašující? Tohle auto si dokáže zapamatovat posledních několik metru a odcouvá celou dřinu za nás. Světe div se, funguje to a to velmi dobře. Skvělá práce BMW.

Stroj pod kapotou si můžeme vybrat opravdu s velké plejády motorů. Benzín 740i je 3l s 333 koňmi a krouticím momentem 450Nm. Docela impresivní. Maximální rychlost 250 km/h a z 0 na 100 za 5,5s. Hybrid 745e disponuje 394 koňmi a krouticím momentem 600Nm. Diesel je poněkud línější. 730d s výkonem 286 koní a krotícím momentem 650Nm. Maximální rychlost 250 km/h a z 0 na 100 za 5,9s.

Kolik tohle auto vlastně stojí? Cena se pohybuje kolem 2,4 milionů korun. Je to hodně, ale za tu parádu to stojí. Nemyslíte?

Reklama

Doporučujeme

Íránská raketa dopadla na Tel Aviv, v Libanonu pokračovaly izraelské údery

Írán v noci pokračoval v ostřelování Izraele v odvetě za pokračující americko-izraelské údery z předchozích dnů. Íránské rakety zasáhly domy v Tel Avivu a předměstí Haify, uvedla agentura AFP. Izrael naproti tomu podnikl vzdušné útoky na jižní předměstí Bejrútu i na jih Libanonu. Jeho údery zabily v sousední zemi nejméně dva lidi, píší místní média.

Ukrajina hlásí pět mrtvých po ruských útocích, sirény zněly po celé zemi

Nejméně pět lidí přišlo o život a dalších 16 bylo zraněno při nočních ruských vzdušných útocích na Ukrajinu, informovaly úřady. Útoky zasáhly především bytové domy. Sirény varující před útoky zněly takřka v celé zemi a prezident Volodymyr Zelenskyj nabádal obyvatele k ostražitosti před možným masivním ruským úderem, píše agentura AFP.

Jako během pandemie. Expati prchají z Blízkého východu

Válka s Íránem otřásla technologickým trhem na Blízkém východě. Firmy se snaží přeorientovat dodavatelské řetězce, logistické trasy a zajistit bezpečí zaměstnanců. Změny se projevují také v náborech. Některé společnosti je pozastavily nebo obsazují jen vybrané pozice, zatímco expati se vracejí do Evropy a Asie. Pravý opak se podle průzkumu odehrává v Izraeli.

Trumpova strategie vůči Íránu selhala, řekl bývalý ministr obrany

Bývalý americký ministr obrany James Mattis v pondělí na konferenci pro energetický průmysl CERAWeek v Houstonu v Texasu zkritizoval administrativu prezidenta Donalda Trumpa za válku s Íránem. Domnívá se, že selhala ve strategickém myšlení. Na Blízký východ míří tisíce amerických mariňáků, spekuluje se ale o mírových rozhovorech v Pákistánu.

Země čelí rekordní energetické nerovnováze

Planeta Země se dostala do stavu, který vědci popisují jako mimořádně nebezpečný. Nejnovější zpráva Světové meteorologické organizace ukazuje, že klimatický systém je vychýlený víc než kdykoli v historii měření. Rychlé změny proběhly během několika desetiletí, ale jejich dopady potrvají staletí až tisíciletí.

Ropa se vrátila nad 100 dolarů za barel

Cena ropy se po prudkém pondělním propadu znovu zvedla. Severomořský Brent se v asijském obchodování vrátil nad hranici 100 dolarů za barel a americká ropa WTI se dostala nad 91 dolarů. Trhy dál reagují hlavně na napětí kolem konfliktu mezi USA a Íránem.

Vyšetřování srážky na LaGuardii přineslo nové detaily

Vyšetřování nedělní srážky letadla Air Canada Express s hasičským vozem na letišti LaGuardia přineslo další podrobnosti o tom, co se stalo těsně před nehodou. Při kolizi zemřeli dva piloti a desítky dalších lidí utrpěly zranění.

Izrael zasáhl v Libanonu další most, podle místního deníku chce region odříznout

Izraelská armáda se nadále snaží odříznout jižní část Libanonu v oblasti řeky Lítání od zbytku země, napsal deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izrael při leteckých útocích na Libanon dnes znovu cílil na jeden z klíčových mostů přes Lítání, který spojuje oblast Bint Džbajl a Nabatíja. Jeho zničení přerušilo spojení mezi těmito dvěma regiony. V noci na dnešek Izrael bombardoval údolí Bikáa a oblast Baalbek na východě země. V oblasti Súr na jihu izraelská armáda zabila dva lidi. Dnes pozdě večer izraelská armáda oznámila novou vlnu leteckých úderů na bejrútské předměstí Dahíja s tím, že cílí na proíránské hnutí Hizballáh.

Žháři v Londýně zapálili sanitky židovské dobrovolnické organizace

V londýnské čtvrti Golders Green došlo v pondělí brzy ráno ke žhářskému útoku, při němž útočníci zapálili sanitky patřící židovské dobrovolnické organizaci Hatzola. Incident policie vyšetřuje jako antisemitský zločin z nenávisti.

Nejistota kolem Hormuzského průlivu drží trhy v napětí

Napětí kolem Hormuzského průlivu znovu znervózňuje investory. Část trhu omezuje rizikové pozice a přesouvá peníze do hotovosti, jiní naopak sázejí na výrazné cenové výkyvy nebo čekají na pokles, po kterém by mohli levněji nakupovat.

Trump nařídil o pět dnů podmínečně odložit útoky na íránské elektrárny

Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany na dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Oznámil to na sociální síti Truth Social s tím, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě.

KOMENTÁŘ: Co stojí za výprodejem zlata? Panika na drahých kovech jde zdánlivě proti logice

Zlato v posledních dvou letech předvádělo na burze obdivuhodné výkony i ve chvílích, kdy to od něj nikdo nečekal. Jenže teď, když válka na Blízkém východě vytváří argumenty pro další růst, aktivum paradoxně padá. Investoři se mimo jiné zalekli postoje americké centrální banky.

Írán hrozí zaminováním Perského zálivu, pokud USA podniknou pozemní invazi

V případě americké pozemní invaze by Írán zaminoval Perský záliv a zaútočil na elektrárny v celém arabském regionu, pohrozila dnes podle agentury Reuters íránská rada obrany. Prohlášení vydala v době, kdy Washington vyhrožuje Teheránu okupací či blokádou íránského ostrova Charg a také útoky na íránské elektrárny, aby zemi donutil znovu otevřít Hormuzský průliv. Americký prezident Donald Trump dal Íránu 48hodinové ultimátum, které vyprší v noci.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama