Více
  15.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Kostel s dokonalou iluzí. Oklame i vaše oči

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vstupte do tohoto kostela v Římě, dojděte na správné místo a pozvedněte oči ke stropu. Nádherná kopule, že? Omyl. To jen geniální malíř vytvořil na rovném stropě dokonalou iluzi.

  Jezuitský kostel svatého Ignazia měl mít honosnou kupoli, ale když v roce 1642 došly peníze, plány na její výstavbu byly smeteny ze stolu.

  Malíř a jezuitský bratr Andrea Pozzo místo toho, aby se kupole úplně vzdal, navrhl, že namaluje iluzi kopule v životní velikosti, která by oklamala oči návštěvníků (pokud by na ni pohlédli ze správného úhlu). Jeho mistrovské dílo vytvořené v letech 1685 až 1694 klame zrak i dnes.

  Pozzo namaloval další iluzi pro vychvalovaný strop svatého Ignazia. Obrovský obraz zachycující život a dílo svatého Ignáce zvedá a rozšiřuje jednoduchou budovu k nebi a pomocí nucené perspektivy posouvá postavy do výšek. Technika je známá jako quadratura, směs geometricky přesné architektury ve vynucené perspektivě a prvky fantazie, jako jsou cherubové a plovoucí světci. Pozzo napsal na toto téma knihu Perspectiva Pictorum et Architectorum, která měla velký vliv na další barokní malíře.

  Kopule i centrální ilustrace jsou namalovány na jediném 17metrovém plátně. Jeho práce na iluzích byla tak dobře přijata, že mu byla udělena zakázka na zbytek uměleckých děl v kostele.

  Výbuch si vynutil rekonstrukci

  V dubnu 1891 otřásla Římem obrovská exploze zásobníku na prach těsně před městem a poškodila kresbu na stropě. (Také se zřítila část střechy budovy parlamentu a uvrhla město do všeobecné paniky.) Restaurování v roce 1961 naštěstí opravilo i malovaný strop.

  V roce 1703 Pozzo opětovně předvedl své schopnosti ve Vídni, v jezuitském kostele, který se nyní nazývá Univerzitní kostel a v kostele Gesù v italském Frascati. Jeho dílo fascinuje tisíce návštěvníků, kteří ohromeně vzhlížejí do těchto kopulí, zdánlivě stoupajícím k nebesům.

  Vchod do kostela směřuje na náměstí Piazza S. Ignazio. Nejlepší způsob, jak si iluzi prohlédnout, je vejít do kostela se sklopenýma očima, dokud nedosáhnete kruhové mramorové značky, která ukazuje ideální vyhlídkový bod pro pohled do „kopule“. Druhá značka na podlaze označuje ideální místo pro sledování zbytku stropu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS